Sdílet
 

Jakou vybrat střešní krytinu?

Datum vydání: 30.08.2013 | autor:

Dobrou zprávou je, že možnost volby střešní krytiny se rozšířila o mnoho materiálů. Ty začínají na tradičních přírodních surovinách (keramika, beton), pokračují přes asfaltové šindele a končí moderními poplastovanými plechy, nebo třeba odolným titanzinkem, který si vytváří vlastní, vodu nepropustnou patinu. Ale jak se tyto materiály liší v ceně, trvanlivosti, údržbě a kvalitě? Kromě toho - jak moc jsou vhodné právě pro lokalitu, kde váš dům stojí a pro styl a vzhled vašeho domu?

Keramické bobrovky Keramické bobrovky
Keramické bobrovky
Pokládka asfaltového šindele, po položení se materiál působením slunečního záření sám přilepí, při pokládce jej ale musíme kotvit do bednění krovu Pokládka asfaltového šindele, po položení se materiál působením slunečního záření sám přilepí, při pokládce jej ale musíme kotvit do bednění krovu
Pokládka asfaltového šindele, po položení se materiál působením slunečního záření sám přilepí, při pokládce jej ale musíme kotvit do bednění krovu

Střešní tašky

Jedním z nejčastějších typů střešní krytiny jsou střešní tašky. Ty mohou být pálené (keramické), nebo betonové. Hodí se téměř pro každou budovu. Výhodou je, že jednotlivé tašky umožňují lepší cirkulaci vzduchu, která pomáhá snižovat žár při horkých dnech. Tašky nabízejí celou paletu tvarů, barev, vzorů a textur. Jsou protipožární a mají dlouhou trvanlivost.

Naopak nevýhodou je, že keramické tašky snáze absorbují vodu, což může být problém v zimních obdobích při delších mrazech. Tento problém je ale řešen povrchovou úpravou tašek. A obzvláště betonová střešní krytina má extrémní odolnost a životnost. S taškami musí být zacházeno opatrně, protože jednotlivé kusy se mohou snadno rozlomit, pokud jsou položeny nesprávně.

Asfaltová střešní krytina

V našich klimatických podmínkách by měla asfaltová střecha vydržet přibližně 20 let. Přizpůsobí se téměř každému typu domu, ovšem není na každý vhodná. Asfaltová střešní krytina je poměrně levná a snadno opravitelná, ovšem právě častější nároky na opravu ji znevýhodňují. K dostání je v mnoha barvách, tvarech a rozměrech. Nevýhodou této krytiny také je, že přitahuje plíseň a mech a má kratší životnost než jiné typy střešních krytin.
Betonové tašky Betonové tašky
Betonové tašky
Betonové tašky Betonové tašky
Betonové tašky
Keramická střešní krytina Keramická střešní krytina
Keramická střešní krytina
Pokládka velkoformátových šablon z poplastovaného ocelového plechu Pokládka velkoformátových šablon z poplastovaného ocelového plechu
Pokládka velkoformátových šablon z poplastovaného ocelového plechu
Plechová střecha Plechová střecha
Plechová střecha
Plechová střecha Lindab Plechová střecha Lindab
Plechová střecha Lindab
Plechová střecha - falcovaný plech Plechová střecha - falcovaný plech
Plechová střecha - falcovaný plech
Střecha z břidlice, hřebenáč je v tomto případě keramický Střecha z břidlice, hřebenáč je v tomto případě keramický
Střecha z břidlice, hřebenáč je v tomto případě keramický

Kovová střecha

Kovová střešní krytina je vysoce trvanlivá a nevyžaduje téměř žádnou údržbu, tedy kromě pozinkovaného plechu, který je na údržbu naopak extrémně náročný (nátěr vyžaduje každé 2 roky až 5 let). Jinou výhodou je, že v některých případech je možné položit novou střechu přes tu starou, ovšem provádí se to jen výjimečně. Instalace moderních poplastovaných střešních systémů je rychlá, což usnadňují i velkoformátové šablony. Kovová střecha je lehká, bezúdržbová a nehrozí jí poškození při silném větru. Hojně je plechových střech využíváno ve výše položených oblastech na střechách větších sklonů. Navíc je ohnivzdorná a energeticky efektivní.

Nevýhodami kovové střechy jsou v některých případech vyšší náklady na instalaci (falcovaný plech), ale i materiál (měď). Hluk při dešti nebo kroupách může být více slyšet. A po kovové střeše je také poměrně nebezpečné chodit, protože může být kluzká.

Břidlicová střecha

Zatímco tato střešní krytina je nesporně luxusní estetickou i funkční záležitostí, mnoho majitelů od jejího pořízení odrazuje vysoká cena. Ale pokud chcete mít střechu, která vydrží ještě déle, než potřebujete, měli byste zvážit její pořízení. Břidlicová střecha může mít trvanlivost až stovky let, může být rozebrána a dána znova dohromady prakticky kdykoliv. Břidlice je navíc jednou z ohnivzdorných střešních krytin a je šetrná k životnímu prostředí. Je ale třeba sáhnout po správném dodavateli, který ví, jak břidlici položit.
Střecha ze slámy či rákosu patří k nejpracnějším a tedy nejdražším řešením - ovšem ten vzhled! Střecha ze slámy či rákosu patří k nejpracnějším a tedy nejdražším řešením - ovšem ten vzhled!
Střecha ze slámy či rákosu patří k nejpracnějším a tedy nejdražším řešením - ovšem ten vzhled!

Další typy střešních krytin

Současný trh nabízí mnohem více řešení. Například gumová střecha vyrobená z recyklovaných materiálů je přátelská k životnímu prostředí. Výhodou oproti tradičním materiálům je dlouhá trvanlivost a energetická úspornost. Dále je snadná na údržbu, flexibilní při pokládce a nezatěžuje svojí váhou konstrukci střechy.
Střechou se zvyšující se popularitou je měděná střecha, která je architektonicky hodnotná, odolná a ekologická. Ovšem pro měď platí, že na jednom místě ji památkáři vyžadují, jinde zase zakazují. A pokud chcete zalévat srážkovou vodou zahrádku, na měděnou střechu a okapy zapomeňte - oxidy mědi jsou jedovaté. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena měděné střechy. Dále se můžete setkat s hliníkovou nebo kompozitní střechou či střechou ze syntetické břidlice. Exotičtější záležitostí je střecha bambusová, dřevěné šindele, nebo střecha rákosová a jiné.

Zdroj: Pokrývačství - klempířství Mádl

STŘECHY MÁDL s.r.o.

STŘECHY MÁDL s.r.o.

Dříteň, Malešice, Malešice 23, 37501
Tel: 605 211 939
Web: http://www.sweb.cz/pokryvacstvimadl/index.html
E-mail: madl.zbynek@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

STŘECHY MÁDL s.r.o.

Dříteň, Malešice, Malešice 23, 37501
Tel: 605 211 939
Web: http://www.sweb.cz/pokryvacstvimadl/index.html
E-mail: madl.zbynek@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jakou vybrat střešní krytinu?"

Buďte první a napište komentář k  "Jakou vybrat střešní krytinu?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE