Sdílet
 

Dětský pokoj – místo pro hry, studium a odpočinek

Datum vydání: 19.07.2013 | autor:

Dětský pokoj je světem vašeho dítěte. Je jeho zázemím, kde by mělo cítit klid a bezpečí. Zde si hraje, odpočívá, učí se a spí. Nábytek by měl být funkční, vkusný, praktický a odpovídat věku, požadavkům a osobnosti dítěte. Celkový styl a design pokoje můžete krásně doladit vhodnou barvou stěn, tapetami a nejrůznějšími bytovými doplňky v požadované barvě a vytvořit vašemu dítku dětský pokoj snů.

Dětský pokoj Komi system A Dětský pokoj Komi system A
Dětský pokoj Komi system A
Dětský pokoj Komi system B Dětský pokoj Komi system B
Dětský pokoj Komi system B

Jak vybrat vybavení dětského pokoje?

Základní vybavení dětského pokoje představuje postel, psací (počítačový) stůl, židle umožňující zdravé sezení a dostatečné úložné prostory. Jednotlivé zóny pro spaní, hraní a učení by měly být pomyslně oddělené. Do menšího pokoje můžete zvolit vyvýšená lůžka, poschoďové či výsuvné postele a sklápěcí stoly, které pomohou vyřešit problém s nedostatkem místa. Styl a vybavení dětského pokoje rozhoduje o tom, jak se bude dítě v pokoji cítit.

Jaký je kvalitní dětský nábytek?

Při nákupu vybavení do dětského pokoje si všimněte, z jakého materiálu je nábytek vyroben. Ať už se jedná o dřevo, dýhu nebo laminát, musí být precizně zpracovaný. Nikde nesmí nic vyčnívat – šrouby, nekvalitní kování atd., nebezpečné jsou i ostré rohy, proto každý kousek nábytku pečlivě prohlédněte. Vždy se vyplatí koupě variabilního a rostoucího nábytku. Barvu zvolte raději neutrální a pokojíček oživte barevnými doplňky.

Jak zařídit pokoj pro batole a jak pro školáka?

Vybavení dětského pokoje nebývá úplně snadné uzpůsobit věku dítěte. Děti rychle rostou a mění se jejich potřeby, požadavky a návyky. Můžeme kupovat vždy po nějakém čase větší židli, stůl a postel, nebo dítěti pořídit nábytek, který poroste s ním.
Dětský pokoj Next system B Dětský pokoj Next system B
Dětský pokoj Next system B
Dětský pokoj Next system B Dětský pokoj Next system B
Dětský pokoj Next system B

Kojenec

Dítě v prvních měsících vlastní pokoj nepotřebuje. Většinu času prospí v dětské postýlce. Postačí tedy bezpečná pohodlná dětská postýlka, přebalovací pult a šatní skříň, případně ohrádka, ze které se nedostane ven k nebezpečným předmětům ve svém batolecím období.

Batole

V batolecím věku se děti pouští do zkoumání prostoru svého pokoje, vše ohmatávají, proto je důležité věnovat pozornost detailům a zajistit bezpečí dítěte. Nezapomeňte na záslepky zásuvek, pojistky před otevřením skříní a chrániče ostrých rohů. Důležitý je dostatek prostoru na podlaze, protože především malé děti potřebují hodně místa na hraní a právě podlaha je pro hru s kostkami, stavebnicemi, či autíčky, ideální. Batole ocení zajímavý prostor k lezení, například ve formě skládanky z pěnové hmoty. Budou se vám hodit i různé úložné systémy v podobě plastových boxů.

Předškolák

Děti předškolního věku mají rády různé úkryty, které napomáhají rozvíjení dětské fantazie. Například interiérové stany a domečky. Malé děti jsou kreativní, a proto jim vyhraďte prostor, kde se mohou vyřádit, malovat a tvořit.
Dětský pokoj Next system C Dětský pokoj Next system C
Dětský pokoj Next system C
Dětský pokoj Next system D Dětský pokoj Next system D
Dětský pokoj Next system D
Dětský pokoj Blog systém A Dětský pokoj Blog systém A
Dětský pokoj Blog systém A
Dětský pokoj Blog systém B Dětský pokoj Blog systém B
Dětský pokoj Blog systém B

Školák

S rostoucím věkem dítěte se požadavky na pokoj mění. Největší změnu pokoje bude nutné udělat pro školáka, kdy bude třeba zajistit dostatečně velký pracovní stůl, pohodlnou (nejlépe ergonomicky tvarovanou) židli, místo na knížky a později i školní potřeby. Nezapomeňte také na dobré osvětlení pokoje i desky stolu.

Dětský pokoj KomiNEXT se řadí k dětským a studentským pokojům. Moderní nábytkový systém potěší jak děti, tak i dospělé díky svému designu, variabilitě, funkčnosti a široké nabídce elementů. Dětský pokoj se dodává jako sestava, ale jednotlivé díly lze objednat i samostatně a to například v moderním odstínu dřeva 'bělená borovice' s dodatky viola nebo earth, což tvoří neotřelé barevné kombinace stěn a doplňků.

Student

Studentský pokoj už zdaleka nepůsobí dětsky, musí poskytovat dostatek soukromí a designově by měl odpovídat stylu vašeho dopívajícího dítěte.

Dětský pokoj BLOG se řadí k dětským a studentským pokojům. Jde o moderní variabilní, funkční nábytkový systém se širokou nabídkou elementů. Dodává se jako sestava, ale jednotlivé díly lze objednat i samostatně.
Dětský pokoj Blog systém C Dětský pokoj Blog systém C
Dětský pokoj Blog systém C
Dětský pokoj Blog systém D Dětský pokoj Blog systém D
Dětský pokoj Blog systém D

Variabilní nábytek v dětském pokoji

Velmi praktické je vybavit dětský pokoj variabilním nábytkem. Můžeme ho kdykoli přestavět, přesunout, či přikoupit další díl. Jednotlivé kusy nábytku spolu ladí typem i barvou a pokoj je nejen praktický, ale také pěkně vypadá.

Postel do dětského pokoje

Postel by měla být rostoucí, nebo rovnou raději větší, nejlépe však s lamelovým roštem a zdravotní matrací. Lůžko musí být dostatečně vysoké a matrace dobře odvětratelná.

Správná židle pro dítě

Ideální dětská židle by měla být ergonomická, tvrdší, pohodlná a kolečková, aby ji dítko nemuselo složitě poposunovat nebo přenášet. Měla by mít nastavitelnou výšku sedáku, aby se dítě vždy mohlo opírat nohama o podlahu. Sedák by měl podepírat co největší část stehen a opěrka by měla končit pod lopatkami. Područky u židle snižují zatížení vyvíjející se dětské páteře.
Dětský pokoj Komi system C Dětský pokoj Komi system C
Dětský pokoj Komi system C

Stůl pro dětské tvoření

Psací stůl by měl být výškově nastavitelný, nebo vždy pořízen takový, aby se u něj vašemu dítku dobře sedělo. Deska stolu by měla být matná, aby nekazila dítku oči a dostatečně široká, minimálně tak, aby dostačovala rozpětí loktů sedícího.

Dostatek úložných prostorů

Dětský pokoj by měl mít co nejvíce úložný prostor, aby všechny hračky a ostatní věci měly své místo. Děti od tří let by se měly učit uklízet hračky tam, kam patří. Proto by úložné prostory měly být volené tak, aby byly dětem adekvátně k jejich věku dobře dostupné. Ideální jsou uzavíratelné skříňky, do kterých děti své hračky roztřídí a nehromadí se na nich prach, jako v otevřených policích. Otevřené police jsou mnohem náročnější na údržbu a vypadají pěkně jen tehdy, je-li v nich stále udržován pořádek.
Dětský pokoj Komi system D Dětský pokoj Komi system D
Dětský pokoj Komi system D

Vhodně zvolené barvy

Barvy do dětského pokoje se volí především podle toho, zda je pokoj zařizován pro chlapce, holčičku, nebo pro oba. V pokojích, kde je většina věcí uzavřena ve skříních, se obvykle kombinují pastelové či pestré barvy. V pokojích doplněných o různé boxy, barevné polštáře, kontejnery, police, textilní doplňky a hračky, se volí neutrální barvy, aby pokoj nepůsobil přeplněným dojmem a navodil se pocit prostoru a vzdušnosti.

Zdroj: www.nabytek-eno.cz
NÁBYTEK-ENO, s.r.o.

NÁBYTEK-ENO, s.r.o.

Bzenec, Bzenec, Dělnická 414, 69685
Tel: 777 311 393
Web: http://www.nabytek-eno.cz
E-mail: nabytek@nabytek-eno.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

NÁBYTEK-ENO, s.r.o.

Bzenec, Bzenec, Dělnická 414, 69685
Tel: 777 311 393
Web: http://www.nabytek-eno.cz
E-mail: nabytek@nabytek-eno.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé
Diskuze na téma "Dětský pokoj – místo pro hry, studium a odpočinek"

Celkem komentářů: 5

Zařízení pokojíčku 25.01.2018, 10:10:04

Plánuji udělat dceři (1,5 roku) pokojíček, tak hledám inspiraci, rady a tipy na hezké dekorace a kvalitní nábytek. Co jsem se tak bavila, tak hodně dobrých recenzí jsem získala na https://www.hezkydetskynabytek.cz/ , kde mají opravdu moc hezké věci. Taky jsem přemýšlela, že bych si nábytek nechala udělat u truhláře, ale tam mě zase dost odrazuje výsledná cena, ale ještě uvidím. Jinak dekorace sháním hlavně v Pepcu, Kiku a podobných obchodech, kde jsou ty ceny opravdu přívětivé. Zdi plánuji vyzdobit samolepkami s dětskými postavičkami a nebo pak malbu, ještě jsem si to nerozmyslela. Ale moc mě to baví. Chci jim udělat ten nejkrásnější pokojíček na světě :D Ale to asi mi všichni,že? :)

Pokoj pro prvňáčka 03.09.2015, 21:49:20

Krásné pokojíčky :) také přemýšlíme nad renovací, ale rádi bychom zařídili už pokojíček pro malého žáčka :) Nastoupil 1. 9. do školy a už mu nábytek, který nyní nebude stačit, bude potřebovat novou postel, skříň, psací stůl. Myslím, že naše výplaty půjdou do zařízení nové pokoje :) Už jsem koukala i nabídku různých e-shopů, ale je pravda, že doplňky asi vybavím prostřednictvím Ikei a jdeme se o víkendu podívat do žluté haly, přemýšlíme nad koupí již větší postele, případně s nějakou přistýlkou, tak uvidíme :)

Na vše myslet dopředu se nedá! 14.04.2015, 15:18:38

Dobrý den, já jsem zrovna domalovala obrázek krtečka na zeď u synka v pokojíčku a teď mu ještě budeme s manželem o víkendu kupovat ve žluté hale postýlku. Dlouhzo jsme se rozhodovali jak to se spinkáním vyřešíme. ale nakonec jsme se rozhodli že prostě koupíme skrácenou postýlku se zábranou se které si malý sám sleze a až z ní odroste tak prostě koupíme další, možná v té době už budou dva a stejně by jsme museli kupovat palandu…

Pokoj pro našeho malého rybáře 12.09.2014, 20:38:51

Ráda bych poděkovala za zajímavý článek, plný dobrých rad a nápadů. Líbí se mi vašetechnické poznámky co se týká zásuvek a podobně…Právě se chystáme budavot synovi dětský pokoj "MALÝ RYBÁŘ",celý pokoj by měl být na tohle téma. Na zdi motiv podvodního světa, koberec s bublinama, jako ve vodě. Jediné co mi chybí v tomto článku je názor na patrovou postel, píštete rostoucí nebo rovnou velkou, co když mají být ale v pokoji dvě děti postel chceme dvoupatrovou s přistýlkou a úložným prostorem. Máme jednu vybranou ve žluté hale kde nakupujeme moc rádi, ale nejsem si jistá jestli je vhodná pro 2-3letý dítko. Je to tahle: http://www.zlutahala.cz/postel-b409-p2433 , Abych to uvedla na pravou míru, máme 6letýho synovce a 4 letou neteř keří u nás čast spí, proto palanda a taky plánujeme sourozence. Vršek chceme zajiti ze všech stran sítí, která půjde až ke stropu a bude to zároveň vypadat jako rybářská síť…Co se týká matrací tak samožřejmě nenecháme ty molitanové,ale koupíme kvalitní matraci zatím jen jednu pro syna a pak dokoupíme, až bude potřeba, přecejen to není málo peněz…

23.09.2014, 22:06:02

No máte to krásně vymyšlené a i takové originální, téma malý rybář jsem snad ještě nikde neviděla, myslím, že malý bude nadšený :) Ta postel je výborně promyšlená, zvlášť, když píšeš, že u vás přespává kdekdo :D Ale nevím, jestli pro to 3letý děcko je úplně vhodná, jako nahoru bych ho spát určitě nedávala, ani když tam bude ta síť, protože to je podle mě pro dítě pořád ještě dost náročné v tomhle věku umět vylézt a hlavně slézt z tak vysoké palandy, ale dole by, pokud už je schopné spát samo, asi mohlo spát.

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář k  "Dětský pokoj – místo pro hry, studium a odpočinek"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE