
Video: Jak přimontovat závěsy a nosný rošt pro sádrokartonový podhled
V ukázce se pracuje se sádrokartonovým UD profilem a jednoduchým sádrokartonovým obkladem. Nejprve se musí závěsy přichytit k dřevěným roštům druhé vrstvy tepelné izolace.
V ukázce se pracuje se sádrokartonovým UD profilem a jednoduchým sádrokartonovým obkladem. Nejprve se musí závěsy přichytit k dřevěným roštům druhé vrstvy tepelné izolace.
Praha, tel 844 600 600, https://www.knauf.cz
Výroba a prodej sádrokartonových stavebních systémů a stavebních materiálů.
Zateplení minerální vlnou (ať už skelnou, tak kamennou) přináší oproti jiným izolacím řadu výhod. Tyto izolace jsou paropropustné, mají vysoký akustický útlum a také jsou nehořlavé. Jak se tímto izolantem zateplují šikmé střechy mezi a pod krokvemi? 6 montážních videí vám ukáže, jak na to včetně řešení důležitých detailů. A také proč je dokonce lepší minerální vata oproti skelné.
Precizní povrchová úprava je klíčovým krokem každé stavby či rekonstrukce. Sádrový tmel Rifino Top je ideální volbou pro celoplošné i lokální tmelení sádrokartonu i jiných minerálních podkladů. Díky své jemné struktuře a snadné aplikaci umožňuje vytvořit dokonale hladký povrch, a to i bez broušení.
Tmelení sádrokartonu bez broušení je efektivní způsob, jak docílit hladkého povrchu bez zbytečného prachu a zdržení. Tento postup se využívá pro konstrukce, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu povrchu, tedy na standardy Q3 a Q4. U takto tmeleného povrchu se předchází nutnosti brousit, což ocení nejen profesionálové, ale i kutilové při domácích renovacích.
Už dávno neplatí, že „sádrokarton nic nevydrží“. Příčky z desek Habito® H jsou certifikované proti násilnému vniknutí, takže spolehlivě nahradí cihlovou zeď mezi byty. Kromě odolnosti oceníte u desek také jejich voděodolnost, schopnost tlumit hluk a možnost kotvení těžkých břemen.
Přes všechny pozitivní vlastnosti sádrokartonu se občas objevují pochyby ohledně jeho únosnosti. Pravdou je, že sádrokartonová příčka je v principu nenosná, ale to neznamená, že neunese dodatečná užitečná zatížení, které jsou zejména v bytové výstavbě potřeba. Co sádrokarton skutečně unese? Jak těžký nábytek a jiné předměty na něj lze kotvit?
Za určitou neznámou je obecně považována otázka, zda sádrokartonová příčka unese také nějakou zátěž, například v podobě kuchyňské skříňky, knihovny, televize apod.. Odpověď je stručná: bezpečně unese. Jen záleží na vstupních veličinách.
Sádrokartonový Absorbér Rigitone slouží k designovému řešení prostorové akustiky v interiéru. Lze ho jednoduše zavěsit ke stropní konstrukci, či přímo na stěnu, jako klasický obraz. Kromě toho, že umí funkčně pohlcovat zvuk a napomáhat tak prostorové akustice, nabízí i jedinečné dekorativní vlastnosti.
Plánujete doma rekonstrukci? Místo tradičního zdiva vsaďte raději na sádrokarton. Má totiž podobné vlastnosti jako klasické tvárnice, ale zato mnohem menší hmotnost. Taky se s ním snadno manipuluje, což zaručí rychlou montáž. Navíc pomůže odhlučnit interiér a některé speciální sádrokartonové desky lze aplikovat i ve vlhkém prostředí.
Sádrokarton není ve stavebnictví novinkou. První patent na desky lisované ze sádrové hmoty mezi silnými kartony papíru byl podán v roce 1894, od té doby už prodělal značných změn v designu i provedení, a vydobyl si nemalou oblibu. V současnosti je to asi jednička v žebříčku materiálů pro suché stavby.
Když Graham Bell sestrojil první telefon, nikdo jej nebral vážně. A podívejme se, kam telefonní komunikace dnes dospěla. S trochou nadsázky se může zdát, že na podobnou cestu se vydává nová sádrokartonová deska Knauf White One, i když jsou důvody a podmínky poněkud odlišné než v dobách největších vynálezců. Proč o ní vůbec mluvit a proč ji používat?
Takhle rekonstrukce se opravdu vydařila. Karolína s Martinem proměnili dům z roku 1906 v moderní obydlí, a dokonce v něm vybudovali nahrávací studio. Část stavebních materiálů přitom získali zdarma – díky výhře v Rekonstrukční výzvě.
Odpady dnes v naší zemi třídí až 70 % obyvatel a jednotlivé obce se papírově předhánějí, která že je v tom nejlepší. Je však možné využít vše, co do kontejnerů a popelnic vyhodíme? Mnohý odpad totiž skončí na skládkách a ve spalovnách. Právě nápojové kartony čeká ve většině případů tento osud a míří do spaloven. K dalšímu zpracování a recyklaci se dostane pouhá čtvrtina „tetrapaků“.
Opláštění střešního okna po jeho instalaci může představovat výzvu, ale s trochou trpělivosti a dodržením správného postupu to zvládnete. Právě správný postup je klíčový pro minimalizaci tepelných mostů. Podívejte se na naše montážní video, které vám ukáže, jak na to.
Suchá výstavba je teď ještě jednodušší. Společnost Rigips totiž představila jedinečnou aplikaci pro vizualizaci akustických podhledů. Vybrali jste si do interiéru specifické řešení a chcete vědět, jak by podhledy vypadaly v reálné místnosti? Ke spuštění simulace vám stačí několik kliknutí, a navíc dostanete i orientační kalkulaci materiálu.
Licenci na stavební desky z recyklovaných "tetrapaků" prodávají Češi do celého světa. V našem podcastu jsme si povídali o tom, jaké výhody mají stavební materiály, které neobsahují nic jiného než nápojové kartony. A nejde jen o alternativu OSB nebo sádrokartonu, ale třeba o dveře nebo nábytek.
Lehké, snadno a rychle se instalují, nabízí skvělý poměr ceny a výkonu, přizpůsobí se jakémukoli tvaru střechy. A v případě velkých formátů je pokládka nové střechy až extrémně rychlá. Vybrat si přitom můžeme z plechových krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek anebo drážkovaných (falcovaných). Klasiku pak představují nesmrtelné trapézové plechy.
Volně stojící předsazené sádrokartonové stěny získaly popularitu při rekonstrukcích především díky své rychlé realizaci a estetickému vylepšení stávajících stěn. Tyto stěny nejen zlepšují vizuální stránku prostoru, ale také významně přispívají k akustickému komfortu.
Proměňte zašlou koupelnu v nový prostor zářící čistotou. Když si k rekonstrukci zvolíte sádrokarton, nemusíte se na měsíc stěhovat k příbuzným. Montáž sádrokartonových konstrukcí je totiž daleko rychlejší než klasické zdění. A navíc ji zvládnete i svépomocí.
V již pětatřicátém dílu našeho podcastu ČESKÉSTAVBY.cz jsme se zabývali akustikou a neprůzvučností ve stavebnictví, a to s Ing. Robertem Hoškem. Jana Machová položila Robertovi několik otázek ohledně zvuku a jeho izolace v interiérech.