Sasanka | Anemone

Existuje na mnoho druhů sasanek. Některé z nich rostlou planě na stráních či na mezích v lese, jiné se hodí nejlépe do skalek a další se hodí do trvalkového záhonu. Druhy jsou velice různorodé. Mohou být buď miskovité nebo hvězdicovité květy, listy mohou být jednotlivě dělené nebo kapradinovité. Rozdíl jsou i v zásobních orgánu, některé tvoří hlízy, jiné oddenky a další mají vláknité kořeny. Květy sedmikráskovitých sasanek mají žlutý terč s mnoha úzkými úkrojky květních lístků okolo. Kvetou od února do dubna. Tvoří oddenky nebo hlízy. Patří sem např. Anemone blanda a A. apennina, jejichž květy jsou nejčastěji modré, objevují se však i bílé a růžové kultivary. Z hlíz těchto sasanek vyrůstají trojčetné listy. Obvykle tvoří hustý koberec květů. Nejlépe se hodí do skalek. Do této skupiny patří i sasanka hajní – A. nemorosa, která má však bílé hvězdicovité květy a tvoří oddenky. Mákovitokvěté sasanky jsou oblíbené pro své miskovité květy bílé, růžové, levandulové nebo červené barvy. Jsou 15 – 30 cm vysoké a proto se hodí k řezu. Květy vyrůstají na bezlistém stvolu. Listy tvoří růže u báze stvolu a jsou hluboce dělené. Patří sem druhy A. coronaria, jež se dělí do dvou základních skupin: De Caen ma květy jednoduché s nejrůznějšími barevnými odstíny a St. Brigid má květ poloplný nebo plný. Do trvalkových záhonů se hodí japonské sasanky, které jsou 60 – 150 cm vysoké. Miskovité květy se objevují od srpna do října. Patří sem např. druhy A. japonica, jež je dosahuje výšky 90 – 150 cm, mezi nižší japonské druhy patří A. hupenensis, jež dosahuje nejvíce výšky 90 cm.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Sedmikráskovité druhy: A. apennina (blankytně modrá) kvete od března do dubna, A. blanda – Radar (fialovočervená s bílým srdíčkem), Pink Star (růžová), White Splendour (bílá); A. nemorosa – Alba (bílá), Robinsoniana (jemně modrá);

Mákovitokvěté druh: A. coronaria (sasanka věnčitá) – se dělí do dvou skupin: de Caen jejichž květy The Bride (bílá), Hollandia (červená) Mr. Fokker (fialovomorý), Sylphide (fialovorůžový) ; St. Brigid - Admiral (fialová), Lord Lieutenant (modrý), Mont Everest (bílý), The Governor (červený).

Japonský druh: A. japonica – Queen Charlotte (růžová poloplná), Whirlwind (bílá poloplná); A. hupenesis – September Charm (růžová jednoduchá), Prince Henry (růžovočervená poloplná)
Původ: pravděpodobně jihovýchod Evropy
Druh: hlíznatá rostlina, mrazuvzdorná trvalka
Typ listu: malé listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová
Kvete: Květy se podle druhů objevují od jara do podzimu. Na jaře kvetou sedmikráskovité sasanky, od srpna do října kvetou japonské sasanky a mákovitokvěté sasanky kvetou v závislosti na jejich výsadbě.
Výška: 15 - 150 cm
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, duben, květen, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Sedmikráskovité druhy milují slunné suché stanoviště, A. apennina však vyžaduje lehký stín pod stromy či keři.
Teplota: Při větších zimních mrazech sasanska japonská vyžaduje přikrytí chvojím nebo suchým listím.
Voda: Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, nikoliv však přemokření.
Množení: Sedmikráskovité a mákovitokvěté sasanky množíme vždy na konci léta dělením trsů. Japonské sasanky množíme na jaře tak, že odřízneme postraní část trsu včetně kořenů a zasadíme jej.
Sadba: Hlízy nebo oddenky sedmikráskovitých sasanek vysazujeme na podzim až 5 cm hluboko do půdy, jež musíme chránit před mrazem. Druhy s oddenky sázíme na jaře. Tvrdé hlízy rychle vysychají, tak s výsadbou nikdy neotálejte. Před samotnou výsadbou je dobré hlízy namočit na několik hodin ve vodě. Rostlina začne rychleji růst a kvést.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus

Články na téma Sasanka


Modřenec v zahradě i truhlíku

Modřenec v zahradě i truhlíku

Modřenec je cibulovinou s netradičními květy, která dokonce získala titul cibulovina roku 2019. Kvete velmi brzy na jaře a doplňuje tak například narcisy.

Nezapomínejte na stín v zahradě

Nezapomínejte na stín v zahradě

Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?