Co obnáší broušení parket?

Parkety byly, jsou a budou velmi oblíbenou podlahovou krytinou, protože působí příjemně a přirozeně. Jednou za čas je však potřeba je zrenovovat. V první řadě záleží na tom, v jakém stavu podlaha je a jakým způsobem o ni bylo pečováno. Méně namáhané parkety v domácnosti, které jsou pravidelně udržované doporučovanými prostředky, vydrží krásné bez renovace až 20 let.

Jak renovace parket probíhá?

Velkou výhodou parket je možnost vícenásobné renovace, protože každé broušení vezme pouhý milimetr dřeva. Platí to i pro parketové podlahy staré 150 let. 
Nejprve se začíná několika fázemi broušení – od nejhrubšího až po nejjemnější. Broušení musí probíhat přesně zadanými směry a pečlivě se musí upravit také okraje. Brousí se speciální bruskou, která zároveň odsává i ten nejdrobnější prach. Při použití nejnovější technologie tak nevzniká téměř žádný nepořádek. Za jeden den je možné vybrousit přibližně 25 metrů čtverečních. 

Jaké existují možnosti povrchových úprav?

Jako povrchová úprava se nejčastěji používá lakování, olejování nebo voskový olej. Nejuniverzálnějším typem úpravy je nicméně právě první zmíněné lakování. Na rozdíl od voskovaných povrchů se totiž nemusíte bát různých skvrn, které by mohla zanechat například kapka vody. Lakované parkety těmto drobným nehodám odolávají a bez problémů se tak mohou používat i v kuchyních.
Zrenovovaným parketám můžete navíc pomocí speciálních mořidel dopřát nový odstín (například mahagonový). Nejoblíbenější variantou nicméně stále zůstává přirozená barva parkety po obroušení a její přelakování nebo jiná povrchová úprava.

Vyplatí se brousit si parkety svépomocí?

Nejde ani tolik o to, zda samotnou technologii broušení sami zvládnete (v tom by u zručného kutila takový problém nebyl), otázkou ale je, zda se vám to vůbec finančně vyplatí. 
Řekněme, že potřebujete obrousit parkety v jedné místnosti o velikosti dvacet metrů čtverečních. Jenom za půjčení brusek (potřebujete jednu na hrubé broušení, další na jemné a do třetice jednu malou na broušení rohů a menších plošek) zaplatíte přibližně 1.500 – 2.000 korun. Navíc musíte mít k dispozici kauci v řádech desetitisíců, kterou bude půjčovna vyžadovat. Dalších několik stovek zaplatíte za brusné pásy a kotouče. Když si připočítáte cenu laku, nebo oleje, dostanete se téměř na cenu, kterou byste zaplatili za zkušeného profesionála, a měli vše bez starostí.