Sdílet
 

Jaké zvolit obruby záhonů?

Datum vydání: 01.08.2009 | autor:
Obruba záhonů je třeba všude tam, kde chceme záhon oddělit zejména od trávníku nebo jiné užitné či okrasné plochy. Na trhu je celá řada tvarů a materiálů, proto je třeba si nejprve ujasnit, co se nám líbí a v neposlední řadě respektovat ráz zahrady. Vybírat můžeme lemy a palisády z betonu, kamene, plastu nebo ze dřeva. Oddělení záhonů obrubou je jednak praktické a navíc záhony působí upraveně.
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, dřevěná obruba
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, dřevěná obruba
Betonové okraje

Pokud se rozhodneme pro betonové palisády, jde o způsob řešení oddělení záhonů na dlouhá léta. U dřevěných a plastových prvků jde pouze o krátkodobý efekt, takže v budoucnu stejně musíme řešit jinou nebo stejnou variantu. Betonové prvky většinou tvoří poměrně širokou část celého výrobního programu k tvorbě zídek, obrub či na stavbu zpevněných ploch. Výrobci udávají přesné rozměry jednotlivých prvků, takže si snadno můžeme spočítat, kolik materiálu je třeba zakoupit. Nehrozí tedy, že by nám doma překáželo příliš mnoho přebytků. Vyrábějí se kruhové a půlkruhové palisády, které patří jednoznačně k nejpopulárnějším. K dostání jsou však i lemy se čtvercovým nebo mnohoúhelníkovým průřezem.

Tento druh obruby však již vyžaduje pevný betonový základ, který mnohé odradí. Betonové palisády disponují značnou trvanlivostí, bývají však také nejdražší a fyzicky nejnáročnější. Spolehlivou alternativou jsou cihly, které jsou napodobeninou hladkého barveného betonu. K dostání jsou odstíny od hnědé až po oranžovou. Klasická červená pálená cihla však záhonu sluší nejvíc. Výhodou tohoto řešení je, že není třeba betonový základ.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), betonová obruba
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), betonová obruba
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), dřevěná a kamenná obruba
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), dřevěná a kamenná obruba
Dřevěné obruby

Dřevěné obruby jsou rychlým řešením, pokud si nechceme přidělávat práci s betonovými prvky. K dostání jsou dřevěné palisády půlkulatého průřezu, které velice snadno umístíme do země. Dřevo se jako přírodní materiál do zahrady dokonale hodí a nepůsobí nijak rušivě. Na druhou stranu není věčné. Při koupi se ale informujte, zda jsou díly již ošetřeny proti vlhkosti.

Neošetřené dřevo vydrží v zemi zhruba 4 roky, než začne uhnívat. Obvykle bývají dřevěné obruby ošetřené pouze základním nátěrem, je však možné jim životnost zvýšit vhodnou povrchovou úpravou. Šikovní kutilové si dřevěné obruby mohu snadno vyrobit sami pomocí kulatiny.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), dřevěná obruba
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), dřevěná obruba
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, plastový obrubník
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, plastový obrubník
Plastové obruby

Plast není v zahradě příliš oblíbený, protože působí uměle. Co se však týče obrub, je rychlým a snadným pomocníkem při oddělení záhonů. Můžeme se rozhodnout pro levnější variantu nebo zvolit kvalitu, avšak vyšší cenu.

Levné jsou plastové obrubníky -  role stočeného vlnitého plastu, která se z části umisťuje do země. Většinou ale bývají dočasným řešením. Obvykle totiž začnou po kontaktu se sekačkou praskat, zejména po zimě.

Řešením je plastový obrubník utopit na úroveň terénu. Dražší variantou jsou speciální plastové profily, které mají kulatý, půlkulatý nebo čtvercový tvar. Jejich výhodou je snadná montáž, údržba a poměrně vysoká trvanlivost.

Obvykle se vyrábí v zelené, terakotové nebo hnědé barvě. Některé druhy jsou opatřeny pojezdovým okrajem, který se umisťuje na travnatou plochu. To nám umožní sekačkou jednoduše zajet až k okraji, aniž bychom museli použít sekačku strunovou.
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, plastový obrubník
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, plastový obrubník
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, kamenná zídka
Foto: ČESKÉSTAVBY.cz, kamenná zídka
Neviditelný obrubník

Výhodou neviditelného obrubníku je, že téměř neznatelně odděluje jakékoli povrchy. Je totiž konstruován tak, aby po instalaci nijak nenarušoval ráz zahrady, protože se instaluje do výšky povrchu terénu. Výhodou je snadná, čistá a rychlá montáž, navíc je poměrně levný. Neviditelný obrubník je vyroben z trvanlivého plastu v černé barvě ve výšce 45 mm, 58 mm a 78 mm. Materiál je tak pevný, že velmi dobře drží tvar a po nastřihnutí je i velmi dobře ohebný.

U malých zahrad může být řešením oddělení trávníku od záhonu speciálním ořezávačem na trávník, kterým si trávník oddělíme od záhonu s mulčí nebo jemnými kaménky. Při sekání sekačkou se však přímo k záhonu nedostaneme, protože by se mulč nebo kaménky dostaly k nožům. Takové okraje zejména na členitých místech upravíme nůžkami na trávu, aniž bychom poškodili okolní rostliny.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), kamenná obruba
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), kamenná obruba
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 7 uživatelé

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Jaké zvolit obruby záhonů? "

Buďte první a napište komentář k  "Jaké zvolit obruby záhonů? "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE