Bonsaje nás fascinují už po staletí   I. díl

Bonsaje nás fascinují už po staletí I. díl

Bonsaje se do Japonska rozšířily z Číny. Teprve až v 80. letech 20. století vzbudily zájem široké veřejnosti a staly se velice oblíbenými. Jsou uměleckým dílem, jehož detaily lze dolaďovat po několik let. Bonsaje jsou dlouhověké rostliny, které ve své domovině zpravidla přežívají svého pěstitele a předávají se z generace na generaci. Jejich krása spočívá především v jejich minimalistickém ztvárnění živé přírody.

Ozdobte si život rostlinami  II.díl

Ozdobte si život rostlinami II.díl

Nejlepším měsícem pro nakupování pokojových rostlin je září. Vracíme se odpočatí po dovolené, plni nejčerstvějších zážitků z různých, například jižních zemí, kde některé u nás typicky pokojové rostliny, jako třeba palmy či kaktusy, rostou volně v přírodě nebo se pěstují na terasách či balkonech.
Ten, kdo si chce své vzpomínky z dovolené co nejdéle uchovat, anebo jen překonat stres z návratu do práce, má ideální příležitost nějakou tou pokojovou rostlinou oživit byt.
Vždyť co může být hezčího, než přijít večer domů a podívat se na zátiší s banánovníkem, fíkusem či dracénou a vybavit si horkou pláž a šumící moře.

Pro každého jiný Valentýn

Pro každého jiný Valentýn

Stává se, že mnohokrát opakované pravdy časem většině z nás zevšední natolik, až přestaneme vnímat, že doopravdy platí. Například prostý fakt, že každý z nás jsme jiný – nezaměnitelné individuum. S touto „holou pravdou“ se zkrátka vyplatí počítat - v každodenním životě, stejně jako při zvláštních příležitostech, třeba o svátku svatého Valentýna. Leckdy si ani neuvědomíme, jak složité může být vybrat vhodnou květinu, která by skutečně potěšila...

Ozdobte si život rostlinami  I. díl

Ozdobte si život rostlinami I. díl

Pokojové rostliny mohou hrát v interiéru pouhou roli krásných doplňků, kterými prostředí zdobíme, decentně ho doplňujeme barvami květů a listů a úmyslně kombinujeme různé struktury tak, aby výsledný efekt byl co nejsilnější. Anebo se rostliny mohou stát doslova ústředním tématem pokoje; to když vše ostatní v místnosti podřídíme právě jim. Ať už se rozhodneme pro první nebo druhou variantu, vždy se budeme v prostoru sdíleném společně s rostlinami cítit spokojeně a vyrovnaně.

Pěstujeme palmy I. díl

Pěstujeme palmy I. díl

Palmy zahrnují něco kolem 3 000 druhů řazených do 200 rodů. Jsou to jednoděložné rostliny s podélnou, souběžnou žilnatinou v listech, jež se skládají z mnoha úkrojků. Podle vzhledu listů se rozdělují na palmy s zpeřeným a vějířovitým listem.
Palmy se zpeřenými listy mají úkrojky sestaveny do dvou řad, každou po jedné straně středového žebra. Listy mohou být měkké a skloněné a nebo také tuhé a vzpřímené. Do této skupiny patří např.: Cocos nucifera (Kokosovník), Howea belmoreana, Phoenix roebelinii, Howea forsteriana (Kencie), Neanthe bella, Phoenix canariensis (Datlovník), Cocos weddeliana (Kokosovník).

Jak pěstovat paprsčité rostliny?

Jak pěstovat paprsčité rostliny?

Rostliny s paprsčitými listy netradičně oživí Váš interiér nejen svými atraktivními tvary, ale i ozdobnými listy. Listy těchto rostlin tvoří růžici z jednotlivých úzkých lístků připomínající kostru rozevřeného deštníku. Do skupiny paprsčitých rostlin patří např. Schefflera, Heptapleurum, Dizygotheca a Cyperus. Poradíme Vám, jak na ně vyzrát.

Popínavky vykouzlí romantiku i v malém bytě

Popínavky vykouzlí romantiku i v malém bytě

Nic nevyvolá takový pocit idyly, jako dům obrostlý popínavými rostlinami. Je v tom kouzlo, romantika, starobylost, pohoda… Ale co když není dům? Nevadí, stejného efektu můžeme dosáhnout i v maličkém bytě. Stačí, když si pěstujeme nějakou tu popínavou rostlinku. Takový břečťan se může stejně dobře jako po zdi nebo balkónu pnout i po obývací stěně, nebo po provázku, na němž je zavěšen v ozdobném košíku.

Podzim v bytě plném barev

Podzim v bytě plném barev

Když se podzim převrací do zimy, tak se příroda pomalu chystá k odpočinku. V ten čas s sebou podzim přináší druhý listopadový den - Památku zesnulých, která se lidově označuje jako Dušičky. Několik dní před Dušičkami se hřbitovy začínají zaplňovat květinami, věnci či různými vypichovanými miskami převážně s chvojím.

Barevný podzim u nás doma

Barevný podzim u nás doma

Mysl ve chvílích volna občas zabloudí po vzpomínkách na letní dovolenou, ale náhle zchladne, když pocítíme sychravost prvních podzimních rán. Ponechat si vzpomínky v jasných barvách a předejít pochmurné náladě nám pomůže nejen digitální technika a její výsledky, ale také kousek přírody, který si přineseme domů.

Víte si rady se sušením květin?

Víte si rady se sušením květin?

