Moderní výstavba tzv. modulových škol a školek je stále na vzestupu a v posledních letech už nejde o nic neobvyklého. Modulární systém nabízí rychlou realizaci, flexibilitu, snížení nákladů a ekologičnost, což je pro zřizovatele školských zařízení velká výhoda. Jak ve výsledku školy a školky z modulů vypadají a dají se srovnat s klasickými zděnými budovami?

Modulární neboli kontejnerové školky a školy představují praktické řešení nabízející stejné kvality v oblasti zpracování a designu, jako běžné školní objekty. V České republice se na výstavbu modulových staveb zaměřuje společnost ZRUP Příbram, která má za sebou realizaci řady školních projektů, u kterých byl použit právě modulární systém výstavby. Pojďme se společně podívat na to, jak mohou moderní školy a školky z modulů vypadat.

Školka od A do Z

Mateřská škola ve Vysokém Újezdě představuje nízkopodlažní stavbu složenou z 19 obytných kontejnerů. Venkovní fasáda je tvořena obkladem z modřínu a Cetris desek s foliovou plochou střechou, ALU a PVC okny, ALU dveřmi a venkovními žaluziemi pro snadné stínění v letních měsících. Vnitřní vybavení zahrnuje několik tříd, šatny, hygienické zázemí i vlastní kuchyni. Na první pohled byste nepoznali, že nejde o klasickou školku.

Přístavby pro základní školy - ideální rozšíření kapacit

V Jinočanech byla pro změnu realizována přístavba pavilonu dílen a kuchyňky pro základní školu. 10 obytných modulů bylo sestaveno do moderního pavilonu se silikátovou fasádou o tloušťce 2 mm a se zateplením polystyrenem tloušťky 150 mm. Celý pavilon zastřešuje plechová sedlová střecha a světlo dodávají velkoformátová okna.

Velmi zajímavou realizací je i pavilon základní školy v Jílovém u Prahy, který rozšířil kapacitu stávající školy. Pavilon složený ze 14 ks modulů působí díky obložení modřínovými fasádními palubkami přírodně a zapadá do okolní zeleně. Aby byl podpořen ekologický aspekt stavby, bylo zastřešení realizováno jako zelená střecha. Modulární škola disponuje plnohodnotně vybavenými třídami i zázemím.

Jde to i dočasně - stavba menzy

Modulové stavby se nemusí nutně využívat pouze pro objekty určené k vyučování. V Praze 2 na Albertově byla pro Karlovu univerzitu v roce 2022 postavena provizorní menza složená z 30 ks modulů. Tato unikátní stavba s obložením z venkovního trapézového plechu je důkazem toho, že modulové stavby jsou ideální i pro dočasná řešení stravovacích prostor. Moduly se dají pronajmout, sestavit na míru a tím získat plnohodnotné objekty na omezenou dobu.

ZRUP Příbram, a.s. Poslat poptávku