Sdílet
 

Střešní okna přivedou do podkroví světlo a čerstvý vzduch

Datum vydání: 05.08.2013 | autor:

Střešní okna jsou ideálním řešením v podkrovních místnostech s nedostatkem horizontálních okenních ploch. Výhodou je i možnost dodatečné montáže střešních oken, třeba při realizaci půdní vestavby. Nahrazují funkci vikýřových oken, která jsou konstrukčně náročnější, vyžadují složitější stavební úpravy a vikýř je proto dražší.

Střešní okna Střešní okna
Střešní okna
Světlovody na ploché střeše, jejich tutbus je vybaven systémem zrcadel Světlovody na ploché střeše, jejich tutbus je vybaven systémem zrcadel
Světlovody na ploché střeše, jejich tutbus je vybaven systémem zrcadel

Před výběrem střešních oken

Šířka střešních oken musí odpovídat rozestupu krokví krovu. U novostaveb jsou rozestupy krokví dány již předem, a to podle rozměrů budoucích střešních oken a podle statického výpočtu. Další důležitou volbou je volba oplechování a lemování střešních oken tak, aby odpovídalo zvolenému typu střešní krytiny.

Volba typu střešních oken

Svým provedením se zcela liší střešní okna pro šikmé a ploché střechy. U plochých střech jsou ideální okna vydutá, která zamezí hromadění vody a pozdějšímu zatékání. Ovšem i tato okna mohou být otevíravá. Jinak též hovoříme o světlících.

U šikmých střech máme širší možnosti volby. Otevíravá okna zajišťují přístup světla, odvětrávají vlhkost a umožňují přístup čerstvého vzduchu do místnosti. Toto je výhoda především v kuchyních a koupelnách. Pevně zabudovaná okna zajišťují pouze přístup světla.
Střešní okna z interiérové strany Střešní okna z interiérové strany
Střešní okna z interiérové strany
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Střešní okna Střešní okna
Střešní okna
Otvory v šikmé střeše před instalací střešních oken Otvory v šikmé střeše před instalací střešních oken
Otvory v šikmé střeše před instalací střešních oken
Otvírat a zavírat lze střešní okna manuálně, nebo pomocí elektromotoru. U oken s otevíráním pomocí elektromotoru může příslušenství tvořit dálkové ovládání či dešťový senzor, který v případě deště okna sám zavře.

Co se týká materiálu, pro konstrukce střešních oken používáme především dřevo. Plastová střešní okna se používají především do koupelen a kuchyní, kde by mohlo v důsledku zvýšené vlhkosti hrozit nebezpečí vzniku plísní.
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno

Proces instalace střešních oken

Střešní okna mohou být instalována bez nákladných stavebních úprav. V případě otevíravých oken je třeba zvážit přístupnost oken tak, aby s nimi mohlo být pohodlně manipulováno. Montáž musí provádět odborník. Nejen proto, že instalace je poměrně komplikovaná a háklivá na dokonalé provedení detailů, ale především kvůli záruce, která by nemohla být poskytnuta v případě neodborné instalace. Střešní okna jsou obvykle instalována tak, aby umožňovala dospělé osobě pohodlný výhled do okolí. Jinak je tomu v případě výše položených střešních oken v prostorných podkrovních prostorách, která slouží především k přivádění světla do interiéru.

Důležité komponenty střešních oken

Nedílnou součástí střešních oken je ventilační klapka, která zabezpečuje přísun čerstvého vzduchu, aniž by hrozilo zatékání vody. Proti všem druhům povětrnostních vlivů (např. slunce, sníh, vítr…) nás chrání předokenní roleta, markýza či žaluzie. Vnitřní žaluzie či roleta brání pouze vstupu přímého slunečního svitu. Ovšem teplo do interiéru stejně vstupuje a dochází tak k přehřívání podkrovního bytu. Střešní okna nabízejí možnost zabudování dalších doplňků, třeba moskytiér – respektive sítí proti hmyzu.

Zdroj: www.premium-plzen.cz
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Střešní okno Střešní okno
Střešní okno
Miloslav Němec

Miloslav Němec

Plzeň, Východní Předměstí, Božkovská 11 , 32600
Tel: 377 323 556
Web: http://www.premium-plzen.cz
E-mail: Premium-Plzen@iol.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Miloslav Němec

Plzeň, Východní Předměstí, Božkovská 11 , 32600
Tel: 377 323 556
Mobil: 602 449 546
Web: http://www.premium-plzen.cz
E-mail: Premium-Plzen@iol.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Je čas na modernizaci podkrovíJe čas na modernizaci podkroví

  Každá rekonstrukce by měla být důvodem k vytvoření zdravého a pohodlného prostoru. Proto je důležitý dostatek světla a čerstvého vzduchu, což zajistí střešní okna.

 • Střešní oknaStřešní okna

  Každý obytný prostor musí zahrnovat stavební otvory a jejich výplně. Stejně tak i podkrovní bydlení musí být prosvětlené a větratelné okny střešními či okny instalovanými do vikýřů, které pak dokonce i zvětšují obytný…

 • Znáte všechny typy střešních oken?Znáte všechny typy střešních oken?

  Kvalitní, moderní střešní okna transformují podkroví na komfortní prostor pro život. Věděli jste však, že mohou být i oblouková, panoramatická, balkónová aj.?

Diskuze na téma "Střešní okna přivedou do podkroví světlo a čerstvý vzduch"

Buďte první a napište komentář k  "Střešní okna přivedou do podkroví světlo a čerstvý vzduch"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE