Vytrvalá bylina, lodyha vystoupavá, 6–10(–15) cm dlouhá, kořenující, v úžlabí listů s pacibulkami, z jedné lodyhy vyrůstá jediná květní stopka, která je olistěná. Listy řapíkaté, srdčitě vejčité nebo okrouhle ledvinité, až 45 mm dlouhé, na okraji nepravidelně vroubkované, lesklé, lysé, netvoří přízemní růžici, směrem vzhůru se listy zmenšují. Květy leskle zlatožluté, kališní lístky vejčité, korunní lístky úzce vejčité, lysé. Plodem jsou nažky, které jsou obvykle zakrnělé.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Ficaria ranunculoides

Ficaria vulgaris

Ranunculus ficaria

Ficaria bulbifera

Ficaria degenii

Ficaria verna

Typ listu: srdčité
Barva květu: žlutá
Kvete: březen a duben
Výška: 15 - 15 cm
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: vyhovují mu vlhká místa, louky, listnaté lesy, atp. s půdou bohatou na dusík

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nároky na pěstování Orseje jarního?

Orsej jarní je nenáročná rostlina, která preferuje vlhké a stinné stanoviště. Snese i slunce, ale v suchých podmínkách se může rychle uschnout.

Jak se množí Orsej jarní?

Orsej jarní se množí semeny, která se vysévají na podzim nebo na jaře. Rostlina se také může množit oddělením oddenků.

Je Orsej jarní jedovatá rostlina?

Ano, Orsej jarní obsahuje toxické látky, které mohou způsobit podráždění kůže a sliznic. Je tedy důležité při práci s touto rostlinou používat ochranné rukavice.

Jak se starat o Orsej jarní v zahradě?

Orsej jarní nevyžaduje příliš péče, stačí ji pravidelně zalévat a udržovat vlhkost půdy. Pokud se rostlina příliš rozrůstá, je vhodné ji pravidelně ořezávat.

Lze Orsej jarní pěstovat v květináči?

Ano, Orsej jarní se dá pěstovat i v květináči, ale je důležité zajistit jí dostatek vlhkosti a stínu. Rostlina se v květináči může rychle rozrůst a vyžadovat pravidelné ořezávání.

Články na téma orsej jarní


Orsej jarní, jedovatá i léčivá bylina, zdroj nepravé mouky, za kterým se musíme sklonit

Orsej jarní, jedovatá i léčivá bylina, zdroj nepravé mouky, za kterým se musíme sklonit

Orsej jarní neboli babí pysk je bylina, která dříve léčila kurděje, bradavice a hemeroidy, později se však upustilo od její aplikace na pokožku, protože mohla způsobovat nepříjemné puchýřky. Nedoporučuje se dokonce ani trhat. Stejně tak se upustilo od konzumace, protože je prostě jedovatá. Od středověku se tato rostlina používal jako účinný prostředek pro zastavení krvácení, proto také fungovala pro svou svíravou schopnost právě na hemeroidy. V každém případě jde však o krásně kvetoucí bylinku s pohlednými vejčitými listy, ke které se ale musíme sklonit hodně nízko, stonky nemá vyšší jak 15 cm.

Jarní výpravy za medvědím česnekem, kde jej v naší přírodě zaručeně najdete

Jarní výpravy za medvědím česnekem, kde jej v naší přírodě zaručeně najdete

Sezóna medvědího česneku právě začíná a my si ji můžeme ozvláštnit dobrodružnou výpravou. Tedy zatím alespoň v rámci hranic okresu, kde bydlíme, ale snad toto omezení rychle skončí. Medvědí česnek totiž najdeme na velmi působivých místech naší přírody, především ve vlhčích a stinných místech lužních a listnatých lesů. Stačí fotoaparát či alespoň chytrý mobil a uděláme něco pro utužení svého zdraví tělesného i duševního. A sběrači pomohou sběrem čerstvých listů detoxikaci svého těla.

Co vyžaduje zahrada pro děti?

Co vyžaduje zahrada pro děti?

Zahrady nejsou určené jen dospělým, ale i dětem. A obzvláště ti nejmenší vidí zahradu zcela odlišnou optikou a číhají zde na ně i rizika, která se nás samotných vůbec netýkají.