Sdílet
 

Podzimní výsadba stromů a rostlin

Datum vydání: 25.08.2009 | autor:
Přelom léta a podzimu je ideálním obdobím pro výsadbu rostlin a okrasných dřevin, které jsme nestihli vysadit zjara. Toto období je vhodné pro výsadbu zejména u rostlin kvetoucích na jaře. Kromě trvalek do země na podzim patří cibuloviny a některé dvouletky. V září také vysazujeme jehličnany a stálezelené okrasné dřeviny, nebo zakládáme živé ploty.
Osázený záhon
Osázený záhon
Vysazujeme jehličnany a stálezelené dřeviny

Příznivá doba pro výsadbu jehličnanů a  stálezelených (neopadavých) dřevin, například rododendronů, je zejména od konce srpna do září. V chladnějších oblastech se však podzimní výsadba těchto okrasných dřevin nedoporučuje, protože je značně riziková. Pokud nás totiž v zimě trápí dlouhé mrazy, půda je dlouho zmrzlá. Jehličnany a neopadavé listnáče nemohou čerpat vláhu a tak se stává, že opadávají.

Pří výsadbě je třeba respektovat nároky jednotlivých druhů dřevin. Neopadavé rododendrony by měly být zejména v poledne alespoň na pár hodin slabě přistíněné. Jehličnany s nažloutlými jehlicemi vyžadují spíše slunné stanoviště, zatímco ty s modrými a šedými jehlicemi polostín.

Při výběru rostlin se proto informujte u prodejce, jaké mají konkrétní nároky. Pro výsadbu jsou lepší rostliny v kontejnerech neboli v květináčích, protože nemají porušené kořeny jako rostliny v balu. Pro výsadbu připravíme dostatečně hlubokou jámu, na její dno dáme drenáž z kaménků či štěrku a na ni umístíme kvalitní substrát. Teprve pak umístíme rostlinu vyjmutou z nádoby a zasypeme ji důkladně zemí.

U vzrostlejších exemplářů při výsadbě do země umístíme i kůl, který za větru zabrání jeho ohýbání nebo snad dokonce zlomení kmene. Obzvlášť po výsadbě je důležitá pravidelná a dostatečná zálivka, aby rostlina stačila dobře zakořenit a na zimu načerpat vláhu.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), nářadí, kterému se na podzim nevyhneme
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), nářadí, kterému se na podzim nevyhneme
Osázený záhon
Osázený záhon
Zakládáme živé ploty

Kromě okrasných dřevin je i čas pro založení živého plotu, pro jehož výsadbu je podzim vhodným obdobím. Druh zeleného matriálu nevybíráme pouze podle oka, ale také podle klimatických podmínek oblasti, ve které jej chceme zakládat. Pokud jsme zastánci přísně tvarovaných linií, je třeba vybírat dřeviny, které dobře reagují na řez - třeba habr, javor, buk, cesmínu, dřišťál a tis.

Trvalky

Již na konci léta můžeme začít s výsadbou pivoněk a kosatce bradatého. Pro podzimní výsadbu se z trvalek hodí především zimovzdorné rostliny a sasanka, prvosenka, lomikámen, tařička, kamzičník, plicník a další.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), petrklíč kvetoucí na jaře
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), petrklíč kvetoucí na jaře
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), výsadba cibulovin
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), výsadba cibulovin
Cibuloviny a hlíznaté rostliny

Již na konci srpna můžeme začít s výsadbou bledulí, sněženek, kandíků a řebčíků. Až od září vysazujeme lilie. Od září do října je možné vysazovat hyacinty, okrasné česneky, modřence, ladoňky, talovíny a narcisy, které však pro výsadbu žádají teplotu okolo 12 oC. Až v říjnu vysazujeme tulipány a šafrány jarní.

Pro výsadbu cibulovin vybíráme dobře propustnou půdu bohatou na humus a slunné stanoviště. Proti plísni je vhodné cibuloviny mořit Fundazolem, zejména u tulipánů se to vyplatí. Působivá je výsadba pod jehličnaté stromy, kde barevné květy vyniknou obzvlášť za zeleným jehličím.

Výsadba cibulovin do trávníku se hodí zejména u raně kvetoucích druhů, konkrétně bledulí, sněženek a šafránů. Tyto rostliny vykvétají dříve, ještě než vytahujeme sekačku k prvnímu posekání trávy. Cibule sázíme hluboko, do hloubky, která činí zhruba trojnásobek jejich výšky. Vyplatí se rostliny vysazovat do země do plastových košíčků určených pro cibuloviny. Košíčky umožňují snadné vyjmutí cibule na začátku léta, aniž by došlo k jejich poškození.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), sněženky kvetoucí na jaře
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), sněženky kvetoucí na jaře
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), výsadba macešek
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), výsadba macešek
Dvouletky

Dvouletky vysazujeme na podzim, aby do zimy stihly pořádně zakořenit. Z nižších druhů vysazujeme zejména pomněnky, sedmikrásky a macešky, z vyšších druhů například hvozdník, náprstník červený a zvonek prostřední.

Pokud výsadbu některých druhů rostlin nestihneme, není třeba zoufat. Kromě podzimu je možné výsadbu provést i na jaře, které přichází velmi rychle.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasovali: 2 uživatelé

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Podzimní výsadba stromů a rostlin"

Buďte první a napište komentář k  "Podzimní výsadba stromů a rostlin"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE