Kvetoucí truhlíky jsou krásnou ozdobou každého okna nebo balkónu (Foto: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 7 fotek

Soutěžíte každoročně se sousedy o nejkrásnější rozkvetlý balkon v ulici. Dávno už odzvonilo truhlíkům plných muškátů a petúnie. Váš balkon teď může zářit spoustou barev a nespočtem kvítků nejrůznějších tvarů.

Záplava červených a bílých květů muškátů už trochu vyšla z módy. Sice jsou velmi snadné na pěstování a údržbu, ale nabízí se mnoho jiných druhů, které se hodí i pro začátečníky. Pokud si nevíte rady, v každém zahradnictví vám s výběrem pomohou.

Některé druhy se hodí spíše na jižní stranu, kde slunce svítí celý den a mají dostatek světla, ale také tepla. Některé se hodí spíše do polostínu na západní stranu, kam slunce svítí odpoledne, když už nemá takovou sílu. Je v hodné vybírat rostliny podle toho, kam vaše okna míří. Rostliny je samozřejmě potřeba dostatečně zavlažovat. Pravidelná zálivka a hnojivo jsou základem úspěchu. 

Moderní jsou i truhlíky nekvetoucí, které jsou jen v různých odstínech zelené. Vypadají velmi efektně zkombinované například jen s bílými drobnými kvítky. Váš balkón se tak promění v malou džungli a zelená barva prý pomáhá na unavené oči. Navíc vám tak odpadne starost s odštipováním odkvetlých suchých květů.

Existuje tisíce druhů květiny. Mohou být vzpřímené nebo převislé. Jejich květy mohou být jednoduché, plné i poloplné. Do truhlíku můžete zasadit jak letničky, které vám vydrží jen jednu sezónu, nebo trvalky, které kvetou i několik let. 

Do truhlíku můžete přestěhovat i některé pokojové rostliny, kterým se bude venku určitě dařit. Tady je doporučení dávat ven vždy až po skončení květnových mrazíků a před začátkem podzimu je zase uklidit domů do tepla.

Pokud si netroufáte originální truhlík sami, na trhu je seženete již osázené. Stejně tak můžete pořídit spoustu vychytávek, které vám usnadní starost o vaši malou zahrádku, aby vám dělala jen samou radost

 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com