Jak opravit poškozené desky stolů

Každá věc v domácnosti, která se delší čas intenzivně používá, zestárne a je na ní vidět opotřebení. To platí zejména o deskách stolů a kuchyňských linek. Po několika letech používání se povrch může poškrábat, znečistit nebo jinak znehodnotit. Je pak třeba zvolit způsob renovace, který bude vyhovovat danému materiálu a prostředí našeho bytu.

Pro odstranění vrchní vrstvy laku či barvy můžeme zvolit několik možností. Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu.

Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů. Je to směs organických rozpouštědel a je vhodná pro odstraňování barev ze dřeva, kovu i kamene. Lze použít i šetrnější varianty bez chlorouhlovodíků a aromátů. Nanáší se štětcem a po 10 až 20 minutách můžeme starou vrstvu nátěru odstranit ocelovou škrabkou. Pokud je vrstev více, je nutno nátěr a celý postup opakovat. Poslední zbytky nátěru odstraníme vodou nebo terpentýnem a dosáhneme čistého povrchu. Spotřeba přípravku je 1kg na 3 až 5 m2 povrchu.

Pro odstranění barvy nebo laku lze použít také horkovzdušnou pistoli. Při manipulaci s ní musíme dávat pozor na vznik požáru. Po opálení dobrousíme smirkovým papírem. Můžeme použít i cidlinu. Je to kovová destička s ostrými hranami. Při této metodě je třeba dlouhými tahy odstraňovat původní nátěr. Na závěr opět použijeme smirkový papír k dokonalému vyrovnání vrstvy.
Po dokonalém očištění pracovní desky stolu či kuchyňské linky zvolíme nový nátěr. Pro zachování dřevěného designu použijeme bezbarvý lak nebo balzám. V případě, že chceme určitý barevný odstín, zvolíme vhodnou barvu či barevný lak. Bezbarvých i barevných nátěrových hmot je v současné době velké množství. Proto je nutné pro kvalitní výsledek postupovat podle uvedeného návodu, který se může podle použitého výrobku lišit.

Pokud nelze starý nátěr běžným způsobem odstranit nebo nechceme použít některý z výše uvedených způsobů, můžeme zvolit samolepící tapetu určenou pro použití na pracovní desku. Tyto tapety jsou silné (dobře vyrovnají povrch), odolné vůči poškrabání, dobře snášející běžný provoz a krátkodobě odolné proti teplotě do 100 oC.

Odstraněním vrstvy starého nátěru a natřením nového nebo použitím samolepící tapety dosáhneme velmi dobrého výsledku renovace vrchní desky stolu či kuchyňské linky.