V Jižní a Střední Americe stévii znají již od pradávna, postupně se dostávala do všech koutů světa. Používala se zejména k doslazení nápojů, do bylinných likérů a do zákusků. V dnešní době je stévie ceněná především jako přírodní sladidlo, které je nekalorické. Zvyšuje produkci inzulinu v těle a tím napomáhá snižovat projevy cukrovky. Dále zlepšuje trávení, snižuje pálení žáhy, snižuje únavu a dokonce zahání chuť na alkohol a tabákové výrobky. Přežvykování listů omezuje zápach z úst, snižuje kazivost zubů a paradentózu. Extrakt ze stévie je plnohodnotnou náhradou řepného cukru – 0,1ml nahradí 1 kostku řepného cukru. Je až 35x sladší než cukr.

I když se ve své domovině pěstuje jako teplomilná trvalka, v našich podmínkách ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu. Roste v trsech a tvoří velké, oválné listy s pilovitým okrajem,které mají sytou zelenou barvu. Listy mají velmi sladkou chuť. Kvete drobnými, bíllými květy. Hnědá až černá semena v našich podmínkách jenom zřídka dozrávají. Rostlinu pěstujeme v našich podmínkách v květináči doma nebo venku. Na podzim však rostlinu přenášíme do místnosti, aby ji mráz neponičil. Mráz by byl pro rostlinu osudný.

Sklízíme mladé části výhonů a konzumujeme je čerstvé nebo sušené. Mladé listy mají však lepší chuť a umožňují vyřadit cukr ze hry. Listy sklízíme koncem jara do poloviny podzimu. I když vysoké teploty nemají dopad na sladkost listů do sladkých pečených pokrmů se doporučuje přidat ještě cukr, který stévie objemově v těstě nenahradí a také nedokáže v kynutých těstěch "pomoci" kvasnicím vytvořit kvásek. Listy je možné sušit na suchém, vzdušném místě. Při pěstování ve skleníku stévie obrůstá po sklizni rychleji.

Charakteristika rostliny

Původ: Jižní a Střední Amerika
Druh: bylina
Typ listu: střední listy, vejčité, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od července do září.
Výška: 40 - 80 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Zaštípnutím rostliny podpoříme její větvení.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné stanoviště.
Teplota: Stévii je možné přezimovat při teplotě 10 – 14 °C. Teploty pod 10 °C rostlině dlohodobě nesvědčí, při teplotě kolem 5 °C rostlina obvykle vadne a umírá.
Voda: Rostlina by měla být substrát stále mírně vlhký. Pokud se rozhodneme rostlinu přezimovat, nesmíme opomenout na pravidelnou zálivku.
Množení: Množení je možné ze semen. Úspěšnost jejich vyklíčení není však na 100 %. Další možností je řízky odebranými koncem léta.
Sadba: Doporučujeme vysévat stévii pod sklo od března do dubna. Klíčí v průběhu 7-14 dní, má ale menší klíčivost.
Zemina: Vhodná je zemina bohatá na humus.
Škůdci: Rostlinu mohou napadnout molice. Pokud se tak stane, je nutné rostlinu zlikvidovat. Jakýkoliv postřik je toxický a pro tělo škodlivé.
Tip: Jako nízkokalorické sladidlo je stévie vhodná jak pro diabetiky a hypoglykemiky, tak pro všechny, kteří chtějí svou váhu udržet na uzdě.

Články na téma Stévie