Kuchyňské kamenné pracovní a obkladové desky Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Trend přírodních materiálů staví nejen na přirozené kráse, ale také nabídne mnoho praktických užitných vlastností. Jedním z používaných přírodních materiálů je kámen, který se mimo jiné používá také v kuchyních. Zde nabídne nejen originální a nezaměnitelnou krásu, ale díky svým technickým parametrům bude dokonalým pomocníkem pro každodenní kuchyňské práce.

Kámen v interiéru je nadčasovou, ale poměrně nákladnou investicí. Kromě charakteristického vzhledu získáme také trvanlivý materiál, který můžeme využít například v kuchyni.

Kamenná kuchyňská deska

K základním vlastnostem kamene v kuchyních řadíme trvanlivost a vysokou životnost. Při výběru konkrétního kamene se řídíme podle jeho nároků na údržbu a vzhledu.

Chci kámen do kuchyně

Ať už plánujeme kuchyňskou pracovní desku nebo obložení konkrétní plochy z kamene, budeme potřebovat rozměry plochy. Podle konkrétního vybraného typu kamene pak získáme hrubou kalkulaci. Cena je nakonec upřesněna při zaměření na místě. Dalším krokem je výroba a montáž v dohodnutém termínu.

Jak pečovat o kámen v kuchyni?

Přírodní kámen nevyžaduje téměř žádnou péči, ale samozřejmě záleží na konkrétním typu vybraného kamene. K mytí postačí teplá voda s trochou běžného saponátu. U některých kamenů se doporučuje zhruba po třech letech opakovat impregnaci, kámen je prvotně impregnován po opracování.

Při čištění kamene bychom se měli vyhnout chemikáliím odstraňujícím vodní kámen. Také písek a podobné prostředky mohou způsobit poškrábání a poškození.

Vzhled

Kuchyňská pracovní deska, případně zvolený kamenný obklad, se přirozeně stanou dominantní plochou v kuchyni. Kámen nabízí pestrobarevné tóny i bohatství jemných harmonických odstínů. V nabídce mnoha výrobců najdeme také uměle vyrobený kámen, jehož vzorníky mohou být dobrou inspirací. Díky zajímavým příměsím získává materiál nezaměnitelný vzhled. Samozřejmě můžeme vybírat z obrovské škály barevných kombinací.

Z čeho vybírat?

Jednotlivé druhy kamene se liší svými vlastnostmi, kterým odpovídá způsob použití. Proto je nutné výběr kamene konzultovat s odborníkem. Sázkou na jistotu je žula díky své vysoké tvrdosti, odolnosti a nízké nasákavosti. Náročný provoz i vysoké teploty v kuchyni vydrží bez problémů.

Dalším materiálem, který se může použít i  na pracovní desku do kuchyně, je mramor: Úplně se však nedoporučuje pro svou měkkost a větší nasákavost oproti žule. Koncový zákazník musí k tomuto materiálu přistupovat velmi opatrně, čili nekrájet přímo na něm, dát si pozor na mechanické poškození apod. Pro větší mechanickou odolnost se může změnit leštěný povrch na jinou úpravu (patinato). Nasákavosti se dá z části zabránit kvalitní impregnací, která však není sto procentní. Proto se doporučuje mramorovou desku neustále udržovat v čistotě a v případě rozlití, vína, oleje a podobně okamžitě umýt.

Oblíbeným materiálem pro interiérové obklady se pro svou snadnou opracovatelnost stal také pískovec. Dovoluje i členitější tvarování povrchu a má příjemné teplé odstíny barev.

Umělý kámen

Hlavní surovinou pro výrobu umělého kamene jsou přírodní drcené kameny, speciální pojiva a další příměsi. Výsledkem je antibakteriální nenasákavý materiál s vysokou odolností, který je vhodné použít do interiéru – obzvláště do kuchyní.

Zdroj: www.kamenictvi-obelisk.cz
Kamenictví Obelisk, s.r.o. Poslat poptávku