Dokonale těsné a přitom pružné spoje okapů Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Žlabová spojka je jedním z velmi přehlížených a opomíjených prvků okapového systému. Tento prvek je zásadní pro správnou montáž. Oproti jiným běžně používaným spojům je spoj prostřednictvím žlabové spojky perfektně těsný, ale je také pružný. Každý ze stavebních kovů, které se používají na výrobu okapových systému, trpí v horizontálním směru buď více, nebo méně délkovou roztažností, která je způsobena vlivem změny venkovní teploty. Navíc okapový systém je zatěžován i ve vertikálním směru zejména v zimních měsících při namáhání sněhem. Žlabová spojka je tedy jediný ze spojů, který dokáže elegantně přestát výše zmíněnou problematiku. 

Spojení žlabů prostřednictvím žlabové spojky je velmi snadné a rychlé. Umožní rychlé a přesné spojení dvou odvodňovacích prvků, jak řemeslníkovi, tak například majiteli chaty, přístřešku atd. Montáž není náročná. Stačí pouze pár hmatů a spoj je prostřednictvím jednoho zaklapnutí hotov. 
Zambelli žlabová spojka je standardně dodávána v setu včetně přiložené spojky naválky, která zajišťuje výjimečnou stabilitu spoje. Zejména, pokud musí být spojeny dva odvodňovací prvky v okrajové části střechy, kde často drží výrobek pouze jeden žlabový hák, nebo tam, kde je napojován žlabový roh. Tato žlabová spojka je opatřena speciálním bezpečnostním Z – upínacím systémem, který umožňuje uzavření tohoto produktu jedním pohybem. Maximální pevnost spoje je zaručena zajištěním prostřednictví pojistného jazýčku. Žlabová spojka je také opatřena EPDM gumovým těsněním. Toto těsnění je UV odolné a je možné se na něj stoprocentně spolehnout i při extrémních teplotách.

Výhody použití žlabové spojky v praxi

  • Jednoduchá a rychlá montáž i při nízkých teplotách
  • Ideální pro opravy, u kterých by musel být žlab letován
  • Trvalé spojení díky Z – upínacímu systému
  • Perfektní přizpůsobení půlkulatým žlabům
  • Absolutně vodotěsný spoj i při rozpínání materiálů způsobeném teplotním výkyvem
  • Díky spojce naválky maximálně pevný spoj

Zambelli žlabová spojka v zátěžovém testu

/Institutu pro textilní stavební techniku a techniku životního prostředí byla zadána nezávislá zkouška/

Německý Institut pro stavební techniku a techniku životního prostředí (tBU) testoval na těsnost spojku žlabů od firmy Zambelli. Laboratorní test byl cíleně zaměřen na těsnost spojení dvou žlabů při termickém délkovém rozpínání materiálů.
Test v laboratoři

Testováno bylo spojení dvou žlabových prvků z titanzinku. Laboratorní zkouška simulovala (a) rozpínání délky o 5 mm, které se vyskytuje na žlabech při teplotních výkyvech a (b) dobu použitíí 20 let.
Zambelli žlabová spojka se přizpůsobila rozpínacím pohybům bez poškození a prokázala nejvyšší možnou těsnost.

„Speciálně při opravách trhlin žlabů by se měla upřednostnit spojka žlabů před letováním nebo dokonce zalepením.“ Vysvětluje Tobias Lawitsch, klempířský mistr a technický odborný poradce u Zambelli. „Protože test tBU dokazuje, že nebezpečí netěsnosti z důvodu rozpínání délky kovu je s naší spojkou okapových žlabů vyloučeno.“

Kompletní zkušební zpráva tBU je k nahlédnutí na webových stránkách Zambelli.

Více informací najdete na www.zambelli.de

Autor: Ing. Michal Boháč, DiS, Zambelli-technik, spol. s r.o.