Odpočiňte si v kvalitní sedací soupravě

Krása a účelnost, příjemné na dotek, ergonomické, pohodlné, ideální pro váš odpočinek, solitér v interiéru obývacího pokoje či kanceláře – to jsou jen základní pojmy charakterizující vhodně zvolenou sedací soupravu. Kdo by si nechtěl pohovět v dostatečně prostorné náruči kvalitní sedací soupravy? Samozřejmě – pokud pro ni má v bytě dostatek místa.

Než pořídíte sedací soupravu

Před pořízením sedací soupravy je na prvním místě zhodnocení vlastních finančních možností a prostoru, který pro ni máme k dispozici. Poté se rozhodujeme mezi typem sedací soupravy – rozkládací či nerozkládací, polohovací nebo fixní, zda potřebujeme úložný prostor a zda se právě do našeho bytu hodí sedací souprava rohová (sestavy 3+1+1, 3+2, 3+2+1). Nakonec by nás měla zajímat i údržba konkrétních materiálů a způsoby čištění včetně odolnosti potahového materiálu.

Ptáme se, jak budeme sedací soupravu využívat – k sezení či ležení, zda pro své pohodlí potřebujeme i volné polštáře, jestli si vystačíme s nízkou sedací soupravou (nevhodné pro starší lidi a lidi s poruchou hybnosti – těžko by se zvedali), nebo preferujeme sedačku vysokou, jakou hloubku sezení vyžadujeme (tradičně je to 58 až 60 cm), jestli preferujeme měkké nebo tvrdší polstrování a zda by právě pro nás nebyl vhodný třeba taburet, díky kterému můžeme sedět s nohama nahoře.

Zajímat by nás měla kvalita materiálové skladby, stabilita sedačky a její funkčnost. Ne každý si vystačí s krátkou fixní sedačkou a dvěma křesly. Pro mnohé je důležitá možnost rozložení sedací soupravy, čímž vzniknou další lůžka – třeba pro návštěvy, polohovatelnost pro ještě lepší realxaci a co nejsnadnější ovládání jednotlivých funkcí, které zaručuje bezporuchovost. Vhodné je nakonec i polohování opěrek, podnožek a područek, obzvláště pro lidi se zdravotními problémy či nějakou poruchou hybnosti.

První dojem a doplňky

Platí pravidlo, že zásadní je první dojem z vybírané sedací soupravy, v tomto případě je to jako s lidmi –první dojem = záruka úspěchu. Zároveň počítejte s tím, že nelze chtít všechny přednosti zároveň, ve skutečnosti se rozhodujete mezi mezi funkcemi a vzhledem (estetikou) a dospějete ke kompromisu.

Při výběru sedací soupravy mohou hrát roli i různé doplňky – poličky, odkládací plochy, jenž můžou být pevnou součástí sedací soupravy, nebo jsou variabilní (přemístitelné). Jde třeba i o praktické kapsáře na drobné předměty, noviny, knihu, televizní ovladač či brýle.

Jaké jsou současné trendy sedacích souprav?

Trendem je jednoznačně důmyslné polohování a možnost ukládat věci do úložného protoru. Dále čalounění područek a opěrky, což je vlastně tradiční klasika, která snad nikdy neustoupí. Současné sedací soupravy se stávají komfortnější a rozměrnější. Vzhledem k velikosti průměrného bytu je však velmi praktická možnost rozložení sedací soupravy, čímž vytvoříme nejčastěji další 2 lůžka. A jak je to s trendovou výškou opěrek, područkami a hloubkou sedáků? Výška opěrek se zkracuje, hloubka sedáků prodlužuje a područky se rozšiřují. 

Omezení prostorem obývacího pokoje

Velikost obytné plochy obývacího pokoje nás zásadně ovlivňuje. Je nutné zvolit takovou sedací soupravu, která se do interiéru prostě vejde. Čím více dílů sedací soupravy, tím větší jsou její nároky na místo. Často lze problém s menším prostorem vyřešit soupravou rohovou, sedací soupravy složené z více dílů zase mají výhodu výběru jen těch součástí, které skutečně potřebujeme, čímž opět ušetříme místo. Vybíráme tak velkou sedací soupravu, aby nám nebránila v průchodu místností, netvořila bariéry (překážky) a umožnila snadný přístup k dalšímu nábytku obývacího pokoje.

Konstrukce sedací soupravy

Konstrukce sedací soupravy není vidět, je však základním pilířem vašeho pohodlí, který definuje životnost výrobku. Konstrukce současných sedacích souprav jsou nejčastěji dřevěné a dřevotřískové, výjimkou však není ani kvalitní ocel. Ocelová konstrukce působí esteticky a lze tedy přiznat její značnou část, navíc tak velmi vhodně sladíme konstrukci s područkami a podnožkami. Velkou výhodou je možnost rozkládání sedací soupravy, čemuž odpovídá i mechanismus, který je do konstrukce sedačky zakomponován. Rozkládání však není podmínkou, mnozí zákazníci tuto možnost nepožadují a ani by ji nevyužili. Součástí kvalitní konstrukce může být i jednoduchý, 100% funkční a stabilní mechanismus polohování sedací soupravy.

Údržba sedací soupravy – jejího potahu

Od potahu vyžadujeme příjemný pocit na dotek, ovšem i snadné sejmutí a vyprání nebo snadné vyčištění povrchu, který sejmout nelze. Pokud máte doma malé děti, určitě sáhněte po sedací soupravě se snímatelným potahem. Nejenže jej jednoduše vyperete, ale můžete potah po čase vyměnit za nový, neotřelý, s jinými barvami či vzory. Obzvláště světlý odstín sedací soupravy vždy vyžaduje častější údržbu. Dejte pozor na výši poskytované záruky na materiál – jeho barevnou stálost, roztrhání či ošoupání. Od kvalitního potahového materiálu bychom měli požadovat pevnost, dobrou a snadnou údržbu a velmi vysokou hustotu vlasu.

Důležitá je samozřejmě i kvalitní práce čalouníka a množství švů – čím více švů, tím lépe.