Trvalky, to je vlastně každoroční zázrak v zahradách. Přežijí v půdě zimu v podobě zásobních orgánů (nejčastěji cibulek, hlízek a oddenků) a na jaře se začnou drát z půdy opět na povrch. Některým stačí před zimou trochu mulče, případně chvojí, jiné přežijí pod zemí i bez ohledu na teploty a počasí. A jedno mají trvalky společné, většina z nich nádherně kvete. Některé brzy na jaře, jiné později, mnohé druhy vydrží kvést od jara až po celé léto, jiné vykvetou až na konci léta, nebo až na podzim.
Trvalky jsou vlastně synonymem krásy, která nepomíjí. Většinou se přitom o ně ani nemusíme příliš starat, stačí jen na podzim, nebo až na jaře, provést řez schnoucích, uschlých a odumřelých částí. A zase nastává další rok, kdy právě trvalky tvoří v zahradách jejich barevnou výplň. Především svými květy a květenstvími samozřejmě. Trvalky můžeme různě kombinovat, lze s nimi experimentovat. Brzy na jaře kvetoucí cibuloviny mohou vykvétat i z trávníku. Existují přitom druhy vhodné jak na plné slunce, tak do polostínu a stínu, na podmáčenější pozemky i suché skalky, k jezírkům i do živinami bohatě zásobených okrasných záhonů.
Nejen plné slunce, ale dokonce ani větší sucho nevadí třeba krásnoočku, levanduli, okrasným šalvějím a yzopu. Plné slunce miluje také třapatkovka, okrasné česneky, oměje a čechravy. Polostín není problém pro rozchodníky, sasanky, oměje, violky, srdcovky a barvínek. V okrasných záhonech budou vypadat nádherně jiřiny a hvězdnice, stejně jako plaménky, denivky a třeba kyprej vrbice. A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Druhů trvalek vhodných pro naše zahrady je spousta, o kultivarech nemluvě. Poznáte z fotografií vybrané trvalky kvetoucí již v květnu?
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Kvíz: Poznáte zahradní trvalky podle jejich fotografií?
