Jak na správné oplechování komína Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Aby místo průchodu komína střešní konstrukcí nebylo nebezpečnou slabinou domu, musíme nechat provést oplechování komína. Jeho hlavní funkcí je ochrana před vodou, která by mohla tímto prostorem vnikat do střešní konstrukce a způsobovat škody. Oplechování se většinou provádí klempířsky z různých materiálů. Kromě vhodně zvoleného materiálu je ovšem nejdůležitější dobře provedená práce řemeslníka.

Střecha musí odolat působení počasí ve všech svých částech a ani podél komína dovnitř nesmí vnikat voda. Hlavním prvkem v této části střechy je oplechování komína, které může být provedeno různými způsoby.

Druhy oplechování

Existují dva druhy oplechování komína. První způsob zahrnuje prefabrikovanou komínovou hlavu, která kryje přechod mezi oplechováním a komínem. Hlavní výhoda tohoto systému spočívá v tom, že spoj chráněný komínovou hlavou není vystaven působení vnějších podmínek.
Kvalitní oplechování může být provedeno i klasickým klempířským způsobem. Většinou se používají dvě části plechu. První se spojuje přímo s komínovou hlavou, druhá část se připevňuje na střešní konstrukci. 

Výhody klempířského provedení oplechování komína

Tento klasický způsob se díky své univerzálnosti výborně hodí nejen pro nové komíny, ale lze jej použít také při rekonstrukčních pracích. Prakticky jakýkoli rozměr komína není problematický, protože oplechování lze vždy velice přesně přizpůsobit požadovaným parametrům komína. Montáž oplechování je poměrně snadná a především rychlá. To se projevuje také na celkově příznivé ceně – záleží ale na zvoleném materiálu oplechování.

Materiály pro oplechování komína

Mezi nejlevnější klasické materiály řadíme pozinkovaný plech. Vyšší odolnost mu dodají speciální nátěry. Dále se využívá titanzinkový plech, což je slitina titanu a zinku s příměsí mědi. Na povrchu tohoto plechu se přirozeně vytváří odolná vrstvička s ochranou funkcí. K nejodolnějším a nejkvalitnějším materiálům se řadí měď, velkou nevýhodou je ale vysoká cena. Novějším materiálem je pozinkovaný plech s vrstvičkou plastu, v němž se snoubí odolnost plastu proti korozi a pevná stabilní ocel.