Léčivka, byť jedovatá, ale i nezbytná součást vánoční výzdoby
Léčivka, byť jedovatá, ale i nezbytná součást vánoční výzdoby
Jmelí jako lék
Léčivé účinky jmelí znali lidé už v minulosti. Užívalo se proti zimnici, souchotinám, běhavce, padoucnici, jako protijed, ale i proti uřknutí a uhranutí zlými duchy.
V současnosti se jmelí ve farmaceutickém průmyslu používá pro přípravky na snížení krevního tlaku, tišení některých poruch nervového systému, tlumení bolestí hlavy a migrén, a k ovlivnění činnosti slinivky. Mírní také menstruační bolesti a pomáhá léčit neplodnost.
Působí močopudně i žlučopudně, doporučuje se i při křečových žilách, bércových vředech, omrzlinách, potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy, udržuje čilost, pomáhá při tělesném a duševním přetížení, hučení v uších, zastavuje krvácení a mírní příznaky stáří.
Složení a množství jeho léčivých látek se do určité míry liší podle toho, na jaké hostitelské rostlině jmelí rostlo. Záleží i na době sběru - nejvíce účinných látek má jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci. Pro léčbu se sbírají větvičky nebo samotné listy, které se pak suší.
Přípravky ze jmelí si kupujte vždy pouze v ověřených prodejnách a po poradě s lékařem. Jmelí je sice léčivé, ale současně i jedovaté, a tak je důležité nastavit správné dávkování a ověřit si, zda netrpíte chorobou, na kterou se jmelí nesmí užívat vůbec - například při nedostatečné činnosti srdce a ledvin. Při požití nadměrné dávky může způsobit závažné trávicí problémy, jež se projevují bolestí břicha, průjmy a snížením tepu. Dejte pozor především, máte-li doma malé děti a zvědavé domácí mazlíčky, a raději bobulky otrhejte, aby je nikdo nesnědl.
Nejjedovatější je jmelí rostoucí na topolech, a proto se ve farmacii nepoužívá. K léčbě je nejvhodnější jmelí jabloňové, hlohovcové, dubové a borovicové.
Jmelí se přidává také do různých kosmetických přípravků, krémů a šamponů, kde účinkuje proti tvorbě lupů.
V některých zemích se ze jmelí vyrábí silně lepivá pryskyřice, jež je nabízena např. pod názvy Viscinum nebo Viscin, a která se dříve mimo jiné užívala k přípravě lepu na chytání ptáků.
Sdílejte na sociálních sítích