Jakým dřevem topit? Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Topit suchým dřevem znamená, že bychom měli topit dřevem, které jsme si připravili nejméně před rokem. A dlužno dodat, že některé dřeviny vyžadují roky 2 až 3, ale i 4, než jejich dřevo dobře vyschne. Aby dřevo uschlo co nejdříve, je třeba na metr pokrájené špalky, které si přivezeme z lesa, nebo nám je dopraví prodejce, alespoň naštípat a správně uskladnit. V lepším případě pak uskladňujeme dřevo rovnou v rozměrech vhodných k topení v konkrétním topeništi (záleží na rozměrech topeniště). 

Správně proschlé dřevo lépe hoří, saze nejsou mastné a nezanášejí tolik komín a výhřevnost tohoto dřeva je vyšší (energie spalování se nespotřebovává při přeměně vody ve dřevě na plynné skupenství). První vrstvu skladovaného dřeva umisťujeme nejméně 20 cm nad zemí a hranici dřeva shora zakrýváme. Aby sušené dřevo dýchalo, je dobré vybrat pro jeho uskladnění návětrné místo.

Nabídka palivového dřeva dnes zahrnuje prakticky všechny stromy, které u nás rostou ve větším množství. Jaké dřevo si můžeme pořídit či sami vytěžit po dohodě se správcem lesa a jaké jsou vlastnosti dřevin? Některé dřevo totiž podléhá rychle vlhkosti, jiné schne až 4 roky a některé se k vytápění vyloženě nehodí třeba už jen pro svou vysokou cenu.

Tvrdá dřeva

  • Bříza: Bříza je typická tím, že její kůra hoří dobře i mokrá. Ovšem březové dřevo jinak rychle podléhá ve vlhku zkáze. Žádané je pro svou vysokou výhřevnost a též proto, že při hoření nepraská. Dobře přitom proschne již za jeden rok, čili letos na podzim vytěžené březové dřevo nás bude hřát již příští sezónu. 
  • Dub: Dubové dřevo hoří velmi pomalu a má vynikající výhřevnost. Ovšem na rozdíl od břízy schne déle jak 2 roky. Při hoření taktéž nepraská, což je typický znak všech tvrdých, ale i měkkých dřev listnáčů. 
  • Buk: Bukové dřevo je právem považováno za krále mezi dřevěnými palivy. Není sice tak tvrdé jako dřevo dubové, ale stejně tak hoří pomalu a má vysokou výhřevnost. Je naprosto ideálním palivem pro krby. Ovšem pozor - bukové dřevo brzy podléhá hnilobě a schnout by mělo 2 roky. 
  • Habr: Habrové dřevo se sice pyšní nejvyšší výhřevností, ovšem za velmi vysokou pořizovací cenu. I habrové dřevo schne 2 roky.
  • Ořech: I ořechové dřevo je velice drahé, proto se jej nevyplatí kupovat za účelem vytápění. O to úžasnější využití však má staré ořechové dřevo v oboru truhlářském. Desítky let správně uskladněné vytvoří tak nádhernou kresbu, že oči přechází. Masivní nábytek či schodiště z něj jsou prostě zcela ojedinělé. A pozor, pokud byste přece jen chtěli nějaké to ořechové polínko hodit do kamen či kotle, je třeba vědět, že musí schnout až 4 roky.
Měkké dřevo
  • Smrk: Smrkové dřevo patří k nejrozšířenějším palivům, ovšem za cenu velmi rychlého hoření a praskání při hoření, přičemž vystřelují žhavé jiskry. Obzvláště pro otevřené krby je proto smrk zcela nevhodný - mohl by způsobit požár. Dobře se z něj vyrábí třísky na zátop a to je asi tak jediná zásadní výhoda smrkového dřeva. Jinak si z něj raději udělejte oheň na zahradě pro sezónní posezení. Smrkové dřevo schne 1 rok. 
  • Borovice: Toto velice sukovaté dřevo s vysokým obsahem pryskyřic praská při hoření ještě více než dřevo smrkové. Je přitom velmi křehké a pro vysoký obsah mízy nejde o vhodné palivo. Sice dobře hoří, ale tvoří se velké množství mastných sazí, které zanášejí komín. I borové dřevo schne 1 rok. 
  • Modřín: Modřínové dřevo je křehké a též silně sukovité. Uvolňuje o něco více sazí než smrk a o něco méně než borovice. Též schne 1 rok. Co dodat - když není zbytí, smíříme se i s modřínem, borovicí či smrkem, ale o ideální vyhledávané palivo nejde.
  • Topol: Topolové dřevo je měkké, rychle schne, velice dobře se štípe, ovšem velice rychle též hoří a má malou výhřevnost. Na druhou stranu jde o ideální materiál na roztápění, pokud nechceme, aby nám před otevřený krb vyletovaly praskající uhlíky. I topolové dřevo schne 1 rok, jako všechna měkká či měkčí dřeva.
  • Lípa: O lípě můžeme říci to samé, co o topolu. Ovšem na druhou stranu jde o ideální řezbářský materiál a materiál, který se používá při výrobě některých hudebních nástrojů. I lipové dřevo schne jeden rok.
Přečtěte si také další informace o tom, jak správně topit dřevem.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com