Plechová střecha lehká a praktická Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek Střecha, která odolává i těm nejnáročnějším podmínkám, nevyžaduje příliš náročnou údržbu a má dlouhou životnost, je snem každého majitele jakékoli stavby. A právě takové vlastnosti má plechová střešní krytina. Ani sebelepší střecha se ale neobejde bez kvalitních klempířských prvků, které vylepší její funkci. Z jakých typů plechových střech můžeme vybírat? Jak o plechovou střechu pečovat a jaké klempířské prvky jsou pro ni nezbytné?

Není plech jako plech

Prvním typem plechových krytin jsou plechové šablony, které vzhledem připomínají klasické střešní tašky. Plechové tabule mají šířku 1m a délku až 10m a při této velikosti a lehkosti je pokládka tohoto typu krytiny rychlá a efektivní. Tabule se pokládají na laťe a během montáže vznikne jen minimální odpad.

Hlavní výhodou tohoto typu plechové krytiny je její dlouhá životnost, která může dosahovat až 200 let a díky tomu vzrůstá i záruka na krytinu a to až 50 let. Výhodou je i široká paleta barev plechové krytiny, proto je možné vybrat styl přesně podle přání zákazníka jak pro novostavbu, tak starší i historické budovy. Zásadní podmínkou pro použití tohoto typu plechové střechy je minimální sklon střechy 10o.

Druhým typem plechové krytiny jsou pozinkované a měděné plechové tabule. Plech lze ohýbat do libovolného tvaru a při správné pokládce lze dosáhnout velmi zdařilého vzhledu. Tento typ krytiny je opět velmi lehký a lze ho využít i pro netypické střešní konstrukce, kdy minimální sklon střechy musí být 3o. Jde o velmi univerzální krytinu, jak zinková, tak měděná se pokládá na celoplošní bednění střešní konstrukce a přibíjí se příponami. Spoje mezi pásy se pak pájí, u měděného plechu se mohou i nýtovat.
Nevýhodou je nutnost důkladného oddělení od ostatních kovů, protože by mohlo dojít ke vzniku galvanického článku. Oddělení je také nutné od silikátů, aby nedošlo ke korozi a proděravění plechu. Krytinu není vhodné pokládat v zimních měsících, kdy plech díky nízkým teplotám křehne a mohl by se rozlámat.

Péče o plechovou střechu

Aby byla zaručena tak dlouhá životnost střechy, je dobré ji ošetřovat speciálním nátěrem, který ji ochrání před nežádoucí korozí. Syntetické nátěry s vysokou chemickou odolností na bázi akrylových organických sloučenin zamezí styku kovu s okolními vlivy (voda, sluneční záření).

Důležitá je správná aplikace těchto nátěrů. Poklad před samotným nátěrem je třeba důkladně očistit, případně zbavit starých nátěrů pomocí kartáče či tlakovou vodou. Akrylové barvy musíme nanášet za vhodných podmínek, tedy ani při přílišném horku nebo vlhku. Je nutné také dodržovat přesné ředění barvy a tak získáme ideální krycí schopnosti.
Okapy to jistí

Okapy jsou nejdůležitější klempířské prvky, které doplňují dobré fungování střešní krytiny. Proto by se jejich výběr neměl podceňovat, jelikož ušetřené finanční prostředky se pak zaručeně utratí za budoucí škody. Mezi současně nejpoužívanější materiály pro klempířské prvky patří ocel, měď, zinek, novějším materiálem je pak plast. Okapy můžeme koupit samostatně, nebo jako ucelené okapové systémy, které jsou detailně vymyšlené, opatřené praktickými návody na instalaci a nemůže se nám tedy stát, že by nám chyběla nějaká důležitá část. Základními částmi okapového systému jsou žlaby, svodové roury, tvarovky, žlabové háky a nejrůznější spojky.

Měděné okapy převyšují ostatní druhy plechů svou cenou, která je až 3x vyšší než ocelové pozinkované okapy. Tato investice je však konečná, protože měděné okapy nevyžadují žádnou následnou údržbu. Měď časem získá modrozelený odstín, který může vytvářet příjemný soulad se stavbou.

Pokud někomu vadí barevná nestálost mědi, je další a levnější variantou okap z titan-zinku. Tento druh plechu opět nevyžaduje žádnou údržbu, jeho životnost je však omezená, protože díky vnější vlivům dochází k jeho ztenčování.
Ocelový okap již vyžaduje pravidelnou údržbu, která zajistí jeho dlouhou životnost. Je nutný kvalitní nátěr, který můžeme aplikovat až po oxidaci plechu, a to nejdříve půl roku po instalaci okapů. Nebo můžeme okap natřít bezbarvou hmotou obsahující kyselinou fosforečnou, která oxidaci zajistí okamžitě a následný nátěr můžeme aplikovat již po dvou dnech.

Praktické jsou okapy poplastované a plastové, které jsou dodávány jako skládací systémy spojující se speciálními spojkami s gumovými těsněními. Nižší cena tohoto druhu okapů pak narůstá právě nákupem nezbytných doplňků.

Další klempířské doplňky pro ochranu střechy

Dalšími důležitými klempířskými prvky na střeše jsou nejrůznější protisněhové ochrany, kam patří protisněhové háky zabraňující sklouzávání sněhu ze střechy. Stejnému účelu slouží i protisněhové tašky, které jsou ovšem méně nápadné a jsou harmonicky začleněny do střešní krytiny. I mřížové sněholamy, které se mohou umístit i v několika řadách za sebou a kombinujeme je se sněhovými taškami.

Důležité jsou také prvky, které jsou součástí systému pro ochranu proti blesku, což jsou hromosvodové hřebenáče a hromosvodová taška. A také prvky pro dobré odvětrávání střechy větrací mřížka a větrací vsuvka.