
Kouzlo stříbrných jehličnanů
Jehličnany jsou v zahradách a parcích oblíbené nejen proto, že jsou stálezelené (tedy s výjimkou modřínu), ale i pro svou rozmanitost – druhovou i tu v podobě šlechtěných kultivarů.
Jehličnany jsou v zahradách a parcích oblíbené nejen proto, že jsou stálezelené (tedy s výjimkou modřínu), ale i pro svou rozmanitost – druhovou i tu v podobě šlechtěných kultivarů.
Týden mrzlo, napadlo trochu sněhu a zase je tu jaro, byť teprve končí leden. A víte, co můžete udělat? Klidně vysadit nové stromky a keře.
Především v zimě, kdy jsou všechny ostatní listnáče opadané, oceníme zeleň a krásu těch stálezelených. A kouzlo, které jim dodá jinovatka, už jejich půvab jen podtrhne. Jak o ně ale pečovat?
Rozhodli jste se pro vánoční stromek v květináči? Jak o něj pečovat, aby sloužil dlouhé roky?
Tyto zahrady jsou budovány pro slepce a tělesně postižené jako veřejně přístupné prostory, ovšem i vy sami můžete svou zahradu přizpůsobit jejich potřebám. A nakonec se to bude líbit i vám samotným.
Rostliny, které ve vegetačním období pěstujeme na terasách, lodžiích a balkónech, je třeba zazimovat. A pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas.
Fasáda z popínavých rostlin je nejen krásná, ale v případě stálezelených druhů, především břečťanů, i úsporná – rostliny tepelně izolují a kořeny berou vlhkost spodní stavbě.
Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?
Pokud chcete s uměním bonsai-kai začít i vy, možná vám k základní orientaci v problematice pomůže svými neotřelými postřehy z praxe dlouholetý bonsajista z Českého Vrbného, Ing. Martin Zimandl.
Pokud nechceme na zahradě jen odpočívat a lenošit, čeká na nás příjemná práce, u které nejeden z nás příjemně relaxuje. Sklizeň ovoce. Ovšem v červnu vyžaduje zahrada i další aktivity.
Mulčování je v přírodě naprosto přirozený proces a pokud je vezme do rukou člověk, pouze přírodu napodobuje, ovšem účinně. Kdy je mulčování nezbytné, vhodné a jak mulčovat?
Na zahradách vypadá krásně od jara do jara, pro svou invazivnost se jí však mnozí zahrádkáři vyhýbají a pro silnou jedovatost některých druhů i bojí.
Je zlatice (lidově též zlatý déšť ) náročná na pěstování? Proč některé rostliny kvetou méně? Jak se množí a stříhají?
Z jakých dřevin nám vyroste pěkný živý plot, jak jej vysadit, jak udržovat řezem, jak hnojit a zavlažovat?
Jak si vybrat nejvhodnější vánoční stromek, abychom domů nepřinesli koště a nebo se z něj do Vánoc nestalo? Jedli, borovici a nebo smrček?
Pokud ještě nemrzne, není zamrzlá půda a vy nemáte dostatečně velký, chladný, ale prosvětlený prostor pro zazimování dřevin v nádobách, máme pro vás jednoduchý fígl.
Stálezelené rostliny na zahradě v zimě pomohou odpočinout lidským očím od šedavé, olověné oblohy i bělostného sněhu. Které to jsou a jak se o ně postarat?
Správně provedený řez dřevin patří k nejdůležitějším pracím na zahradě. Má jasná pravidla i doporučená období. Na podzim a v zimě lze provádět řez ovocných dřevin.
Stinné zákoutí je v zahradě velmi důležité, když je jich víc, tím lépe, ovšem alespoň jedno jediné je vyloženě nezbytné. A kde jinde by mělo být než na terase?
Právě předzahrádka před hlavním vchodem do domu je prvním setkáním návštěv s naším domovem, naší vizitkou, vstupní branou.