Jak opravit vypadlé suky

Mnoho z nás má na chalupě dřevěnou podlahu nebo podkroví obložené palubkami. Prkna podlahy, palubky a jiné plochy vyrobené ze dřeva obsahují suky. Ty mohou po určité době vypadnout a díry po nich nepůsobí esteticky. Tuto závadu, která  mohla vzniknout z různých příčin (stáří a kvalita dřeva, teplota a vlhkost v místnosti a podobně) je třeba co nejlépe odstranit.

  1. Díru po vypadlém suku nejprve odvrtáme vrtákem vhodného průměru nebo vykružovací pilkou. 
  2. Do otvorů vlepíme takzvané ucpávky. Ty se dají koupit v dřevoprodejně nebo hobbymarketu. Jsou to kolečka soustružená z větviček a je u nich zachována (a dobře viditelná) kresba let. 
  3. Velikost ucpávky zvolíme podle otvoru a její okraje potřeme lepidlem (lepidlo použijeme disperzní, které zůstává po zaschnutí pružné, průhledné a odolává vzdušné vlhkosti). 
  4. Ucpávku potřenou lepidlem lehce vklepneme do připraveného otvoru. Musíme dávat pozor, aby nám nezapadla pod úroveň podlahy nebo obložení. 
  5. V případě, že je otvor příliš velký, bude nutné vložit ucpávku a prostor kolem ní dotmelit. 
  6. Opravované místo je dobré označit a značku sejmout až po úplném zatvrdnutí lepidla nebo tmelu. 
  7. Podle potřeby můžeme jako vrchní vrstvu použít lak či jiný nátěr, který byl dříve použit u celé vrstvy podlahy či obložení.
Oprava není složitá a poradit by si s ní měl každý. Pokud bychom chtěli poškozená místa vyspravit pouze tmelem, nebyl by výsledek uspokojivý a místa by nevypadala dobře. Naopak po opravě pomocí ucpávek všechny podlahy, obložení a jiné dřevěné plochy, na kterých opravíme vypadlé suky, zkrášlí interiéry našich chalup, bytů a rodinných domů.