Jak opravit radiátory, které špatně topí

V chladnějším období, kdy začínáme přitápět se někdy stává, že v místnostech není taková teplota, aby nám bylo příjemně. Neustále cítíme chlad. Radiátory nehřejí tak jako dříve a mnohdy se z nich ozývají podivné zvuky. Co s tím?

Voda v radiátorech

Základním předpokladem správného chodu naší topné soustavy je dostatečné množství vody, která se ohřívá. Tu zkontrolujeme na ukazateli u kotle a pokud jí není dostatek, je třeba ji doplnit.

Odvzdušnění radiátorů

Při prvním spuštění topení po teplejších dnech je třeba radiátory odvzdušnit. Vezmeme si vhodný šroubovák, najdeme (většinou na levé straně radiátoru) v horní části součástku připomínající šroubek a opatrně se snažíme ji povolit, stejně jako bychom povolovali šroub. Na podlahu, pod místo, kde šroubek povolujeme, umístíme malou nádobku na odtékající vodu, případně ji držíme v druhé ruce a přiložíme pod povolovaný šroubek. Po povolení šroubku se ozve syčení, které může trvat i několik desítek vteřin. Počkáme, než z radiátoru začne téct souvisle voda (už se nesmí vůbec ozývat syčení, voda jen odkapává) a šroubek utáhneme. U většího počtu radiátorů ve více patrech je třeba začít od nejvýše umístěného. V bytech na sídlištích (panelácích) je centrální vytápění, ale i zde hrozí zavzdušnění radiátorů.

Výměna vadných radiátorů

Staré litinové radiátory již většinou dlouhou dobu přesluhují. Objevují se u nich některé závady. Například propouštějí vodu kolem dolního švu. To je způsobeno vnitřní korozí a radiátor je v takovém případě nutné vyměnit. Při výměně je třeba vyměnit i šroubení, které bývá také zkorodované. Nový radiátor by měl mít kvůli zatížení kotle stejný výkon. S výměnou radiátorů je často spojena i výměna původních předimenzovaných ocelových trubek za nové, tenčí. A co s vyřazeným topným systémem? Vše odvezte do sběru, nějakou korunu dokonce ještě utržíte

Temperování radiátorů

V prostorech domu, které nejsou příliš obývány (většinou vyšší patra) a kde chceme ztlumit radiátory na minimum, musíme tato místa temperovat, aby nedošlo k zamrznutí a prasknutí, byť by topná soustava měla být napuštěna nemrznoucí směsí. Lze to buď teplým vzduchem stoupajícím např. z haly v přízemí nebo expanzní nádobou umístěnou na vyvýšeném místě (nad radiátory) a napojenou přímo na potrubí ústředního topení. V prostorech, které na zimu kompletně opouštíme, je lepší vodu z topné soustavy vypustit.

Shrnutí

Vodu v kotli je třeba dopouštět dle ukazatele a několikrát za topné období vyzkoušet, jestli nejsou radiátory zavzdušněné. Pokud budeme mít v topném systému dostatek vody, radiátory odvzdušněné a samozřejmě také správně nastaven termostat, můžeme se spolehnout, že bude prostředí v našem bytě příjemně vytopeno.