Terasa z plastových rýhovaných desek nepotřebuje údržbu

Plastové rýhované desky určené pro pochozí plochy, terasy, balkóny, lodžie, ale i zahradní chodníky či přístupy k bazénům a zahradním jezírkům jsou příjemné na dotek jakoukoli částí těla, nezadřete si přitom do chodidla třísku. Jsou vyrobené z materiálu Traplast, což je recyklovaný plast, znovu využitý plastový odpad. Desky jsou vyrobené výhradně ze směsových plastů a při jejich výrobě nevznikají žádné odpady, které by ohrožovaly životní prostředí.

Vlastnosti a výroba Traplastu

Výrobce Traplastu patří mezi odborné podniky pro nakládání s odpady, což dokládá i certifikátem. Odpadní plasty jsou recyklovány a zpracovávány do finálních výrobků dle ČSN EN ISO 9001 : 2001. Recyklovaný materiál Traplast lze navíc opět plně recyklovat. Výrobky z něj jsou nenáročné na údržbu, nemusíme je impregnovat a natírat. Materiál neabsorbuje žádnou vodu, nehnije, nepodléhá plísním, houbám a hmyzu. Přitom je zcela odolný vůči povětrnostním vlivům, udržuje si barevnou stálost a navíc je i poměrně lehký.

Traplast se snadno řeže, ovšem jeho nevýhodou je poměrně značná tepelná roztažnost (rozmezí 1,2–1,8 × 10-4 K-1), proto musíme zachovávat dilatační spáry a při montáži musíme vrtat širší otvory a šrouby nesmíme zcela dotahovat. Velikost dilatační vůle určíme s ohledem na způsob použití materiálu, velikost předpokládaného teplotního rozmezí, použité konstrukční materiály, způsob spojování dílů a rozteče spojovacích bodů. Dilatační vůle mezi jednotlivými deskami se vymezí například pomocí dřevěných klínů.

Využití rýhovaných plastových desek

Rýhované desky jsou vhodné pro jakoukoli menší pochozí plochu, pro restaurační zahrádky, terasy, balkóny a lodžie, zahradní chodníky, plochy kolem bazénů a molové můstky. Zaujmou svým přírodním vzhledem, přitom jsou však o řád odolnější než dřevo, a to bez jakékoli údržby. I instalace těchto desek je poměrně jednoduchá, navíc nevyžaduje výkop základů a betonáž. Velice praktický je i protiskluzný povrch desek (rýhy), který je ovšem příjemný na dotek – netlačí, nedře, …

Technické parametry plastových rýhovaných desek

Tyto desky jsou opatřené z obou stran rýhováním. Rýhování zajišťuje odvodnění desek, ovšem působí i protiskluzně. Hustota a tvar rýhování jsou různé, také podle toho si desky vybíráme. Desky jsou vyráběné o délce 150 cm, šířce 33 cm a síle 3 cm, v barvě tmavě hnědé, která působí přírodně. Časem nezesvětlají působením sluníčka, vodních srážek a mrazu. Jednotlivé díly váží 14,5 kg. Desky vydrží teplotní rozmezí -30 až +70 oC.

Montáž plastových rýhovaných desek

Rýhované desky se připevňují na konstrukci, která by měla ležet na rovné ploše (stačí rovná plocha pozemku). Na konstrukci můžete použít hranoly (4 x 4 cm a 8 x 4 cm), které jsou také vyrobené z recyklovaného plastu. Absolutně by bylo nesmyslné používat dřevěnou konstrukci. Nejvýše lze plastové hranoly nahradit konstrukcí kovovou s nerezovou úpravou povrchu.

Desky upravujeme (řežeme, vrtáme) běžnými nástroji na kov a dřevo. Rozteč nosných profilů z hranolů by neměla být větší jak 50 cm. Pro zvýšení stability konstrukce bychom měli použít i příčné spoje. Při napojování desek musí vždy oba konce ležet na podkladovém rámu. Je tak zajištěna nosnost, kterou desky garantují a nedochází k prohýbání.

Dokonalé odvodnění pochozí plochy zajistíme sklonem 1 cm na 100 cm. Desky pokládáme tak, aby měly na podélné straně dilatační spáru alespoň 12 mm. Nejvhodnější šrouby na uchycení desek jsou samořezné s antikorozní úpravou (6 x 60 mm), je ale třeba, aby jednotlivé otvory na šrouby byly nejméně o 3 mm větší než samotný šroub. Důvodem je teplotní roztažnost Traplastu.

Zdroj: www.recyklace.cz
Transform a.s. Lázně Bohdaneč Poslat poptávku