Osmunda

Druh Osmunda zahrnuje 3 rozdílné rody, které se od sebe výrazně liší svým vzhledem. Jde však obvykle o vyšší rostliny a velké zpeřené listy. Spory mají obvykle zelenou barvu, rychle však ztrácí svoji klíčivost. Roste velmi pomalu, takže je poměrně vzácná. Staré exempláře mají obrovské listy, které mohou být vysoké až několik metrů. Zjara rostlina obráží dvojnásobným množstvím zpeřených listů, jejichž velikost a tvar je určen stářím rostliny. Plodné listy se skládají ze dvou částí – dolní zelenou částí, která je podobná asimilačním listům a horní částí nesoucí výtrusnice. Tato část je zbarvena do rezava.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: O. regalis (podezřeň královská) – mohutná kapradina vytvářející až 150 cm vysoké listy. Rostlina je nejvíce dekorativní na podzim, kde ji zdobí bronzové plodné listy s mnoha výtrusnicemi. Druh O. regalis Purpurascens raší tmavě purpurově a listy má drobnější.
O. cinnamomea (podezřeň skořicová) – řídká nálevkovitá růžice je tvořena asimilačními list, které rostou na okraji, zatímco ve středu rostou plodné listy.
O. claytoniana – výrazně je podobná druhu O. cinnamonea, má však tmavší plodné listy a černé výtrusnice jsou pouze ve středu listu.
Původ: Jižní a Severní Amerika
Druh: kapradina
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Výška: 100 - 150 cm
Použití: Hodí se k výsadbě na okraji jezírek.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: středně

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří v polostínu, snese však i přímé slunce.
Voda: Vyžaduje dostatečnou zálivku až vlhkou a bažinnou půdu.
Množení: Ideální je množení výsevem z výtrusnic ihned při sklizni, množení dělením je obtížné.

Články na téma Osmunda


Jaké kapradiny vysadit do zahrady?

Jaké kapradiny vysadit do zahrady?

Nabízí váš pozemek vlhčí a stinnější místa? Řešíte, čím je osázet či obohatit? A co třeba odolné kapradiny, které porostou i tam, kde by se nedařilo snad ničemu?