Sdílet
 
Energetika, energetické štítky

Na co jste se ptali v energetické poradně?

71. díl seriálu

Datum vydání: 25.09.2012 | autor:

V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o zateplení půdy či provětrávané fasády.

Dotaz na téma: Zateplení půdy

Dotaz: Dobrý den, mám montovaný dům OKÁL. V horním bytě je zima, proto jsem se rozhodl zateplit strop. Ná půdě jsem odstranil desky a mezi trámy je vata, bez parozábrany. Chci pridat vatu na stávajicí vatu mezi trámy a chci se zeptat, jestli mám starou vatu zvednout a dát pod ní parozábranu. Ted tam žádná není, jen v některých místech je hliniková folie, pod vatou. Moc děkuji. MD

Naše odpověď: Nemám valné mínění o kvalitě stávající izolace u montovaných domů OKÁL. Vlastní hliníková fólie je velmi dobrá parozábrana. Dnes se používá kašírovaná hliníková fólie. Pokud tuto fólii rozprostřete mezi trámky, bude dobře fungovat jako parozábrana. Pro zateplení bude vhodně použít minimální izolaci v tloušťce 20 – 26 cm, aby se zlepšily teplotní poměry v obytné části podkroví. Tepelnou izolaci doporučuji překrýt paropropustnou fólií, aby nedocházelo k poletování částeček minerální vaty v půdním prostoru.

Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.


Dotaz na téma: Záklop či zakrytí izolace proti prachu

Dotaz: Vážení, na novém stropu z Miaka 19 cm plus 5 cm betonu mám nyní jako zateplení nebytového podkroví položeny zbytky ze stavby. Je to vata 16cm a pod ní polystyren 10. Izolace je to perfektní, ale potřeboval bych jí udělat pochozí asi rošt a OSB desky. Dotaz. Kdyby nešel udělat záklop, čí jím shora přikrýt proti prachu. Pod folií se začala rosit. Je tato skladba vyhovující v případě záklopu z OSB hlavně k vůli rosení a plísním. V předchozích odpovědích je OSB přirovnána k parozábraně. Všiml jsem si, že tyto desky jsou, pokud nejsou impregnované, citlivé na vlhko. Děkuji. FP

Naše odpověď: Záklop z OSB desek není tak perfektní parozábrana, jak uvádí někteří výrobci. Mnohem těsnější je broušená dřevotřísková deska. Pokud chceme mít půdu pochozí, je důležité udělat rošt tak, aby vyhověl předpokládanému zatížení nebo zvolit vhodnou tloušťku dřevotřískové desky. Pokud by nebyl požadavek na pochůznost, je možné provést zakrytí z horní strany paropropustnou fólií, která se používá např. jako podstřešní. Složení polystyren a minerální vata je z hlediska difuze v pořádku.

Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Materiál zateplení provětrávané fasády

Dotaz: Dobrý den, budeme zateplovat rodinný dům provětrávacím systémem- dřevěný rošt, folie, větraná mezera, dřevěný obklad a zajímalo by mne, jestli lze využít k zateplení, resp vložit do roštu izolaci z minerální plsti jako např. URSA DF SF, nebo Isover domo? Děkuji. JH

Naše odpověď: Pro použití do provětrávaných fasád jsou vyráběny izolace na bázi skelné nebo minerální vlny s hydrofobizací. U výrobce Ursa jsou to fasádní desky Ursa FDP1/V, FDP2/V, FKP1, FKP2 nebo hydrofobizovaná rohož Ursa DF40 h. Obdobně to je u výrobků Isover, například Isover Fassil.. Přestože vlákna jsou po celém povrchu hydrofobizovaná, je nutno desky v konstrukci chránit vhodným způsobem proti povětrnostnim vlivům (vnějši opláštěni, ev. difúzni folie). Nejlepším řešením je tedy ochrana protidešťovou difúzní fólií, které vyrábí například Dorken, ale i jiní výrobci. Vámi uváděné typy izolací se používají tam, kde nejsou vystaveny přímému vlivu povětrnosti, tedy dovnitř konstrukce. V případě použití do pozice, kam nejsou určeny jsou vždy určitá rizika vad a poruch.

Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Utěsnění osazovací spáry oken

Dotaz: Jak dodatečně utěsnit připojovací spáru. Máme v panelovém domě vyměněna okna za plastová (2 roky), bohužel o správné provedení připojovacích spár jsme se začali zajímat až při vzniku problému s kondenzací páry ve špaletách. Existuje nějaká technologie na dodatečné utěsnění alespoň zevnitř či případně zvenčí (zateplení zatím není)? Pomůže nějaký speciální vodoodpudivý nátěr? Děkuji za odpověď. MV

Naše odpověď: Ke kondenzaci ve špaletách může docházet nejen absencí parotěsné osazovací pásky ze strany interiéru, ale podílet se na tom může i to, že špaleta není zvenku zateplena. Kromě toho může být nedostatečně vyplněna spára mezi rámem a zdivem z důvodu ne úplně ideálních rozměrů oken. Šířka připojovací spáry by měla být ideálně kolem 10 mm.

Způsoby osazení těsnících pásek (parotěsná ze strany interiéru a vnější paropropustná pro utěsnění proti zatékání a zafoukávání do spáry) jsou celkem dobře popsány na internetu na stránkách výrobců těchto produktů (Isocell, Illbruck) nebo když se zadá „těsnění osazovací spáry oken“ v googlu.
Problém je v tom, že při běžném přístupu firem provádějících montáž oken, není prakticky možné tyto pásky kvalitně osadit. Důvodem je časová tíseň a z toho plynoucí nedostatečná zednická příprava špalety pro nalepení pásky na podklad stěny, kde samolepka nedrží. Při montáži oken se to dá opravit tmely a jinými opravnými prostředky. U již osazených oken ale není kam na okna pásku přilepit, protože se osazuje z boku rámu.

Buď by se dal použít nějaký jiný typ vzduchotěsné pásky, která by se nalepila na rám zepředu s tím, že by špaleta z interiéru byla odsekána a znovu zednicky připravena pro lepení. Rám s nalepenou páskou by pak mohl být překryt tenkou deskou XPS (kam dovolí panty a otvírání okna) s vrstvou lepidla do sítě a ukončujícím profilem pro tenkovrstvé omítky. Jinou možností je odsekat špaletu, opravit výplň spáry a dotěsnit z vnitřní strany tmelem. Dále se ještě uvádí možnost použití lišt, nejčastěji rohových na bázi PVC, které se přes spáru lepí tmely, které zajišťují utěsnění. Více na stránkách výše uvedených výrobců.

Situaci by bezpochyby zlepšilo i správné provedení zateplení vnější špalety, což se ale bude řešit patrně až se zateplením fasád.

Další dotazy a odpovědi na téma "Oken" najdete ZDE.
Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 87/25, 37001
Tel: 387 312 580
Web: http://www.eccb.cz
E-mail: eccb@eccb.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Energy Centre České Budějovice

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 87/25, 37001
Tel: 387 312 580
Web: http://www.eccb.cz
E-mail: eccb@eccb.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Na co jste se ptali v energetické poradně?"

Celkem komentářů: 1

zateplení dřevostavby 13.08.2014, 16:55:35

Dobrý den, mohu se zeptat?Nevím kam už napsat.Máme postavenou dřevostavbu ze severského smrku.Stavba je sendvičová.Zkusím popsat,obvodové zdi tvoří 4cm hranol,za ním je 16 cm vaty Isover,potom paropropustná folie a 2cm palubkové obklady,ty už jsou samozřejmě v interiéru.Domek je postavený v létě 2012 hned byl natřen třemi nátěry HK LASUR REMERS.Už první zimu se zvenku začaly tvořit pod barvou vodové puchýře.Volali jsme samozřejmě firmu,která domek stavěla,přijela,ve zkratce nám řekla,že to příští rok už bude lepší,protože jako rošt ve skladbě stěny byly použity trámy,které nebyly dostatečně vysušeny.Když se situace opakovala už další podzim v roce 2013,opět jsme volali do firmy a pak se nám dostalo odpovědí,že zřejmě barva REMERS není dostatečně prodyšná a nejlepší bude barvu z celého domku odstranit.Brusným papírem jsme odstraňovali 150 m čtver. Dporučili nám olejovou barvu AUSSENOL,takže jsme domek znovu natřeli.Máme strach jestli skladba stěny je dostačující a také z toho co se děje uvnitř.Slyšeli jsem už spoustu názorů.Firma nám dala záruku jen na hrubou stavbu,zateplení ním dělali bez DPH takže na to se vlastně záruka nevztahuje.Jsme bezradní.Děkujeme za případnou odpověď.Štěpánkovi

Přidat nový komentář k  "Na co jste se ptali v energetické poradně?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE