Chcete moderní designové radiátory nebo retro styl?

Jsou lidé, které by nenapadlo přikládat u radiátorů větší význam designu. Výběr je dnes ale překvapivě velký. Ty nejmodernější radiátory z hliníku či mosazi vypadají jako vkusný panel na zdi či zrcadlo. Také se prosazuje nostalgický retro styl vracející sesvým vzhledem do doby před desítkami let. Design je dobově dotažen do detailu včetně ventilů. Jde však o moderní výrobky splňující všechny současné parametry, byť takové radiátory vypadají na první pohled jako ty staré litěné. Další možností pro náročnějšího uživatele je repasovaný autentický radiátor vhodný do osobitých interiérů.

Kovové radiátory

Litinové radiátory dělíme podle jejich tvaru na spirálové a žebrové, vždy jde o co největší plochu povrchu tělesa, která uvolňuje do svého okolí teplo. Oba typy jsou k dostání v provedení k umístění svisle nebo vodorovně tak, aby ,,pasovaly“ do každé domácnosti. Rovněž mohou prostě stát na podlaze na nožičkách.

Mají velkou tepelnou ,,setrvačnost“ a proto se i přes svou mohutnost a váhu stále úspěšně drží na trhu. Jsou velmi praktické pomalým vychládáním a značným množstvím vody, které se do nich vejde. Dokážou vyhřát i opravdu velkou a chladnou místnost.
Co se týká životnosti, jsou téměř nezničitelné. Díky tomu je možné se setkat s historickými radiátory, které jsou v použitelném stavu. Specializované firmy je dokáží zrepasovat a stávají se tak vyjímečným designovým kusem.

Na první pohled se jeví jako zcela nový výrobek v dnes oblíbeném retro stylu. Přitom jde o originální radiátory často známých renomovaných značek vysoké historické a estetické hodnoty. Při vkusném začlenění do interiéru odpovídajícího stylu se stávají skutečným skvostem, který reprezentuje osobnost svého majitele. Součástí některých z nich je malý výklenek určený na předehřívání porcelánu. Stářím přes 100 let splňují kritérium starožitnosti.

Sekční radiátory

Ocelové sekční trubkové radiátory jsou dnes v kurzu v moderních interiérech. Díky tomu, že se skládají z jednotlivých sekcí, lze u nich dosáhnout obrovské variability ve tvaru. Celá konstrukce může mít velmi zajímavý a ojedinělý vzhled. Kromě toho nabízejí příznivý poměr přenosu tepla. Přibližně 50% zářením ku 50% cirkulací.

Tam, kde hrozí koroze zevnitř (voda s vysokým obsahem kyslíku u otevřených topných systémů), volte raději radiátory z nerezavějící oceli.

V koupelně musíme bojovat se zimou i vlhkostí.

Koupelnové topení upřednostňují zákazníci ve tvaru různých žebříků, díky kterým se vždy utřeme do suchého a příjemně nahřátého ručníku. Barvu můžete vybrat sladěnou s dlaždičkami nebo naopak kontrastní.

Máte-li koupelnu malou či atypickou, nechte si vyrobit topné těleso na zakázku. Může jít o těleso napojené na systém ústředního topení, nebo o samostatný solitér. Takové topení umístíte naprosto libovolně a zapojíte do zásuvky. Těleso je naplněno tekutou směsí.

Případně je možná kombinace obojího – napojení na centrální systém vytápění i na elektřinu. Těleso pak spotřebovává elektrickou energii jen v době, kdy ústřední topení není v provozu.

Hřeje i zdobí

Topení už dnes není pouhá nutnost, nýbrž i důležitý interiérový prvek. Jenom co se týká RAL škály můžete vybírat z asi třiceti barev včetně bílé a černé. A nejenom tvarem a barvou se tělesa liší. Jejich povrch může být například hrubý - takzvaně strukturovaný, což dodá radiátoru rustikální vzhled.

Snadnější čištění umožní naopak povrch zcela hladký. Žádaný je u zákazniků povrch s efektem kovového lesku. Toho se docílí použitím transparentního laku v několika vrstvách při konečné úpravě povrchu radiátoru ve výrobě.

U některých výrobců lze lze odstín i povrchovou úpravu objednat na zakázku.

I radiátor potřebuje péči

Každý ví, že topné těleso by mělo být udržováno čisté a bez nánosu prachu, aby stoprocentně plnilo svůj účel. A také to, že nemá být čímkoli zakryto či obloženo. Vůbec se nedoporučuje sušení prádla přímo na topném tělese.

Už méně se ví, že důležitá je i vlhkost v místnosti. Je-li vyšší, měl by být radiátor v provozu, jinak kov trpí. Při správném používání můžete u některých výrobků počítat se zárukou až 5 let.

Zdroj: www.laurens.cz
Laurens Czech Republic spol. s r.o. Poslat poptávku