Jak více ušetřit za odběr plynu? III. díl V průměru o 11 procent se od počátku října zvýšily ceny plynu. Nejvíce se tato skutečnost odrazila v domácnostech s rodinnými domky, které na plynu vaří, topí a ohřívají jím vodu.
Pokud přistoupíte k praktickým úsporným opatřením, nemusela by se Vás tato nepříjemná změna příliš dotknout. Poradíme Vám, jak ušetřit za plyn.


Nepřetápějte místnosti

Snížení teploty ve Vašem interiéru má na úspory při odběru plynu rozhodující vliv. Pobyt v přetopené místnosti může být sice příjemný, je to však nejen zbytečně drahý, ale také zdraví škodlivý luxus. Pokles teploty o 1 stupeň sníží spotřebu plynu o 3 až 6 procent. Pokud budete navíc regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť, můžete ušetřit až 15 procent tepla. Optimální teplota v obývacím pokoji je 22 až 24 stupňů, v ložnici postačí 18 stupňů.

Ušetřete při vaření

Při vaření výrazně ušetříte, pokud budete používat správné nádoby. Pro krátkodobý ohřev jsou vhodné tenkostěnné nádoby a pro delší vaření tlustostěnné se silným, případně akumulačním dnem. Stejně důležitá je také správná volba hořáku. Plamen by neměl být větší než dno nádoby.

Zdroj tepla umístěte co nejblíže k místu odběru

Je-li kotel určený k ohřevu vody příliš vzdálený od místa s největším a nejčastějším odběrem tepelné energie (např. koupelna, kuchyně), voda cestou chladne a dochází tak k tepelným ztrátám. Zdroj tepla by měl proto být v těsném sousedství tepelně nejfrekventovanější místnosti.
Nebraňte hladkému šíření tepla

Až 10 procent nákladů ušetříte, když odstraníte všechny překážky před toícím pitělesem, které brání šíření tepla. Těmi mohou být například příliš dlouhé záclony, závěsy.

Větrat pouze krátce

Kvůli výměně vzduchu v místnosti stačí větrat pouze krátce a intenzívně. Delší větrání by ochladilo stěny a způsobilo další tepelné ztráty.

Investujte do zateplení

Další variantou, která však již vyžaduje určité náklady, je investice do celkového zateplení domu. Ať již formou výměny starých oken za nové, utěsněním spár a podobně. Vyplatí se obrátit na odbornou firmu, která pro Vás vybere nejvýhodnější řešení.