Sdílet
 
Návrhy interiérů

Optická kouzla v bytě

Datum vydání: 10.11.2010 | autor:

Nejste spokojeni s proporcemi vašeho bydlení? Existuje mnoho tipů a rad, jak je opticky změnit nebo alespoň vylepšit. Nechte se inspirovat a třeba díky nim dokážete zútulnit zbytečně velké prostory nebo naopak zvětšíte malé místnosti. I staré známé prostředky musíme především vhodně využít a umět nakombinovat tak, aby v interiéru vznikla harmonie. Pusťte se s našimi radami do designové úpravy vašich malých či velkých prostorů.

Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlý nábytek v kombinaci s vhodnou světlou barvou stěny umožní i masivnější konstrukci postele, skříně a nočního stolku. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlý nábytek v kombinaci s vhodnou světlou barvou stěny umožní i masivnější konstrukci postele, skříně a nočního stolku.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlý nábytek v kombinaci s vhodnou světlou barvou stěny umožní i masivnější konstrukci postele, skříně a nočního stolku.
Dispozicím bydlení a jeho optickým úpravám bychom se měli pokud možno věnovat hned od začátku. Velkou roli hraje volba podlahové krytiny a použití barev na stěnách, ale ne vždy máme možnosti nebo prostředky na markantnější změny. V takovém případě pomohou alespoň vhodné doplňky a dekorace.

Máme malý byt

Nejčastějším problémem v bytech bývá nedostatek prostoru a tím pádem potřeba optického zvětšení. Místnostem můžeme odlehčit nejen vhodně zvoleným nábytkem, ale také tím, že zredukujeme přebytečné věci.

Začneme od podlahy

Malý byt provzdušní správná volba podlahy, ideálním řešením jsou dřeviny ve světlých tónech. Pomůže také podlaha bez výrazných materiálových i tónových přechodů, která navodí dojem jednolitého neohraničeného prostoru. U kobercových ploch záleží na tvaru místnosti, můžeme využít kusového koberce pro zvýraznění kratší linie pokoje a vhodně tak pokoj obdélníkovým tvarem koberce rozšířit.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlé a teplejší barvy patří do stísněného prostoru. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlé a teplejší barvy patří do stísněného prostoru.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Světlé a teplejší barvy patří do stísněného prostoru.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Ve velkém prostoru se můžeme rozmáchnout, oblečte jej třeba do slavnostního. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Ve velkém prostoru se můžeme rozmáchnout, oblečte jej třeba do slavnostního.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Ve velkém prostoru se můžeme rozmáchnout, oblečte jej třeba do slavnostního.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Malba stěn - nejúčinnější zbraň. Strop ale pokud možno zanechte bílý, či alespoň světlý, jinak se místnost opticky zmenší a ztmavne. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Malba stěn - nejúčinnější zbraň. Strop ale pokud možno zanechte bílý, či alespoň světlý, jinak se místnost opticky zmenší a ztmavne.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Malba stěn - nejúčinnější zbraň. Strop ale pokud možno zanechte bílý, či alespoň světlý, jinak se místnost opticky zmenší a ztmavne.

Jaké barvy volit na stěny?

Při optickém zvětšování místnosti bychom měli vybírat ze světlých barev. Kromě bílé klasiky budou dobře působit světlé pastelové barvy a studené odstíny: modrá, zelená, fialová či světle žlutá.

Prostor rozehraje tónování stěn. Mohutné příčky může nahradit barevné oddělení zón. V nízkých místnostech můžeme výmalbou podpořit svislé linie.

Nábytek

U nábytku se doporučuje volit jednoduché a čisté linie a především takové množství vybavení, které byt nepřeplní, ale funkčně mu prospěje. Důležité je zachování dostatečného množství úložných prostor.

Praktické jsou multifunkční nebo mobilní kusy nábytku. Využití každého centimetru platí nejen o prostoru podlahy, ale také o plochách stěn, kam můžeme zavěsit police. K optickému odlehčení přispěje použití prosklených dvířek.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Hypermoderní design některých bytových doplňků v kombinaci s přírodními prvky - dřevěné parkety, obložení kamenem a hnědé rámy v kombinaci se subtilními regály. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Hypermoderní design některých bytových doplňků v kombinaci s přírodními prvky - dřevěné parkety, obložení kamenem a hnědé rámy v kombinaci se subtilními regály.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Hypermoderní design některých bytových doplňků v kombinaci s přírodními prvky - dřevěné parkety, obložení kamenem a hnědé rámy v kombinaci se subtilními regály.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Rustikálně laděný interiér umožní i nerovné stěny, přiznané cihly, trámy a prkna. A podlaha? Proč ne tradiční keramická dlažba, pokud je pod ní podlahové vytápění. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Rustikálně laděný interiér umožní i nerovné stěny, přiznané cihly, trámy a prkna. A podlaha? Proč ne tradiční keramická dlažba, pokud je pod ní podlahové vytápění.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Rustikálně laděný interiér umožní i nerovné stěny, přiznané cihly, trámy a prkna. A podlaha? Proč ne tradiční keramická dlažba, pokud je pod ní podlahové vytápění.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vhodné osvětlení dokáže skutečná kouzla. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vhodné osvětlení dokáže skutečná kouzla.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vhodné osvětlení dokáže skutečná kouzla.

