Příslušenství vysokozdvižných vozíků rozšíří jejich využití

Do základního vybavení vysokozdvižných vozíků patří čelně a bočně výsuvné vidle. Ovšem další řada příslušenství a doplňků vysokozdvižných vozíků umožňuje jejich použití v mnoha dalších oblastech a oborech.

Vysokozdvižné vozíky

Vysokozdvižný vozík (slangově ještěrka či zdvižka) je nenahraditelný mobilní stroj, který se používá v logistice, stavebnictví, lesnictví a podobně. Pohonem vysokozdvižného vozíku je buďto spalovací motor, nebo motor elektrický. Nejčastěji k vertikální manipulaci s materiálem. Vysokozdvižné vozíky jsou nejčastěji kolové. Jejich nejnápadnější a zároveň i z pracovního hlediska nejdůležitější částí je zdvihací jednotka. Ta se skládá ze zdvihacího rámu a nosiče vidlí, který nese dva ocelové trny (ližiny) s nastavitelnou roztečí. Nejčastější výbavou vysokozdvižných vozíků jsou paletové vidle, které umožňují manipulaci s různými typy palet, na kterých je uloženo zboží a materiál. Přenos síly od motoru na sklápění rámu, zdvihání břemene a někdy i řízení je hydraulický. Vysokozdvižné vozíky se otáčejí s velmi malým poloměrem, většinou je prostor pro otočení o málo větší než délka vozíku. Jejich řídící náprava je vždy zadní. Terénní vysokozdvižné vozíky jsou zajištěny zvýšeným rámem, nízkotlakými pneumatikami a obzvláště robustní konstrukcí podvozku, stejně jako výkonnou motorizací. Některé typy terénních vozíků mají dokonce pohon všech kol. Tyto vozíky se využívají v lesnictví, dřevozpracujícím průmyslu, v zemědělství a při výrobě stavebních materiálů. A právě z toho důvodu, aby bylo možné využívat vysokozdvižné vozíky i k jiným účelům, než jen uchopování a přesouvání palet s materiálem a zbožím, je nabízeno mnoho praktických doplňků. Například výklopné kontejnery, sila čili zásobníkové kontejnery, nakládací lopaty s vyklápěním, závěsná ramena, otočná zařízení a další manipulační a skladovací příslučenství.

Doplňky vysokozdvižných vozíků od firmy Eichinger

Předností těchto doplňků je kvalitní zpracování potvrzené příslušnými atesty: "CE" a atest zkušebny TUV - bezpečný výrobek.

Výklopné kontejnery pro vysokozdvižné vozíky, silo-kontejnery
Výklopné kontejnery od firmy Eichinger jsou nabízené od obsahu 300 do 1500 litrů. Vlastní kontejnery jsou vybavené systémem mechanického či hydraulického vyklápění. Silo-kontejnery jsou zásobníky na sypký materiál, které se dají manipulovat vysokozdvižnými vozíky s výjimkou typu 2051, který je na kolečkách a lze jím proto manipulovat ručně. Nabízena je i řada pevných kontejnerů řady 1046, které najdou uplatnění v průmyslu, odpadovém hospodářsví a na stavbách, s objemem od 500 do 3000 litrů. Jejich manipulace je kromě vysokozdvižných vozíků umožněna i jeřábem.
Nakladací lžíce pro silniční údržbu
Nakládací lžíce sloužící k příležitostným stavebním pracím, v průmyslu a oblasti technických služeb, respektive při silniční údržbě. Konkrétně se jedná o nakládací lopaty s hydraulickým vyklápěním, nakládací lopaty s mechanickým vyklápěním a kartáče. Připravovány jsou též radlice na odhrnování zeminy a sněhu.
Jeřábová ramena, závěsy pro vysokozdvižné vozíky
Z tohoto sortimentu jsou nabízena jeřábová ramena, nosné trny a otočná zařízení na sudy či přepravky. Tato zařízení podstatně rozšiřující pracovní možnosti vysokozdvižných vozíků, uplatnění najdou například i u teleskopických manipulátorů. Dalším příslušenstvím jsou návlačky na ramena vozíků. Vysokozdvižné vozíky pak lze použít jako malý jeřáb či závěs na Big Bag vaky.
Zařízení pro skladování a manipulaci se sudy
Nabízené jsou mobilní sklady olejů (3 typy použitelné i v terénu), mobilní vany na skladování sudů, kleště na přepravu sudů, vyklápěcí zařízení na bezpečné vyprazdňování sudů, palety na přepravu a skladování sudů, závěsné háky na přenášení sudů a přepravní klece na manipulaci a skladování tlakových lahví. Tyto doplňky najdou uplatnění v průmyslu, technických službách, u velkých stavebních firem a podobně.

Základní vybavení vysokozdvižných vozíků

Čelně výsuvné vidle se užívají ve stísněných prostorách. Rám s nosičem vidlí se vysune vpřed, nabere břemeno a uloží na rám vozíku. Těžiště nákladu je umístěné uprostřed vozíku a vystačí s menší protiváhou. Pro další zkrácení vozíku je sedadlo řidiče někdy orientováno kolmo na směr jízdy.

U bočně výsuvných vidlí se rám s nosičem vidlí vysouvá do boku mimo půdorys vozíku. Využívají se pro dlouhá břemena (trubky, tyče, dřevěné řezivo). Dlouhá břemena se naloží na plošinu vozíku a jsou při jízdě orientována ve směru jízdy vozíku.

Dvojice vidlí může být nahrazena v případě potřeby třeba čepem pro manipulaci se svitky plechů, plošinou se zábradlím pro zdvihání osob při práci ve výškách, případně ramenem s hákem pro manipulaci s vhodnými břemeny.

Zdroj: www.emkol.cz
EMKOL - Ing. Josef Koukal Poslat poptávku