Růže šípková | Divoká růže,Šípek | Rosa canina

Šípek se u nás vyskytuje hojně na sušších a slunných mezích, stráních, okrajích lesů či v křovinách a na skalách. Tvoří až 3 m vysoký keř, který je bohatě větvený, složený z prutových výhonů nesoucí hákovitě zahnuté ostny. Listy jsou střídavě lichozpeřené, okraje jsou pilovité. Spodní část listu je poseta drobnými trny. Kvete v červnu pětičetnými květy bílé nebo růžové barvy, které jsou velmi půvabné a nádherně voní. Po odkvětu rostlina tvoří vejčité plody - šípky, jejichž vnitřní stěny ukrývají mnoho drobných nažek. Šípky se využívají do zavařenin, na výrobu sirupů a domácího vína.

V lidovém léčitelství našly šípky uplatnění jak sušené tak i jinak zpracované. Jsou totiž bohaté na vitamín C a napomáhají zvyšovat obranyschopnost. Velice chutný je šípkový čaj, který připravíme pouze zalitím sušených nadrcených plodů. Kromě toho posilují cévy a pomáhají při onemocnění žil, paradentóze a při krvácení dásní. Olej ze semen posiluje strukturu vlasů.

Z šípků je možné připravit i lahodnou zavařeninu, která se hodí nejenom na pečivo, ale dá se využít při přípravě pokrmů z masa. Na 1 kg šípků je třeba 250 - 300 g cukru. Z šípků si připravíme dřeň, kterou povaříme, přidáme cukr a dokud směs nezhoustne, stále mícháme. Ještě horkou zavařeninu přelíváme do čistých sklenic, které zavřeme až druhý den.

Charakteristika rostliny

Původ: Evropa
Druh: jedlá rostlina
Typ listu: malé listy, roztřepené či vícetvaré, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete v červnu.
Výška: 200 - 300 cm
Vůně: Květy voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště.
Množení: Množení je možné ze semen.
Zemina: Vhodná je běžná zahradní zemina.