Sdílet
 

Jak se staví v ČR a jak v cizině?

Datum vydání: 01.09.2005 | autor:

Stále častěji rostou na okrajích měst originální domy plné luxusu. Co nás ovlivňuje, když se rozhodujeme o typu domu?
V České republice se při výběru domu nejčastěji rozhodujeme podle jeho vzhledu, nikoliv však nákladů na jeho provoz či šetrnosti k životnímu prostředí.
Na západ od nás je tomu úplně naopak.
V zahraničí je směrodatné postavit dům levně, s ohledem na jeho úsporný provoz a ekologický dopad.
Foto JAROSLAV JELÍNEK - SKLENÁŘSKÁ STAVEBNÍ FIRMA.
Foto JAROSLAV JELÍNEK - SKLENÁŘSKÁ STAVEBNÍ FIRMA.
V zahraničí se hledí na soulad domu s okolní krajinou. Stále více se využívá alternativních zdrojů energie. Dům by měl být soběstačný při získávání tepla, elektřiny a vody. Ideální dům v zahraničí využívá i recyklaci odpadu.
Takovéto IDEÁLNÍ domy jsou k vidění u našich nejbližších sousedů v Německu a Rakousku.

Cizinci se nezabývají působením domu „na první pohled“. Nezabývají se designem, ale hledí na úsporu a ekologii. Například v Holandsku jsou již tak daleko, že využívají recyklované materiály – plast z PET lahví, obalů či zpracované odpadní sklo.

V zahraničí už musí řešit problém s volným místem. Ten se u nás zatím nijak neprojevil.

Jak u nás, tak v cizině nemá největší budoucnost ocel, ale především dřevo. Dřevo je ze všech stavebních materiálů nejvíce ekologické a je relativně levné. Hned na druhém místě ve využívání stavebních materiálů se umístila ocel.
Největší výhodou dřeva a oceli je možnost prostorového tvarování.

Svou oblibu opět získává také beton. Používání tohoto materiálu při stavbě rodinných domů se zpátky do Evropy vrátilo z Japonska. Stavbu z betonu si ale mohou dovolit opravdu jen státy s vysokou úrovní stavebnictví, protože stavět z betonu je poměrně obtížné. Je nezbytně nutné při každé takovéto stavbě dořešit všechny detaily a doladit především tepelnou izolaci a hydroizolaci.
V České republice se tedy nepředpokládá, že by se beton využíval hojně k výstavbě rodinných domů. Spíše z něho budou vznikat individuální atypické stavby, jejichž originalita a použitý materiál se odrazí na ceně.

Jak budou stavby budoucnosti vypadat?

Tak o tom rozhodují země s vyspělou ekonomikou, jakými jsou Kanada, USA, Japonsko, Holandsko či Německo. Vždy bude ale záležet na faktu, kolik peněz může do stavby klient investovat.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Znáte druhy stavebního dřeva?Znáte druhy stavebního dřeva?

  Bez stavebního dřeva se neobejde snad žádná stavba. Dokonce i při výstavbě třeba betonových mostů je klíčem dřevěné bednění.

 • Jak se suší a chrání dřevo?Jak se suší a chrání dřevo?

  Celý proces ochrany, přípravy a sušení řeziva začíná již pokácením ve vhodnou dobu (podzim či těsně před jarem). Při sušení pak musíme dodržovat letité zásady.

 • Dřevěné obklady domu slušíDřevěné obklady domu sluší

  Pokud se chystáte pořídit si dřevěné obložení stěn, vždy vyberte nejdříve formu obkladu, dále pak materiál a na závěr vhodnou povrchovou úpravu.

Diskuze na téma "Jak se staví v ČR a jak v cizině?"

Buďte první a napište komentář k  "Jak se staví v ČR a jak v cizině?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE