Břeclavsko se asi nedá počítat k regionům, kde by se to ekologickými stavbami na pohled jen hemžilo. A přesto i tady, ve vesnici Tvrdonice, narazíte na hodně zajímavý stavební počin. Je jím rodinný dům, který rovněž slouží jako velmi názorný objekt demonstrující stávající výhody modulárních dřevostaveb.
Současně firemní a přitom rodinné sídlo společnosti Eko modular tu ukazuje, proč jsou vlastně stavební systémy modulárních dřevostaveb momentálně tak na výši zájmu. Nabízí totiž mix vlastností, jež jsou na trhu víc než poptávané. Asi nikdo nechce čekat na zhotovení svého bydlení celá léta, a modulární, stavebně před-chystané dílce, je možné sestavit do podoby solidního bydlení velmi rychle. Zrovna tak se počítá relativně nízká pořizovací cena, nebo výhoda stavět na parcele bez potřeby betonových základů.
Po modulární dřevostavbě sáhnou nejspíš ti, kteří si přejí k obývání objekt, co se dá snadno rozšířit a modifikovat. Potažmo takový, který lze snadno přemístit z jedné lokality na druhou, bez ztráty financí už jednou vložených do pořízení nemovitosti. A stranou nelze nechat ani faktory ekologické. Stavby ze dřeva jsou udržitelné, z přírodních materiálů. Po skončení jejich užívání je lze snadno recyklovat, což u konvenčních zděných objektů pravidlem moc není.
To, co v Tvrdonicích vzniklo, to hezky představuje v praxi. Na pozemku bývalého a notně zanedbaného závodu tu vznikl projekt nového výrobního areálu, který zajišťuje výrobu a administraci firmy. A protože o stavební pozemky je na moravském Slovácku nouze, usadili se tu nakonec i majitelé společnosti. Stavebně tu vzniklo 149 metrů užitné plochy pro rodinný dům a 167 metrů čtverečních užitné plochy pro administrativní zázemí.
Důležitým požadavkem bylo vytvořit z průmyslového areálu vizuálně přívětivé prostředí příjemné na život. Proto byl do celkového řešení zakomponován také biotop a velké množství zeleně. Nové rodinné i firemní sídlo bylo navrženo k uliční čáře jako přirozené, pohledově vlídné rozhraní mezi obcí a průmyslovým areálem. Dřevěné fasády a zelené střechy přirozeně začleňují objekty do krajiny i okolní zástavby. Zeleň – od stromů a křovin po záhony trvalek a zelené střechy - pozitivně působí na zdejší horké mikroklima.
Energetická soběstačnost je zajištěna fotovoltaickými panely s bateriemi a systémem tepelných čerpadel vzduch-vzduch. Srážková voda je odváděna do podzemních akumulačních nádrží a slouží k zavlažování rozsáhlých ploch zeleně v areálu.
Z jedné strany je dnes obklopuje krásná krajinná scenérie přilehlých polí a blízkých lesů jihovýchodního Slovácka, z druhé strany výrobní areál, který prochází postupnou kultivací, z níž profitují také místní rezidenti. Protože se zanedbaný pozemek mění v prosperující, okolí nehlučný a neznečišťující provoz. Přitom oba objekty dřevostaveb jsou v pasivním standardu, které poskytují vysoce kvalitní prostředí pro práci, bydlení i relaxaci.
Zdroj: Semela Ateliers
Foto: BoysPlayNice