Sušené květiny jsou u nás stále oblíbené. Jejich výhodou je to, že se z nich můžeme těšit po celý rok, aniž bychom je museli zalévat a dbát na dostatek světla. V době, kdy jsou čerstvé květiny dostupné pouze v květinářstvích, aranžmá ze sušených květin splní svůj účel. Sušené květiny lze aranžovat s použitím přírodního i barveného materiálu. Hlavně nezapomeňte sladit barevné tóny s ohledem na dekoraci v interiéru. Připravili jsme pro vás metody sušení květin a mnoho dalších praktických rad...

Kvetoucí pokojové květiny u nás doma III. díl

Kvetoucí pokojové květiny u nás doma III. díl

Anthurium a Spathiphyllum patří mezi jedny z kvetoucích pokojových rostlin. A co mají tyto dvě rostliny společné? Jsou to právě jejich půvabné květy, které mají nezvyklý tvar - skládají se z barevného toulce a palice.

Řezané květiny z našich zahrad aneb co zahrada dá II. díl

Řezané květiny z našich zahrad aneb co zahrada dá II. díl

Již od jara jsou záhony plné květin a mnohé z nás láká vytvořit si pomocí vlastní fantazie květinové aranžmá. K dispozici jsou květiny z našich zahrad, balkónů i luk. Z květů se můžeme těšit po větší část roku, pokud na své záhony zkombinujeme letničky a trvalky. Pak máme záruku toho, že nám čerstvé řezané květiny budou pravidelně zvelebovat byt.
Přinášíme vám několik typů jednoduchých aranžmá.

Řezané květiny z našich zahrad I. díl

Řezané květiny z našich zahrad I. díl

Na jaře a v létě jsou zahrady a louky plné květin nejrůznějších barev a vůní. Hojnost a rozmanitost květů láká si kus té nádhery přinést domů. I když se jedná o krásu křehkou a pomíjivou, nevěřili byste, co dokáže váza s květinami na vašem stole. Nemusí to však být jen stůl, oživí kterýkoliv kus nábytku.

Nechte se okouzlit rozmanitostí fuchsií

Nechte se okouzlit rozmanitostí fuchsií

Fuchsie je kvetoucí hrnková rostlina, kterou lze pěstovat v bytě, zdobí však více mnohá okna, balkony a zahrady. Je oblíbená především pro rozmanitost svých květů, které se liší barvou a tvarem. Květy mohou být jednoduché, poloplné, plné a květy v hroznech v barevných variacích bílé, růžové, červené a purpurové. I tvar může mít fuchsie různorodý – keříkovitý, stromkový nebo převislý. Nejčastěji se pěstují fuchsie v keříkovitém tvaru, avšak i stromkové jsou velice oblíbené. Převislé fuchsie se pěstují v závěsných nádobách anebo také v truhlících na oknech. Venkovní fuchsie kvetou od července do října.

Fíkusy holdují veliké oblibě

Fíkusy holdují veliké oblibě

Rod Ficus zahrnuje okolo 1000 druhů od rostlin stromovitého (Ficus elastica, Ficus benjamina, Ficus lyrata, F. benghalensis), převislého (Ficus pumila, Ficus radicans) až keřovitého typu (Ficus diversifolia). Pochází ze zemí západní Afriky, Austrálie a z Indie. Známé jsou fíkusy velkolisté Ficus elastica a Ficus lyrata. V současné době je ve velké oblibě Ficus benjamina. Do stísněného prostoru se výborně hodí fíkusy převislého typu např. Ficus pumila.

Rostliny tropů trhají rekordy

Rostliny tropů trhají rekordy

Dracény patří mezi tropické rostliny a pocházejí z Afriky, Asie a Austrálie. Jsou podobné palmám a staly se jedněmi z nejprodávanějších rostlin s ozdobným listem. Dracény tvoří kmeny, listy jsou kopinaté až srbkovité, podle druhu buď vzpřímené, rákosovité nebo v elegantním oblouku převislé, se zelenými nebo pestrými listy. Mezi nejznámější patří Dracaena marginata, Dracaena fragrans, Dracaena deremensis, D. draco, D. reflexa, D. godseffiana.

Kvetoucí rostliny u nás doma II. díl

Kvetoucí rostliny u nás doma II. díl

V druhé části našeho seriálu o kvetoucích pokojových rostlinách se budeme zabývat opět hrnkovými, které můžeme v současné době vidět na pultech našich květinářství. Jde například o calceolarii, gerberu a gloxínii.

Jaro a příprava pokojových rostlin

Jaro a příprava pokojových rostlin

Zima je se svou vládou skoro pryč a na dveře pomalu klepe voňavé jaro. Začíná se oteplovat a prodlužovat den. S příchodem jara jsou spojeny nejen velikonoce a práce na zahrádce, ale také přípravy pokojových rostlin na jarní teplo a slunce.

Pěstujeme kapradiny III. díl

Pěstujeme kapradiny III. díl

V posledním článku jsme se zabývali kapradinami a ani dnes tomu nebude jinak. Obrátili jsme se o radu na několik odborníků z řad jak botanické pedagogiky, tak na majitele květinářství, jak kapradiny rozlišovat. Jejich názory při pojmenování druhů kapradin se velice rozcházely.
Dozvěděli jsme se, že existuje obrovské množství nejrůznějších kapradin a z toho jen na 300 druhů kapradin Pteris např. Pteris tremula, Pteris cretica, Pteris vittata, Pteris ensiformis. My se o všech kapradinách samozřejmě zmiňovat nebudeme, zaujaly nás však Pteris cretica, Pteris ensiformis a Pellaea rotundifolia.

Pěstujeme kapradiny II. díl

Pěstujeme kapradiny II. díl

Asi mezi nejznámější kapradiny patří například Nephrolepis exaltata (Ledviník), Asplenium nidus (Sleziník) a Adiantum raddianum (Netík).