Doplňky a dekorace

Základními doplňky pro zvětšení interiéru budou zrcadla a vhodné osvětlení. Prosvětlení interiéru má pozitivní vliv na optické zvětšení prostoru. Z oken by měly zmizet těžké závěsy, tmavé kouty prosvětlíme lokálními svítidly. Hlavní svítidla nám opět mohou pomoci při rozčleňování místnosti na zóny (např. spojenou jídelnu s kuchyní, pracovnu s obývákem apod.). Ideálním prostředkem lokálního osvětlení v malých bytech jsou bodová světla. Zrcadla dobře odráží světlo a také dovedou opticky zvětšit a prohloubit prostor. Důležité je jejich umístění ve správné výšce.

Vzdušnost dodají i dobře zvolené látky. Harmonicky působí barevné kombinace tón v tónu s oživením například pestrými polštářky či jinými zajímavými doplňky. Sladěné okenní závěsy v podobném tónu jako je výmalba místnost zútulňují. 
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor v japonském stylu? Proč ne, složitější detaily zatraktivní jinak nudné velké plochy. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor v japonském stylu? Proč ne, složitější detaily zatraktivní jinak nudné velké plochy.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor v japonském stylu? Proč ne, složitější detaily zatraktivní jinak nudné velké plochy.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Máte prostornou ložnici? Rozmáchněte se! Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Máte prostornou ložnici? Rozmáchněte se!
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Máte prostornou ložnici? Rozmáchněte se!
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor je nutné vhodně a citlivě vyplnit. Dominantní solitér krbu uprostřed nás pak zahřeje - a to nejen opticky. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor je nutné vhodně a citlivě vyplnit. Dominantní solitér krbu uprostřed nás pak zahřeje - a to nejen opticky.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Velký prostor je nutné vhodně a citlivě vyplnit. Dominantní solitér krbu uprostřed nás pak zahřeje - a to nejen opticky.

Jak naopak zútulnit velké pokoje?

Ve velkých místnostech si můžeme dopřát masivní nábytek i tmavší barvy příjemných teplých odstínů. Teplá oranžová, olivově zelené odstíny, syté béžové a podobně. U malých bytů se nedoporučují velké vzory na stěnách i na nábytku. Právě ve velkých a prostorných interiérech si je můžeme užít. Pokud nefandíte výrazným vzorům, můžete sáhnout po pěkném dřevěném obložení.

Nábytek nemusí být nutně nalepený na stěnách, ale můžeme jej velkoryse umístit do prostoru. Abychom velkou místnost účinně rozčlenili, seskupíme nábytek do menších skupin. Rozdělení vhodně doplníme kusovým vzorovaným kobercem, vítané jsou také malé koberečky.

Velké plochy stěn tvoří výborný prostor pro obrazy, velké fotografie nebo pro koláže z menších obrázků. U zvláště velkých místností si můžeme dovolit také velké rostliny a dekorativní prvky velkých rozměrů – vázy, sochy, a jiné.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vysoký strop dětského pokoje? Děti rády šplhají do výšek - nechte je spát blíž ke hvězdám. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vysoký strop dětského pokoje? Děti rády šplhají do výšek - nechte je spát blíž ke hvězdám.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Vysoký strop dětského pokoje? Děti rády šplhají do výšek - nechte je spát blíž ke hvězdám.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Není nad klasiku v modernějším hávu v kombinaci s dostatkem denního světla. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Není nad klasiku v modernějším hávu v kombinaci s dostatkem denního světla.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Není nad klasiku v modernějším hávu v kombinaci s dostatkem denního světla.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Kouzlo šikmých stěn a stropních podhledů. Troufněte si na oblouky. Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Kouzlo šikmých stěn a stropních podhledů. Troufněte si na oblouky.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), Kouzlo šikmých stěn a stropních podhledů. Troufněte si na oblouky.

Tipy pro jednotlivé místnosti

 • V kuchyni by měla být kuchyňská linka ve světlé barvě
 • Skleněná dvířka nebo interiérové dveře s prosklenou plochou prostor odlehčí
 • Mohutné skříňky mohou nahradit vzdušné police
 • V ložnici nezapomeňte využít postele s úložným prostorem
 • Kvalitní rozkládací pohovka umožní spaní v obýváku
 • Vysoké stropy umožňují využít zvýšené patro pro spaní nebo alespoň palandy v dětském pokoji
 • Rozměrnou místnost s vysokým stropem zútulníme jeho snížením stropním podhledem se zabudovanými bodovými světly či třeba jen zavěšenou dřevěnou mříží
 • Stropní podhledy můžeme řešit i do různých obloukových tvarů, to umožní sádrokartonové desky s minimální tloušťkou, které lze ohýbat
 • V rustikálně laděném interiéru budou ideálně působit přiznané trámy pod stropem
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé

  Další články

 • Nevíte si rady s podlahou?

  Také by se vám líbilo zařídit si interiér u jednoho dodavatele od podlah až po dekorativní textil na oknech? V takovém případě máte záruku, že vámi vybrané materiály k sobě budou barevně a stylově ladit. A pokud si svou volbou…

 • Mandaly známé a neznámé

  Víte co je mandala, jakého původu je vůbec tento výraz a kde všude se s nimi ve světě setkáme? A víte, že mandaly nejen harmonizují lidskou duši, ale mohou i léčit. A jak? A co vlastně symbolizují pro jednotlivé lidské kultury?

 • Domov je to nejdůležitější v našem životě

  Jak si pomocí Feng Shui zařídit dům či byt? Popusťte uzdu své fantazii, buďte pozitivní, otevření a uvolněte se. Například svobodné ženy pak mohou začít třeba jen obyčejným pugetem pivoněk.

Diskuze na téma "Optická kouzla v bytě"

Buďte první a napište komentář k  "Optická kouzla v bytě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE