Zateplení minerální vlnou (ať už skelnou, tak kamennou) přináší oproti jiným izolacím řadu výhod. Tyto izolace jsou paropropustné, mají vysoký akustický útlum a také jsou nehořlavé. Jak se tímto izolantem zateplují šikmé střechy mezi a pod krokvemi? 6 montážních videí vám ukáže, jak na to včetně řešení důležitých detailů. A také proč je dokonce lepší minerální vata oproti skelné.
Kamenná (minerální) vlna ROCKWOOL
Paropropustnost minerální vlny znamená, že propouští vodní páry, proto se v izolantu nehromadí voda a nemůže být příčinou výskytu a šíření plísní a hub, jak tomu může být u neprodyšných izolací. Co se týká vysokého akustického útlumu, jde o schopnost izolantu tlumit hluk. A nehořlavost? V případě požáru minerální vlna nevytváří toxický kouř, který je častou příčinou úmrtí osob v zakouřeném prostoru.
Speciálně kamenná vlna ROCKWOOL má navíc vysokou objemovou hmotnost, což znamená, že pokud mezi sebou porovnáte izolační desky se stejnou lambdou a budete chtít zjistit, kolik se v nich nachází izolačního materiálu, zjistíte, že kamenná vlna obsahuje často až dvakrát tolik izolačních vláken než skelná vata. Navíc je mnohem tužší, protože v izolační desce (resp. roli) obsahuje mnohem více kilogramů izolačních vláken na každou objemovou jednotku hmoty.
Proč je vysoká objemová hmotnost tak důležitá? Izolační desky z kamenné vlny jsou díky tomu pevnější, tužší a dokáží skvěle vyplnit zateplovaný prostor. V zateplované konstrukci drží, nesesedají a ani se vlivem gravitace neprověšují. Není je také třeba drátkovat a vázat. A tím, že v sobě mají mnohem více izolačních vláken, i lépe tlumí hluk. Desky drží krásně mezi krokvemi i mezi rošty.
1. Jak zateplit prostor mezi krokvemi izolací ROCKTON SUPER
Jak správně zateplit obytné podkroví izolací z kamenné vlny ROCKWOOL? Izolací budeme zateplovat jak šikmou střechu, tak navazující vodorovný strop. Nejdříve si nachystejte věci, které budete k práci potřebovat (dřevěný metr a pásmo, tesařskou tužku, nůž pro řezání fólie, nůž na izolaci, vodováha, brnkačka, nebo laser, pistole s lepícím tmelem, oboustranná lepící páska, vidiový vrták, vrtačka a sešívačka, ochranné pomůcky). Před prací si ukliďte pracovní prostor.
Pro správné zateplení šikmé střechy je důležitý také výběr vhodné izolace. Všechny produkty ROCKWOOL jsou prodyšné, nehořlavé, chrání i před hlukem a v konstrukci skvěle drží. Kromě výběru typu izolantu je důležitý i výběr jeho vhodné tloušťky. Pro zateplení první vrstvou vyberte vždy stejně silnou vrstvu, jako je šířka (tloušťka) krokve. V konkrétním případě na videu je to 200 mm. Pracuje se proto s izolačními deskami ROCKTON SUPER o stejné tloušťce (200 mm). Aby se při rozbalování balíku izolace zbytečně nepoškodila, doporučuje se ochranná fólie rozříznout po obou stranách balení a až pak podélně v místě sváru fólie. Fólii řežeme opatrně, abychom zároveň neřízli i do izolačních desek. Izolační desky ROCKTON SUPER mají vynikající tepelně izolační i akustické vlastnosti, navíc i vysokou objemovou hmotnost.
Nejprve je třeba změřit vzdálenost mezi krokvemi, abychom věděli, na jakou šířku je třeba desky nařezat. Přeměřujeme ve spodní části krokví a to samé o kus víš. Zjistíme tak, jestli se nám krokve nerozcházejí, tedy zda je vzdálenost v různých výškách stejná. Izolaci je poté třeba nařezat o něco málo širší, než je rozteč krokví, v našem případě je to 0,5 cm. Potřebný přesah se může u různých izolací lišit, vždy záleží na typu produktu a jeho hustotě. Díky přesahu skvěle vyplní prostor mezi krokvemi a nebude ji nutné vázat, jako je tomu v případě lehkých, měkkých, skelných izolací. Před řezem si tužkou označte místo řezu na obou stranách. Můžete si tak kontrolovat, zda je řez dokonale rovný. Izolaci si lze před řezáním položit na zem, na balík izolace, dřevěnou paletu, desku apod., vždy je to ale nejlepší tak, aby odřezávaná část přesahovala. U desky, která bude přiléhat k svislé stěně, je třeba izolaci ještě seříznout podle úhlu sklonu střechy, aby izolant vyplnil dutinu beze zbytku (prostor mezi šikminou a svislou stěnou). Při kreslení čar a řezání použijeme vodováhu, abychom drželi rovinu. Vlastně lze místo vodováhy použít i jakoukoli rovnou a dostatečně dlouhou lať. Šikminu už řežeme jenom podle čar.
První takto upravenou desku vložíme mezi krokve, stačí zatlačit. Není třeba izolant nějak dodatečně upevňovat. Vždy nejprve vyplníme celou první řadu u spoje šikminy a svislé stěny po obou stranách střechy a po řadách postupujeme až k hřebeni střechy. Stále kontrolujeme rozteč krokví a vlnu seřezáváme s potřebným přesahem. I jednotlivé díly izolace je třeba těsně zatlačit k sobě, abychom zabránili vzniku tepelných mostů. Obvykle se zatepluje šikmina až po hřeben střechy a nakonec se zateplí i strop. Dosáhneme tak nejlepšího možného výsledku. Složitější je řezání detailu pro místo, kde se krokve napojují na střešní trámy. Důležité je pečlivé měření a řezání ve správném úhlu. Nakonec nesmíme zapomenout zateplit ani prostor mezi krokví a stěnou místnosti. Právě k tomu se nám budou hodit odřezky z předchozího řezání. Navíc budeme mít méně odpadu a za izolant méně zaplatíme. Nyní si teprve můžete být jisti, že podkroví máte v první vrstvě správně zaizolované. Pro dosažení ideálních tepelně izolačních vlastností ale nestačí jen izolace mezi krokvemi, potřebná bude ještě druhá, podkrokevní vrstva izolantu.
2. Jak správně zateplit prostor kolem pozednice
Jak správně zateplit prostor kolem pozednice, která by byla bez tepelné izolace tepelným mostem? Pro zateplení použijte izolaci o takové tloušťce, která je stejná jako viditelná část věnce střechy na pozednici.
Nejprve si změřte výšku od spodní hrany pozednice po šikminu, abyste věděli, jaký pruh izolace bude třeba uříznout. Naměřenou výšku si vyznačte tužkou na izolant, izolaci přitom řežte s malým přesahem (u ROCKTON SUPER bude stačit 0,5 cm). Protože pozednice svírá se šikminou úhel, bude třeba seříznout pod úhlem i roh izolace.
Pamatujte, že musíte vyplnit i prostor mezi šikminou a plochou nad pozednicí. K tomu vám skvěle poslouží menší seříznutý pruh izolace. Není zateplíme pozednici zepředu, vezměte zbylý seříznutý pruh izolace a umístěte ho na pozednici z přední strany. Jemně zatlačíme, aby se izolace zaklínila a roztáhla. Takto si můžete být jisti, že je pozednice dobře zaizolovaná a podkroví bude tepelně ochráněné.
3. Jak správně aplikovat podkrokevní izolaci mezi rošty
Jak správně pokládat izolaci v 2. vrstvě? Hlavně jde o to, jak ke krokvím namontovat přídavné rošty, které následně vyplníte druhou vrstvou izolace (podkrokevní). První rošt je třeba umístit zdola hned nad izolovanou pozednicí, při spodní hraně izolace šikminy. A to tak, aby přímo přiléhal na stěnu štítu domu (zprava či zleva).
V místech, kde bude rošt montován ke krokvím, si vyznačte body, ve kterých rošt následně provrtáte. Předvrtaný rošt přišroubujte ke krokvím (ke každé). V místech napojení roštů na sebe bude třeba přišroubovat k jedné krokvi 2 rošty, měly by se proto setkat v polovině tloušťky krokve. Takto pokračujte po celé délce šikminy až k druhému štítu. Pomocí brnkačky nebo laseru kontrolujte, zda jsou rošty jedné řady v rovině.
Poté se montuje další rošt. Vzdálenost mezi rošty musí být v souladu s instrukcemi dodavatele sádrokartonu, nebo jiného obkladového materiálu. Pro sádrokartony se doporučuje max. 500 mm. V tomto případě se rošt montuje ve vzdálenosti 495 mm, protože když se desky ROCKTON SUPER o délce 1000 mm říznou přesně vejpůl, budeme mít 0,5 cm přesah a desky se mezi rošty vejdou přesně, aniž by vznikl jakýkoli odpad. Pak pokračujeme s montáží dalších roštů. Při vyměřování vzdálenosti posledního roštu na šikmině a prvního roštu na stropě je třeba vycházet kromě jiného i z instrukcí výrobců sádrokartonu. V konkrétním případě byl poslední rošt namontován ve světlé vzdálenosti 150 mm od zlomu střechy a rošt na stropě ve světlé vzdálenosti 100 mm od zlomu střechy. Poté se pokračuje v montáži roštů na strop ve světlé vzdálenosti opět 495 mm. Teprve až jsou všechny rošty správně připevněné, je možné mezi ně vkládat izolaci.
Tloušťka druhé vrstvy izolace by měla být stejná, jako je výška roštu. V konkrétním případě se vkládají izolační desky ROCKTON SUPER o tloušťce 60 mm. Desky nyní můžeme nařezat přesně na polovinu, tedy na šířku 500 mm, čímž nevznikne žádný odpad a díky 5 mm přesahu desky skvěle vyplní celý prostor. Desky pokládáme v celé délce stěny, desky by k sobě měly těsně přiléhat. Takto pokračujeme po celé šikmině až ke zlomu střechy. Při izolování zlomu střechy je třeba pořádně měřit a správně řezat. Ve zlomu pak musíme měřit i úhel. Seříznutý kousek izolace vložíme nejprve ze strany šikminy. Poté se až řeže a umisťuje izolace ze strany od roštu na stropě.
Po zateplení zlomu se pokračuje v izolaci stropu stejně, jako tomu bylo u šikminy. Nyní máte zateplenou celou šikmou střechu i strop.
4. Jak provést montáž parozábrany na podkrokevní izolaci
Nyní se provádí montáž parozábrany. Izolace musí být předtím položena rovnoměrně, nikde nesmí být žádná vyboulení ani mezery. Pro uchycení parozábrany bude zapotřebí sponkovačka, těsnící páska, pružný těsnící tmel a pistole pro jeho nanášení, nůžky a lepící páska pro přelepení otvorů po sponkovačce.
Nejprve si změříme, jakou délku parozábrany potřebujeme uříznout, na boční a svislé zdivo přitom potřebujeme přesah. Parozábranu rozvíjíme a řežeme na čisté podlaze. Parozábranu připevňujeme postupně od rohu místnosti a zdola se zhruba 10 cm přesahy. To samé platí i pro napojení na další kus parozábrany. Parozábranu přisponkováváme ke dřevěnému roštu a dbáme na to, aby nevznikly žádné nerovnosti a netvořily se záhyby, parozábrana musí těsně přiléhat ke konstrukci.
K napojení dalšího pruhu parozábrany slouží oboustranná lepící páska. Pokračujeme tedy sponkováním a lepením dalších pruhů parozábrany. Nakonec je nutné přelepit otvory po sponkovačce lepící páskou a ke stěnám lepíme parozábranu pomocí tmelu. Důležité je pečlivé slepení a dotěsnění na všech okrajích. Přebytečnou parozábranu lze ihned po přilepení na stěnu seříznout, s tím však lze počkat až na dobu před instalací sádrokartonu. Nyní je parozábrana namontovaná a vše je připraveno k instalaci závěsů a roštu pro sádrokarton.
5. Jak přimontovat závěsy a nosný rošt pro sádrokartonový podhled
V ukázce se pracuje se sádrokartonovým UD profilem a jednoduchým sádrokartonovým obkladem. Nejprve se musí závěsy přichytit k dřevěným roštům druhé vrstvy tepelné izolace.
Jak přimontovat závěsy a nosný rošt pro sádrokartonový podhled? Potřebovat budete stavěcí třmeny, nebo přímé závěsy, sádrokartonové profily pro vytvoření rastru na sádrokarton, vrtačku, šrouby do závěsů, akustickou těsnící pásku, vodováhu a nůžky na plech. V ukázce se pracuje se sádrokartonovým UD profilem a jednoduchým sádrokartonovým obkladem. Nejprve se musí závěsy přichytit k dřevěným roštům druhé vrstvy tepelné izolace. Při vyměřování vzdálenosti závěsů je třeba respektovat doporučení výrobce sádrokartonu. Pokud budete chtít vyplnit prostor mezi sádrokartonovou deskou a parozábranou třetí vrstvou izolace, je třeba zvolit vhodný systém podle tloušťky izolace, kterou chcete použít. Velmi důležité je, aby nedošlo k poškození parozábrany, místa po montáži závěsů je proto třeba znovu utěsnit. Používá se stejná páska, jakou se spojovala parozábrana. Až jsou všechny závěsy namontované a utěsněné, můžeme montovat ukončovací profil.
Ukončovací profil je vždy třeba utěsnit samolepící akustickou těsnící páskou. Ta zabrání přenosu hluku a vibrací z okolních konstrukcí. Až poté se ukončovací profil montuje přímo ke stěně a to v takové vzdálenosti, abychom měli dostatek místa pro třetí vrstvu izolace plánované tloušťky. V tomto případě je to 60 mm. Montují se jednotlivé profily, dokud není osazený celý rošt. Vodováhou kontrolujeme rovinnost. Nyní je vše připravené pro montáž třetí vrstvy izolace, elektroinstalace a poté sádrokartonu, nebo pouze elektroinstalace a sádrokartonu.
6. Izolace ve třetí vrstvě, nebo montáž elektroinstalace
Izolace ve třetí vrstvě, nebo montáž elektroinstalace? Nejdříve se změříme, jaký rozměr izolace bude zapotřebí pro zateplení profilu. Nejprve do důsledku vyplníme veškerý prostor mezi profily a to právě i mezi profilem a parozábranou. Pomůže nám to dosáhnout dokonalých hodnot tepelné a zvukové izolace.
Poté můžeme vkládat vlnu mezi dva profily, počítat musíme s přesahem 0,5 cm pro izolaci ROCKTON SUPER. Vlna pak bude mezi profily dobře držet. V místech napojení šikminy na strop je třeba obzvláště dobře měřit včetně úhlu. Nyní je celé podkroví zateplené třetí vrstvou izolace, nakonec můžeme oříznout přebytečný pás parozábrany. Poté se celá plocha zaklopí sádrokartonovými deskami.
Kromě instalace izolace v třetí vrstvě lze prostor mezi parozábranou a sádrokartonovými deskami použít i pro vedení elektroinstalace. Výhodou je, že kabely nepovedou skrz parozábranu a nenaruší její funkčnost a těsnost. Kabely položte na parozábranu (podvlékněte pod profily) a zajistěte je, aby se neposouvaly při montáži sádrokartonu. Při té musíme dávat pozor, aby nedošlo k poškození kabelů. Nyní jsou sádrokartonové desky kompletně přimontované a připravené na tmelení. Pokud se instaluje pod sádrokarton elektroinstalace, již se obvykle neprovádí třetí vrstva tepelné izolace.