Jak správně zateplit obytné podkroví izolací z kamenné vlny ROCKWOOL? Mezikrokevní izolací ROCKTON SUPER o tloušťce 200 mm budeme zateplovat jak šikmou střechu mezi krokvemi, tak navazující vodorovný strop.
Nejdříve si nachystejte věci, které budete k práci potřebovat (dřevěný metr a pásmo, tesařskou tužku, nůž pro řezání fólie, nůž na izolaci, vodováha, brnkačka, nebo laser, pistole s lepícím tmelem, oboustranná lepící páska, vidiový vrták, vrtačka a sešívačka, ochranné pomůcky). Před prací si ukliďte pracovní prostor.
Pro správné zateplení šikmé střechy je důležitý také výběr vhodné izolace. Všechny produkty ROCKWOOL jsou prodyšné, nehořlavé, chrání i před hlukem a v konstrukci skvěle drží. Kromě výběru typu izolantu je důležitý i výběr jeho vhodné tloušťky. Pro zateplení první vrstvou vyberte vždy stejně silnou vrstvu, jako je šířka (tloušťka) krokve. V konkrétním případě na videu je to 200 mm. Pracuje se proto s izolačními deskami ROCKTON SUPER o stejné tloušťce (200 mm). Aby se při rozbalování balíku izolace zbytečně nepoškodila, doporučuje se ochranná fólie rozříznout po obou stranách balení a až pak podélně v místě sváru fólie. Fólii řežeme opatrně, abychom zároveň neřízli i do izolačních desek. Izolační desky ROCKTON SUPER mají vynikající tepelně izolační i akustické vlastnosti, navíc i vysokou objemovou hmotnost.
Nejprve je třeba změřit vzdálenost mezi krokvemi, abychom věděli, na jakou šířku je třeba desky nařezat. Přeměřujeme ve spodní části krokví a to samé o kus víš. Zjistíme tak, jestli se nám krokve nerozcházejí, tedy zda je vzdálenost v různých výškách stejná. Izolaci je poté třeba nařezat o něco málo širší, než je rozteč krokví, v našem případě je to 0,5 cm. Potřebný přesah se může u různých izolací lišit, vždy záleží na typu produktu a jeho hustotě. Díky přesahu skvěle vyplní prostor mezi krokvemi a nebude ji nutné vázat, jako je tomu v případě lehkých, měkkých, skelných izolací. Před řezem si tužkou označte místo řezu na obou stranách. Můžete si tak kontrolovat, zda je řez dokonale rovný. Izolaci si lze před řezáním položit na zem, na balík izolace, dřevěnou paletu, desku apod., vždy je to ale nejlepší tak, aby odřezávaná část přesahovala. U desky, která bude přiléhat k svislé stěně, je třeba izolaci ještě seříznout podle úhlu sklonu střechy, aby izolant vyplnil dutinu beze zbytku (prostor mezi šikminou a svislou stěnou). Při kreslení čar a řezání použijeme vodováhu, abychom drželi rovinu. Vlastně lze místo vodováhy použít i jakoukoli rovnou a dostatečně dlouhou lať. Šikminu už řežeme jenom podle čar.
První takto upravenou desku vložíme mezi krokve, stačí zatlačit. Není třeba izolant nějak dodatečně upevňovat. Vždy nejprve vyplníme celou první řadu u spoje šikminy a svislé stěny po obou stranách střechy a po řadách postupujeme až k hřebeni střechy. Stále kontrolujeme rozteč krokví a vlnu seřezáváme s potřebným přesahem. I jednotlivé díly izolace je třeba těsně zatlačit k sobě, abychom zabránili vzniku tepelných mostů. Obvykle se zatepluje šikmina až po hřeben střechy a nakonec se zateplí i strop. Dosáhneme tak nejlepšího možného výsledku. Složitější je řezání detailu pro místo, kde se krokve napojují na střešní trámy. Důležité je pečlivé měření a řezání ve správném úhlu. Nakonec nesmíme zapomenout zateplit ani prostor mezi krokví a stěnou místnosti. Právě k tomu se nám budou hodit odřezky z předchozího řezání. Navíc budeme mít méně odpadu a za izolant méně zaplatíme. Nyní si teprve můžete být jisti, že podkroví máte v první vrstvě správně zaizolované. Pro dosažení ideálních tepelně izolačních vlastností ale nestačí jen izolace mezi krokvemi, potřebná bude ještě druhá, podkrokevní vrstva izolantu.
Další videa o zateplení šikmé střechy mezi a pod krokvemi, instalaci parozábrany, roštu pro montáž sádrokartonu a elektroinstalace, případně třetí vrstvy izolace, najdete ZDE.