Zajímavě řešená bouda ve tvaru trojúhelníku (Foto:Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Psi k naším životům už neodmyslitelně patří. Jsou to nejlepší kamarádi, pomocníci a také členové rodiny. Mají své místo v našem životě, na zahradě nebo u nás doma. Nebo by alespoň nějaký ten svůj pelíšek či boudu mít měli. Existují plemena, kterým je lépe venku v boudě po celý rok, jako jsou husky nebo malamuti a plemena, která potřebují teplý měkký pelíšek u nás doma.

Venkovní boudy

Pokud tedy umístíte svého psa ven do boudy, měla by splňovat určitá kritéria. Jedním z nich je určitě velikost boudy. Vždy vybírejte tak, aby tam měl váš čtyřnohý přítel dostatek prostoru, aby se tam mohl postavit. Bouda by měla být zároveň dostatečně tepelně izolovaná, aby se tam v létě pejsek nepřehříval a v zimě naopak nemrznul. Zároveň by měla být dost pevná a odolná i větru. Pro psy je horší vlhko a průvan než zima. 

Tvar boudy může být také různý, někteří psi se rádi vyhřívají na sluníčku a proto je pro ně vhodnější plochá střecha, na kterou si mohou vylézt. Materiál ze kterého je bouda postavena hraje jednak roli při udržování hygieny uvnitř, myslete proto i na praktičnost při údržbě, ať už budete boudu kupovat nebo vyrábět. 

Pelíšky a domečky

Většina malých plemen není přizpůsobena na stálý pobyt venku, jejich termoregulace je špatná a jsou vyšlechtěni žít v teplu našich domovů. I v našem bytě nebo domě by měl mít pes svůj prostor. Umístění jeho pelíšku není dobré na místech, kde je průvan, nebo svítí příliš slunce. Jeho místo by také nemělo být příliš daleko od ložnice, psi jsou totiž rádi v blízkosti své smečky

 

 

Někdo má pro svého mazlíčka jen deku na zemi, někdo měkký pelíšek, ale do bytu či domu se dají pořídit i malé boudičky, kde bude mít pejsek dostatek klidu a pohodlí pro svůj odpočinek. Stejně jako boudy i pelíšky by měli být snadno udržovatelné.

Výhodou malých plemen je, že je můžete i s pelíškem přesunou kamkoliv a snadno se s nimi cestuje. Taková čivava se vám vejde v podstatě i do příručního zavazadla.

Ať už máte psa venku nebo doma, nezapomínejte, že každý z nich potřebuje dostatek pohybu a čas strávený se svou smečkou. Procházky na čerstvém vzduchu s celou rodinou ho potěší určitě nejvíc.

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com