Jak poznat pravé a levé dveře a vany

Víte jak zjistíte jestli potřebujete levé nebo pravé dveře? Tušili jste že některé typy van mohou být také pravé i levé? Při objednávce tohoto zboží je nutné znát nejen správné rozměry, ale také správně určit stranu – pravou či levou.

Levé a pravé dveře

Při nákupu dveří je třeba vědět několik důležitých detailů. Kromě toho, abychom vybrali správnou šířku a pokud to nejsou dveře typizované, pak i správnou výšku, je nutné rozlišit jestli potřebujeme dveře pravé či levé.

Při určování strany dveří se musíme postavit tak, abychom viděli panty - čili na tu stranu, kde jsou panty instalované do zárubní. Dveře se pak musí otevírat směrem k nám. V případě, že panty jsou po levé ruce jsou dveře levé, v opačném případě jde o dveře pravé. Dvoukřídlé dveře rozlišíme bezpečně podle zámku. Pokud stojíme před nimi, otevírají se k nám a zámek je vlevo jsou to dveře levé, se zámkem vpravo jsou dveře pravé.

Zárubně

Strany zárubně se určují stejným způsobem. Je doporučeno objednat dveře i zárubně od jednoho výrobce. U různých výrobců se mohou rozměry lišit. Tloušťku zárubně objednáváme na konečnou úpravu síly zdi (měřeno včetně omítek nebo obkladů).
Stavební otvor překryje límec zárubně cca 30 mm po obvodu zdi. Proto je třeba mít stavební otvor co nejpřesnější (dotažená omítka či obklad zároveň s hranou stavebního otvoru po celém obvodu z obou stran zdi).

Levá a pravá asymetrická rohová vana

Vana se stává dominantou naší koupelny. Jednotlivé typy van se liší materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, tvarem, doplňky, ale i umístěním. Jedním z typů van podle jejich umístění je asymetrická rohová vana. Tyto vany jsou určeny pro maximální využití prostoru v koupelně. Pokud chceme rohovou vanu objednat, měli bychom vědět, že existují dvě varianty, levá a pravá. Rozeznáme je podle pravého úhlu, který tvoří obě odvěsny rohové vany, podle umístění pravého úhlu v interiéru. Pokud stojíme před vanou (respektive místem, kde bude umístěna) a pravý úhel je na levé straně, jedná se o vanu levou a pokud je na pravé straně, je to vana pravá.