Sdílet
 

Jak se slaví vánoční svátky v zahraničí?

Datum vydání: 20.12.2006 | autor:
Jistě každý z nás známe vánoční zvyky a tradice. Některé se dodržují odnepaměti a ke kouzlu Vánoc zkrátka patří. Dárky u nás nosívá Ježíšek a schovává je hodným dětem pod nazdobený vánoční stromeček.
Ale jak je tomu v ostatních zemích? Kdo nosí dárečky do teplých krajin, kde ani na zimu nepřijde sníh a jak slaví Vánoce naši sousedi za humny?
Santa Claus
Santa Claus
Velká Británie a Amerika
Ve Velké Británii a Americe dárky naděluje Santa Claus oblečený do červeného kožíšku staženého v pase a kalhot, přijíždí na velkých saních, které táhnou sobi. Dárky hází komínem dolů nebo jím sleze a dárky nachystá do punčoch visících na krbu. Děti obvykle chystají pro sobi mléko a pro Santu sušenky, aby se občerstvil a mohl dárky rozdávat zas o dům dál. Santa má vedle sobů ještě pomocníky – skřítky, kteří mu pomáhají doma na Aljašce dárečky vyrábět a o Vánocích roznášet.
25. prosince se všichni vzbudí a dárečky na ně již čekají. Poté se koná velká rodinná oslava. V Americe jedí krocana s nejrůznějšími přílohy, ani v Anglii nesmí na stole chybět nadívaný krocan. Tradičním dezertem je vánoční švestkový pudink, který se připravuje s patřičným předstihem. Tento pudink se dává také často přátelům jako dárek. Je podstatně odlišný než nám známý pudink a mnohým Čechům příliš nechutná.

Německo
Vánoční svátky u našich západních sousedů začínají již od první adventní neděle. K Vánocům neodmyslitelně patří bohatě zdobený stromeček a stejně tak i betlémy, které jsou nejznámější z Tyrolska. V severním Německu dárečky rozdává Weihnachtsmann, který cestuje na divokém větru od okna k oknu. Poznáte ho podle toho, že má rezavé vousy a vlasy. Na severu si nejčastěji pochutnávají na Štědrý večer na pečené klobáse nebo párečku s bramborovým salátem. Jinde je velice oblíbená husa podávaná se sladkými kompoty nebo se zavařeninou. Na jihu Německa nosí dárky výhradně Ježíšek, který sestupuje s anděly z nebe a připravuje vše pod stromeček.

Rusko
V Rusku naděluje dárečky děda Mráz, kterého doprovází Sněhurka. Vánoce se však slaví až po Novém roce. V Rusku totiž církev používá juliánský kalendář, který je od gregoriánského o 13 dní opožděn. Štědrý den je tedy 6. ledna.
Italský koláč Panettone
Italský koláč Panettone
Itálie
Italové velice lpí na jesličkách, které nechybí snad v žádné domácnosti. Tradičně se podává pečené jehně nebo krocan a jako dezert italský koláč Panettone. Dárky naděluje až 6. ledna čarodějnice La Befana, která přijíždí na koštěti a dárky hází komínem. Hodným dětem přináší punčochu plnou sladkostí, zlobivým dětem vozí uhlí.

Brazílie
V Brazílii na sníh čekají přes vánoční svátky marně. Stromy a zelené rostliny zdobí chumáčky vaty, aby jej v alespoň vánoční čas nahradili. V období Vánoc je zde totiž takové horko, že místní musejí popíjet chlazené drinky, aby se aspoň trochu osvěžili. Dárky dětem nosí kůň Mangi a přijíždí k nim 6. ledna od Ježíška z Betléma. Pro tohoto posla Vánoc mají pod stromečkem nachystané boty a před domem seno a vodu. Na Štědrý den se schází celá rodina obvykle na zahradě k slavnostnímu hodování.

Dánsko
V Dánsku 4 svíčky na adventním věnci symbolizují 4 etapy života: dětství, mládí, dospělost a stáří. Na štědrovečerním stole nesmí chybět husa, kachna se zelím, teplá šunka, horká rýže zalitá mlékem a jako dezert se podává rýžový nákyp s jednou zapečenou mandlí. Nálezce mandle dostane dárek jako bonus zvaný Julemand.
Dárky pro děti nosí Vánoční posel. Na dárkách si Dánové velice zakládají a vůbec na nich nešetří. Velice lpí na tom, aby dárek byl co největším překvapením pro obdarovaného a korespondoval s jeho zálibami či s jeho povahou. Čím větší překvapení to pro obdarovaného bude, tím více štěstí ho v novém roce potká. Dárky se obvykle balí do několika vrstev někdy až do dvaceti archů vánočního papíru nebo krabic. Dánové si velice zakládají na vánočních talířích, které se staly následně oblíbené i v jiných státech.

I když se svátky slaví někde o pár dní déle, všude panuje sváteční atmosféra a radost z toho, že se rodina sejde pospolu, stejně tak jako u nás. Přestaňte se proto stresovat předvánočním úklidem a sháněním dárků a užijte si více času se svými blízkými.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 4 uživatelé

  Další články

 • Obrazy mohou být i zelenéObrazy mohou být i zelené

  Zelené obrazy vytvoří v interiéru výrazný designový prvek, který můžeme snadno obměňovat, čímž se vlastně stáváme tvůrci, malíři, ovšem malíři skutečného života. Malujeme ze živých květin.

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

 • Inspirujte se, jak si vkusně vybavit interiérInspirujte se, jak si vkusně vybavit interiér

  Přemýšlíte o koupi nového nábytku? Chystáte se renovovat své bydlení? Přijďte načerpat inspiraci na veletrh nábytku MOBITEX, který se koná od 22. do 25. dubna na brněnském výstavišti.

Diskuze na téma "Jak se slaví vánoční svátky v zahraničí?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak se slaví vánoční svátky v zahraničí?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE