Sdílet
 

Jak správně a často sekat zahradu?

Datum vydání: 25.07.2012 | autor:

Na dotaz v titulu tohoto článku by vám asi každý odpověděl trochu jinak. A je to tak vlastně i v pořádku, protože pravidla sekání se odvíjí především od aktuálních vegetačních a klimatických podmínek. Přesto ale existuje několik obecných rad, které by měly vašemu trávníku pomoci. Kromě vhodného postupu hraje důležitou roli také správný výběr sekačky.

Práci s moderními sekačkami snadno zvládne i něžné pohlaví, Foto: Mountfield Práci s moderními sekačkami snadno zvládne i něžné pohlaví, Foto: Mountfield
Práci s moderními sekačkami snadno zvládne i něžné pohlaví, Foto: Mountfield
Teď v létě, když už je období vertikutace a prvního sekání za námi, představuje základ zdravého trávníku důkladné zavlažování a pravidelné zkracování. V jarních a letních měsících sekáme trávník častěji (alespoň jednou za 7 dní), přičemž ne o víc než o třetinu délky porostu. Stébla by měla mít minimálně 3 – 4 centimetry, aby zůstala dostatečná plocha pro průběh fotosyntézy, která trávě zajistí sytě zelenou barvu.

Během parného léta je také vhodné sběr posečené trávy kombinovat s mulčováním, při němž je tráva několikanásobně rozsekána a rozkládá se v zemi. Funguje tak jako hnojivo a zabraňuje nadměrnému vysychání. Mulčovat bychom ale neměli příliš často – v poměru k sekání maximálně 1:3, protože jinak by se zbytky trávy nemusely stačit rozkládat a mohly by začít v trávníku zahnívat.
Elektrická sekačka BluePower 37E dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie, Foto: Wolf – Garten Elektrická sekačka BluePower 37E dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie, Foto: Wolf – Garten
Elektrická sekačka BluePower 37E dokáže uspořit více než 50 % elektrické energie, Foto: Wolf – Garten

K dokonalému trávníku pomůže také správný výběr sekačky

Pokud chceme mít v létě skutečně zelený trávník a budeme tedy dbát na to, aby měl posekaný porost alespoň 3 centimetry výšky, jsou ideální rotační sekačky s centrálním nastavením výšky sečení. Potřebné nastavení je díky němu otázkou pohybu jediné páky.

Kdo si chce dopřát pohodlnou a fyzicky nenáročnou práci, měl by se zajímat o benzínové sekačky s pojezdem. Tyto stroje jedou samy a není je třeba tlačit. Tím se šetří nejen fyzické síly, ale také čas obsluhy, protože se výrazně zkracuje doba práce. Tu také usnadní a zkrátí velká kola uložená v kuličkových ložiscích nebo objemný sběrný koš.

Na menší pozemky (předzahrádky apod.) je vhodná elektrická sekačka, která vyniká snadnou ovladatelností a nízkou hmotností. Průlom zde představuje stroj BluePower 37E, který je vybaven kolektorovým elektromotorem. Ten dokáže ušetřit více než 50% elektrické energie. Sekačka má příkon 650 W, ale jeho výkon odpovídá 1.400 W. Taková úspora energie byla až doposud nemyslitelná.
Akumulátorová strunová sekačka není závislá na kabelovém přívodu elektrické energie, Foto: Mountfield Akumulátorová strunová sekačka není závislá na kabelovém přívodu elektrické energie, Foto: Mountfield
Akumulátorová strunová sekačka není závislá na kabelovém přívodu elektrické energie, Foto: Mountfield
K dosekávání a zarovnávání malých travnatých ploch nejlépe poslouží strunová sekačka. K dostání jsou modely s elektromotorem, zajímavou alternativu tvoří aku strunová sekačka. Díky těmto stojům zmizí z jakékoli zahrady všechny trsy a pruhy trávy podél plotů, záhonů, skalek, chodníků atd. Pro malé plochy stojí za pozornost také vřetenová sekačka, která je specifická velmi kvalitním střihem.

Nejen že výběrem správného a kvalitního stroje pomůžete svému trávníku k dokonalému vzhledu, ale také získáte časové a v konečném důsledku i finanční úspory. Proto je k doporučení nakupovat u prověřených a velkých prodejců, kteří disponují servisními možnostmi a nadstandardními záručními lhůtami.

Výběr té správné sekačky na trávu s až 7-mi letou zárukou najdete na www.mountfield.cz.
Mountfield, a.s. - centrála

Mountfield, a.s. - centrála

Strančice, Všechromy, Všechromy 56, 251 63 15. kilometr dálnice D1
Tel: 327 777 111
Web: http://www.mountfield.cz
E-mail: mountfield@mountfield.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Mountfield, a.s. - centrála

Strančice, Všechromy, Všechromy 56, 251 63 15. kilometr dálnice D1
Tel: 327 777 111
Web: http://www.mountfield.cz
E-mail: mountfield@mountfield.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 6 uživatelé

  Další články

 • Jak posekat zahradu bez námahy?Jak posekat zahradu bez námahy?

  Sečení trávy nebývá příliš velká zábava. Výsledkem úmorné práce se sekačkou na trávu je sice pěkný pažit, ale také bolavé ruce a záda.
  Teď to můžete změnit. Pořiďte si inteligentní sekačku, která pracuje zcela…

 • Jak posekat vysokou trávu?Jak posekat vysokou trávu?

  Údržba trávníku je věda. Jak jsme si již řekli v předchozích dvou dílech našeho miniseriálu, základem údržby je sečení. Zmínili jsme se o přednostech a nevýhodách rotačních a strunových sekaček, a to v jejich…

 • Na anglický trávník s vřetenovou sekačkouNa anglický trávník s vřetenovou sekačkou

  Snad každý, kdo má kolem domu zahrádku se sebemenším kouskem trávníku, touží po tom, aby právě ten jeho „zelený koberec“ byl co nejdokonalejší a oku lahodící. Základem údržby každé travnaté plochy je sečení. V…

Diskuze na téma "Jak správně a často sekat zahradu?"

Celkem komentářů: 1

dobrá rada 3-4 cm 25.07.2012, 14:30:15

Zřejmě jsem našel problém mého případu. Sekám příliš nízko a trávník pak vysychá. Zkusím upravit uvidíme zda to bude lepší.

Přidat nový komentář k  "Jak správně a často sekat zahradu?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE