
Zamiokulkas – pokojová rostlina, která překvapí nejen krásnými listy
Jak pečovat zamiokulkas (resp. kulkas zamiolistý) a na co si dát při jeho pěstování pozor? Čím si tato pokojová květina získala v posledních letech takovou oblibu?
Jak pečovat zamiokulkas (resp. kulkas zamiolistý) a na co si dát při jeho pěstování pozor? Čím si tato pokojová květina získala v posledních letech takovou oblibu?
Draceny (dračince) patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, mnozí je však pro jejich vzhled mylně řadí mezi palmy. Draceny ale patří do čeledi chřestovité a pochází z Afriky.
Málokteré rostliny mají bizarněji nádherné květy luxusního vzhledu, které jsou tolik oblíbené při svatbách, ale i pohřbech. Úplně jinak vypadá svatební kytice anturií a tradičních růžiček, o srovnání pohřebního věnce, kde se tu a tam krčí „úsporný karafiát“ a věnce z anturií nemluvě. Jak anturie pěstovat?
Zelené koření pomáhá upevňovat naše zdraví, obzvláště pak za dlouhé zimy a po ní. A právě čerstvé koření pěstované v bytě v mobilních nádobách patří k nejzdravějším. Jaké zelené koření si v bytě vypěstujeme?
Škůdce si domů přineseme spolu s rostlinami ze zahradnictví či květinářství, zaneseme si je do bytu při letnění rostlin, nebo prostě vlétnou dovnitř oknem a začnou se množit. Jaké známe nejčastější škůdce pokojovek?
Pupečník asijský (Centella asiatica), jinak též gotu kola, jedinečná bylina, která nám pomůže nejen proti únavě. Jak a kde ji pěstovat, užívat a jak pomáhá?
Opravdu netradiční rostliny připomínající kameny najdeme v rodu zvaném Lithos. Jak živé kameny pěstovat a jakých chyb se vyvarovat?
Exotická rostlina kalistemon, jinak též štětkovec (Callistemon citrinus) upoutá především rudými nitkami svých květů, které napodobují známé štětky.
Růže z Jericha se tváří jako suché a neživé klubko, ovšem probudíme ji k životu pomocí vody. A skutečně je tato rostlina zázračným symbolem Vánoc – svátků zázraků.
Minizahrádku můžeme mít i v bytě, na balkóně či terase, stačí nějaká zajímavá nádoba, do které nasypeme na dno drenáž, substrát, vyzdobíme nějakým kamenem či miniaturní dekorací a vysadíme vkusně rostliny.
Použít místo tradičních jehličnanů jako vánoční stromek jiný rostlinný druh? Jde to! Vyzkoušejte ardisii. Nezabere mnoho místa, vypadá báječně a vy nemusíte uklízet jehličí.
Pokud se nemůžete dočkat jara, přivolejte si jej tak snadno, jako když máchnete kouzelným proutkem. Pomocí rozkvetlých petrklíčů.
Co je třeba udělat, aby vánoční kaktus na Vánoce vykvetl? A pokud vám nevykvete, jakou jste udělali chybu?
Monstera skvostná (Monstera deliciosa) nám v bytě sice jen tak nevykvete, zato svými listy jej vyzdobí dokonale. Navíc vnese do interiéru kousek tropů.
Blahokeř je zajímavým rodem čeledi hluchavkovité, který se v zahradách a parcích pyšní nejen svými netradičními květy. Jeho pořízením a výsadbou překvapíte nejen své návštěvy, ale i sebe samé.
Jelikož citrusy patří mezi subtropické rostliny, vyžadují vyšší teplotu a zimní mrazy by v našich podmínkách nepřežily. Na druhou stranu jim ale také nevyhovují příliš vysoké teploty a suchý vzduch.
Voskovky (Hoya) jsou typické svými listy, které vypadají, jako by byly povoskované, ale i nádhernými, drobnými kvítky a až omamnou vůní. Zároveň dovedou úžasně čistit vzduch od škodlivin. Jde ale opravdu o „voskovky?“
Toužíte po netradiční dlouholeté bonsaji? Nebo hledáte nový kousek do své sbírky sukulentů? Obojí vám splní tlustice.
Oddenek zázvoru je učiněným zázrakem, lékem na mnohé neduhy. Jeho chuť je štiplavá a nesmíme to s konzumací příliš přehánět. Pokud však oddenek použijeme v rozumném množství, zbavíme se například nachlazení.
I na podzim můžeme mít na balkóně, lodžii či terase záplavu květů. Je pouze třeba nahradit dožívající letničky a zazimované trvalky takovými rostlinami, které vydrží i první mrazíky.