Jeden metr čtvereční je možné věnovat biodiverzitě i na balkoně (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Nebývá zvykem informovat o kampani, která se Česka přímo netýká. Ale iniciativa Make a Metre Matter si pozornost přeci jen zaslouží. Přestože je doma ve Velké Británii, může posloužit jako milá inspirace i pro nás.

Název iniciativy se dá přeložit různě. Jako heslo, zvolání. Ale i jako praktický návod. Make a Metre Matter, Dejte metru význam nebo Na každém metru záleží, totiž může posloužit všem. Je o udržitelném zahradničení a podpoře biodiverzity. Ve velmi lokálních a domáckých měřítcích. Příjemný je v tom, že můžete prospět hezky po svém, vlastními prostředky, s ohledem na své vlastní možnosti.

Za celou iniciativou přitom stojí zahrádkářský „magazín“ BBC, Gardener’s?World, který funguje už od roku 1968, ale teprve letos se našel v zahradnické ekologii a naplno odstartoval akci, která k sobě právem přitahuje pozornost celého světa. O co jde? V zásadě je to široce veřejná soutěž o nejlepší „zahradnický výtvor“, který u sebe vytvoříte (jak název napovídá) na jednom metru čtverečním.

Hlavně místo pro hmyz... (Zdroj: Shutterstock)
Hlavně místo pro hmyz... (Zdroj: Shutterstock)

Kde přesně? Metr čtvereční není mnoho místa, takže jej můžete realizovat klidně jen třeba na balkoně. Nebo na předzahrádce před domem, na dvorku. Nebo tedy na zahradě, mezi záhonky. Záleží jen na vás. Metr čtvereční místa má totiž každý. A je o tom, jak s ním naložíte. V případě Make a Metre Matter pak ideálně tak, že věnujete tento metr ekologickému využití.

K čemu je dobrý metr?

Vysadíte na něm, vytvoříte, vybudujete (v tom je právě ta volnost tvorby) něco, co pozitivně nakopne biodiverzitu kolem vás. Co by to tak mělo být? Například květinový záhon pro opylovače, na kterém vysadíte nešlechtěné přírodní nektarodárné květiny. Třapatky, levandule, šanty, chrpy, šalvěj. A tím uděláte radost včelám, čmelákům, motýlům i pestřenkám.

Metr čtvereční rostlinné výsadby (Zdroj: Shutterstock)
Metr čtvereční rostlinné výsadby (Zdroj: Shutterstock)

Nebo se třeba rozhodnete pro „bylinkový“ metr. Takové voňavé bylinkoviště, kde se potká rozmarýn, tymián, máta, meduňka a třeba pažitka. Je to snadné na údržbu, nenáročné na zálivku. Máte z toho užitek a přitom to pomáhá přírodě. Nebo se můžete pokusit vytvořit jedlý kout minimalistické potravinové zahrádky. Nebo mikro-květinovou loučku. Ale proč jen sázet, že?

Můžete vystavět skalku nebo suchou kamennou zídku, která bude ideálním stanovištěm pro včely – samotářky. Můžete udělat nějaký nápaditý hmyzí hotel. Nebo malou dešťovou tůňku, napajedlo, jezírko. Můžete udělat kompostér, recyklační kout, přírodní mulčovaný záhon bez plastů, vytvořený jen z listí, štěpky, slámy. Můžete vytvořit malý ptačí mikrosvět, v němž se krmítko a pítko potkává u bobulového keře. Stinný kout pro živočichy, jimž úpalné horko nesvědčí…

Metr čtvereční na balkoně (Zdroj: Shutterstock)
Metr čtvereční na balkoně (Zdroj: Shutterstock)

Pokračovat by se dalo asi dlouho, protože možností je opravdu mnoho. Dají se všemožně přetvářet, modifikovat a propojovat. Prakticky je ale vždycky na vás, co byste v rámci Make a Metre Matter udělali.

Stačí totiž, že to děláte. Že vám udržitelnost, ekologie, životní prostředí není lhostejné. A že svým příspěvkem jednoho takového metru čtverečního pro přírodu víc než symbolicky přispíváte k něčemu většímu. Žíly to nikomu netrhá, není to hektar. Jen metr.

Výroba hmyzích domečků (Zdroj: Shutterstock)
Výroba hmyzích domečků (Zdroj: Shutterstock)

Miliony metrů mají váhu

Ono stačí domyslet měřítka takové akce. Přibližně 87 procent britských domácností (tedy nějakých čtyřiadvacet milionů) zahradu má. Zahradničení se ve Velké Británii aktivně věnuje přibližně 43 milionů lidí tím, že něco pěstují (a dalších 27 milionů zahradu „občas“ využívá). Představa, že by každý z nich „daroval“ jeden svůj čtvereční metr přírodě, je pak fantastická.

Představte si ty (obtížně představitelné) počty pítek, skalek, zídek, záhonků, hmyzích hotelů, kompostérů a bylinkových plošek. Přitom jeden metr čtvereční je vlastně takové nic. Ale kdyby jeden takový metr pro divočinu existoval opravdu na každé zahradě? Je to nedozírný prostor možností a příležitostí pro přírodu a životní prostředí. A pro radost.

Soutěžit může i prťavé zahradní jezírko (Zdroj: Shutterstock)
Soutěžit může i prťavé zahradní jezírko (Zdroj: Shutterstock)

To ryze britské podání Make a Metre Matter je o tom, že zahradníci mají nějaké takové přírodní dílko na jednom metru čtverečním vytvořit, nafotit a poslat do soutěže. Kde se bude hodnotit provedení, nápaditost. A ti nejlepší, které odborná komise vybere, pak asi odejdou s nějakou cenou. To už tak zajímavé asi není. 

Zajímavé naopak může být, že i Česko by se mohlo tímhle směrem vydat. Pětapadesát procent českých domácností totiž zahradou disponuje. Na 570 000 lidí u nás si něco pěstuje, zahrady využívá 1,7 milionu osob. Kdyby každý „dal“ přírodě jeden metr čtvereční a vytvořil svůj vlastní osobitý příspěvek biodiverzitě? Pak by se ukázalo, že i metr je něco, na čem záleží.

Zdroj: Gardenersworld.com, Horticulture.co.uk