Jak odstranit plíseň v koupelně

Pokud se nám kdekoli v bytě či bytovém domě objeví plíseň, přemýšlíme, jak se jí co nejrychleji zbavit. Nejdříve je třeba zjistit, z jakého důvodu se objevila. Plíseň může vzniknout v místech s vyšší vlhkostí, v nedostatečně větraných místnostech, v místech kam zatéká voda apod. V některých případech se stává, že se plíseň objeví v koupelně. Je potřeba co nejdříve zvolit způsob pro její odstranění.

Jednou z možností je použít savo proti plísním. Tento vysoce účinný prostředek odstraňuje plísně řasy a kvasinky. Je vhodný pro použití na dřevo, malby a omítky. V koupelnách nám odstraní plísně ze spár, v okolí vany a z rámů oken. Na postižená místa se aplikuje v neředěné podobě postřikem ze vzdálenosti 5 až 10 cm. Po 20 minutách ošetřené místo opláchneme vodou nebo můžeme nechat zaschnout. Před postřikem plíseň nesmíme odstraňovat. Hrozilo by rozptýlení výtrusů a tím rozšíření plísně na další místa. Pokud je místo silně napadené, postup můžeme několikrát zopakovat. Spotřeba je asi 50 ml/m2.

V některých koupelnách se na stěnách využívají různé typy omyvatelných tapet. Pokud je tato koupelna dostatečně odvětrávána a vlhkost nepřevyšuje běžné hodnoty, výrobci uvádějí, že by se plísně neměly objevit. V mnohých případech se však stává, že situace je poněkud jiná. Pokud se nám na tapetách objeví plíseň, je třeba tapety odstranit. Místo nich jsou vhodné keramické obklady (dlaždičky). Po uskutečnění této úpravy by se plísně měly ztratit a pokud by se opět objevily, musíme nechat najít příčinu odborníka. V drtivé většině případů byl tento postup účinný.

Výskyt plísní kdekoli v bytě je velice nebezpečný našemu zdraví. Koupelny bez oken a dostatečného přídavného větrání jsou odkázané pouze na otevírání dveří, v lepším případě na ventilaci ventilační mřížkou, která však často nefunguje. Většinou to nestačí a může se objevit plíseň. Ihned po jejím zjištění je potřeba provést úkony k rychlému a kvalitnímu odstranění.
A pokud bydlíme ve starém bytě panelového bytového domu a plísní je viditelně napadeno staré umakartové jádro, je nutné zvážit jeho rekonstrukci. Při větším rozsahu výskytu plísní na vnitřní omítce koupelny je po aplikaci sava dobré uvažovat minimálně o novém vymalování, které povrchy dezinfikuje. V extrémním případě je vhodné odstranit původní vrstvy malby (špachtlí) a omítnutou část koupelny po aplikaci sanačního přípravku znova vyštukovat a poté až provést malbu.