Sdílet
 

Nechte si jaro vstoupit domů

Primulka, prvosenka, petrklíč.

Datum vydání: 31.03.2004 | autor:

Mezi první posly jara se spolu s cibulovinami jednoznačně řadí primule nebo také prvosenka jarní, lidově petrklíč. Tato jarní rostlinka existuje v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Původní květy jsou jednoduché, dnes již mají zvlněné okraje či květy plnokvěté.

Petrklíč
Petrklíč
Původem je tato květina z Číny. V současné době existuje okolo 500 druhů. Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu.

Primulky pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny, rovněž vkusně zaplní prázdný parapet nebo lodžii. Vynikne v truhlíku spolu s břečťanem a buxusem nebo v různých mísách a ozdobných nádobách na zahradě.

Doma rychle odkvétají, je však možné je po odkvětu vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou. Po odkvětu je umístíme do chladnější místnosti a jakmile to počasí dovolí, zasadíme je do zahrady. Nejčastěji se vysazují na skalky mezi trvalky, ne však na přímé slunce.

Světlo: ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Teplota: optimální je teplota 12 – 15 ° C. Petrklíči se nedaří v blízkosti ústředního topení. Je lepší ho umístit do méně vytápěné místnosti.
Vzduch: vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč umístíme do misky s vlhkým oblázky.
Zálivka: zaléváme dle potřeby, substrát by však neměl vyschnout. Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat.
Hnojení: v období květu přihnojujeme 1x za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva.
Množení: výsevem, to je v domácím prostředí pro hrnkové prvosenky problém. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu.
Škůdci: může být napadena mšicemi a roztoči.
Rada: pokud budeme odstraňovat odkvetlé stvoly, pokvete nám primulka mnohem déle.
Odrůdy citlivé na mráz: Primula obconia, Primula malacoides (patrová prvosenka), Primula sinensis, Primula kewensis. Nejrozšířenější je Primula vulgaris (Primula acaulis), kterou můžeme po odkvětu vysadit na zahradu.
Petrklíč
Petrklíč
Pozor: jemné chloupky na listech Primule obconica obsahují primin, který může u některých lidí vyvolat při dotyku alergickou vyrážku.
Zajímavost: prvosenka jarní je bylina, která má příznivé účinky na nespavost, bolesti hlavy, zánět horních cest dýchacích a onemocnění močového měchýře.

Rada, jak vybrat hezkou primulku

Důležité je, aby byla rostlina silná. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Květy jsou pevné a v úžlabině mezi listy je mnoho poupat. Listy jsou bez skvrn a povrch substrátu je bez plísně. Taková primulka vám doma udělá jenom radost.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Nechte si jaro vstoupit domů"

Buďte první a napište komentář k  "Nechte si jaro vstoupit domů"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE