Sdílet
 

Jak vytvořit výzdobu na dušičky

Datum vydání: 02.09.2013 | autor:

Nejdůležitějším důvodem, proč zdobit hrob, je ukázat úctu zemřelým. Vždyť i svátek nazývaný lidově dušičky je jinak pojmenováván též jako Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých a Památka zesnulých. Mějte při výzdobě hrobu na paměti, jakým člověk byl, když byl ještě naživu. Jestli se jednalo o vážnou povahu, měli byste se vyvarovat jakémukoli humornému ladění výzdoby. Pokud měl zemřelý humor rád, můžete vyladit dekoraci trochu zajímavěji. Pokud byl například vášnivým milovníkem motorek, můžete na věnec pověsit třeba přívěšek s motocyklem. Větší předměty se nedoporučují na hrob pokládat, neboť mohou být snadno ukradeny. I výzdoba hrobů podléhá módním trendům, které se každý rok mění. Ve výsledku však neexistuje špatný způsob, jak ozdobit hrob, pokud tím neporušujete zákon nebo pravidla hřbitova.

Věnec se vzpomínkovou svíčkou Věnec se vzpomínkovou svíčkou
Věnec se vzpomínkovou svíčkou
Podzimní věnec Podzimní věnec
Podzimní věnec
Výzdobu si můžete krok po kroku vyrobit sami, nebo vybrat z široké škály již připravených věnců, vazeb s květinami a jiných forem výzdoby. Dekorace by měla být trvanlivějšího charakteru, neboť bude zůstávat delší dobu v pravděpodobně nepříznivém listopadovém počasí.

Věnce

Existují i věnce, které jsou určené k postavení, nicméně mnohem častější formou je věnec určený k položení. K výrobě věnce by se mělo používat co možná nejvíce přírodních materiálů. Vyvarovat bychom se měli umělým květinám a voskovanému papíru. Pokud si budete věnec vyrábět sami, jako základ zvolte aranžovací věnec z polystyrenu nebo ze slámy. Polystyrenový korpus obalíme zeleným papírem, ovšem pouze takovým materiálem, který odolá vysoké vlhkosti. Dále na něj můžete vázat různé druhy jehličnanů, které neopadávají. Vhodnými jsou stříbrný smrk nebo jedle, která má ploché jehličí a působí hladce. Další volbou je borovice, tis nebo zerav. Ovšem velmi vhodná je třeba i mahónie s bodlinatými listy. Pro přivázání dekorace lze použít pozinkovaný či polakovaný vázací drát nebo jutovou stuhu. Vhodné je též použití tavicí pistole, pokud ji máte. Tavicí pistole pomůže jednotlivé komponenty lépe upevnit. Dále na věnec přidáváme české sušiny (např. okrasné trávy, mech, rozchodník), šišky, ale i africké sušiny a vůbec všechno, co vás napadne v souladu s dobrým vkusem. Součástí věnce bývají stuhy s různými nápisy, nejsou však nezbytné. Vzpomínku prokazujete už jen návštěvou hřbitova a přípravou a položením výzdoby.
Dušičková výzdoba hřbitova Dušičková výzdoba hřbitova
Dušičková výzdoba hřbitova
Magický večer na hřbitově o Dušičkách Magický večer na hřbitově o Dušičkách
Magický večer na hřbitově o Dušičkách
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Podzim nabízí mnoho zajímavých přírodních materiálů
Halloween je anglosaský svátek, který se slaví 31. října a nikoli na hřbitově, ale na ulicích a výzdobou domovů Halloween je anglosaský svátek, který se slaví 31. října a nikoli na hřbitově, ale na ulicích a výzdobou domovů
Halloween je anglosaský svátek, který se slaví 31. října a nikoli na hřbitově, ale na ulicích a výzdobou domovů
Jednoduchý podzimní věnec - v čistotě a jednoduchosti je krása Jednoduchý podzimní věnec - v čistotě a jednoduchosti je krása
Jednoduchý podzimní věnec - v čistotě a jednoduchosti je krása

Další aranžovací nápady

Jiným způsobem, jak připravit dekoraci, je upevnit jednotlivé komponenty do aranžovací hmoty. Tu pouze obalíte materiálem (jehličím, šiškami apod.), nebo ji vložíte do truhlíku (polystyrenový nebo umělohmotný), či do košíku (proutěný). Pěkným doplněním výsledného provedení je sisálové vlákno nebo lýko, které v malé vrstvě rozprostřete po dekoraci.

Kolik nás budou suroviny stát

Větvičky, šišky a okrasnou trávu můžete nasbírat v lese. Korpus a aranžovací hmotu zakoupíte v květinářství či zahradnictví, stejně jako další jednotlivé doplňky. Co neseženete v kamenných obchodech, lze objednat i na internetu. Cena jednotlivých položek se řádově pohybuje v korunách až desetikorunách. Pokud máte problém s inspirací, prohlédněte si alespoň fotografie již hotové výzdoby.
Odolné macešky Odolné macešky
Odolné macešky
Nepřeberně druhů otužilých chryzantém Nepřeberně druhů otužilých chryzantém
Nepřeberně druhů otužilých chryzantém

Které živé rostliny se hodí na hrob

Vzhledem k očekávané nepřízni počasí je vhodné zvolit odolné typy rostlin. Nejpopulárnější dušičkovou květinou je chryzantéma. Mráz snáší dobře i maceška nebo libavka poléhavá. Obě vydrží dlouho čerstvé a udrží si sytou barvu.

Do truhlíků je vhodné kombinovat různé druhy rostlin, jimž by měly dominovat nízké chryzantémy. V kombinaci s vřesovcem, světlou trávou ostřicí, chvojím, libavkou a nebo hebem bude dekorace jako celek působit harmonicky. Navíc pokud mráz spálí kvetoucí rostliny, ostatní složky zůstanou stále zelené.

Další doplňky

Na hrob dále pokládáme různé svíce, svícny (uzavřené, které chrání plamen před povětrnostními vlivy) a lampy. Ty je možné na hrobu položit, nebo trvale přimontovat k hrobu či náhrobku. Všechny zmíněné doplňky lze zakoupit v plastovém, kovovém, skleněném, nebo keramickém provedení. Častá je i kombinace materiálů.

Zdroj: www.kvetinysourek.cz
Kroužek slaměný - základ pro výrobu věnců Kroužek slaměný - základ pro výrobu věnců
Kroužek slaměný - základ pro výrobu věnců
Polystyrenový kroužek - základ pro výrobu věnců Polystyrenový kroužek - základ pro výrobu věnců
Polystyrenový kroužek - základ pro výrobu věnců
Florex - aranžovací hmota Florex - aranžovací hmota
Florex - aranžovací hmota
Drát vázací - žíhaný černý Drát vázací - žíhaný černý
Drát vázací - žíhaný černý
Provázek papírový Provázek papírový
Provázek papírový
Přírodní jutová stuha Přírodní jutová stuha
Přírodní jutová stuha
Přírodní lýko Přírodní lýko
Přírodní lýko
Stuha papírová Stuha papírová
Stuha papírová
Svíčka Bedronka s víčkem Svíčka Bedronka s víčkem
Svíčka Bedronka s víčkem
KvětinyŠourek.cz

KvětinyŠourek.cz

Blatná, Blatná, tř. J. P. Koubka 83, 38801
Tel: 383 421 021
Web: http://www.kvetinysourek.cz
E-mail: sourkova.hela@email.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

KvětinyŠourek.cz

Blatná, Blatná, tř. J. P. Koubka 83, 38801
Tel: 383 421 021
Mobil: 724 504 939
Web: http://www.kvetinysourek.cz
E-mail: sourkova.hela@email.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé
Diskuze na téma "Jak vytvořit výzdobu na dušičky"

Buďte první a napište komentář k  "Jak vytvořit výzdobu na dušičky"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE