Sdílet
 

Vkusné a praktické gabionové konstrukce

Datum vydání: 14.06.2013 | autor:

Slovo gabion je odvozeno od italského gabbione, což znamená "velká klec." Gabiony jsou drátěné koše naplněné kameny, betonovou drtí, pískem, zeminou, kůrou, keramikou, nebo tvrdým dřevem. Stěny z gabionů jsou velmi estetické, praktické a nenarušují přírodní ráz krajiny nebo místa, kde jsou vytvořeny.

Stěna z gabionů Stěna z gabionů
Stěna z gabionů
Detail gabionové konstrukce Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce

Kde se gabiony používají

Gabiony jsou vkusným a ekologickým řešením při zpevňování komunikací a řečišť, pro zpevnění svahů, vytvoření teras na svazích, vytvoření schodiště, jako protihlukové bariéry či jako estetické doplňky zahrad. Najdou však své uplatnění i v interiéru, kde mohou tvořit velmi originální prvek.

Výhody gabionových konstrukcí

Základní přírodní materiál gabionů - kámen - je snadno dostupný, a to i cenově. Montáž gabionových konstrukcí se provádí nasucho, bez jakéhokoliv pojiva a práce s nimi je tedy čistá a rychlá. Ocelové dráty gabionových "košů" mají protikorozní úpravu a lze je tedy umístit i do vody. Další výhodou je možnost obměňování stěny výběrem různých sítí a výplňového materiálu. Jednotlivé prvky je možné rozebrat a znovu použít.

Protihlukové gabiony

Gabiony je možné využít jako protihlukovou stěnu, která je vhodná ke snížení intenzity hluku a dalších rušících prvků, jako jsou například dětská a sportovní hřiště, nebo pozemní komunikace. Protihluková stěna je nejen stabilní a dobře drží svůj tvar, ale ve spojení s okrasnými popínavými rostlinami krásně splyne s okolím a stane se originální dominantou krajiny či města.
Gabiony Gabiony
Gabiony

Terasy z gabionů

Gabionové konstrukce použité pro rekonstrukci nebo stavbu teras, dodají terasám netradiční originální ráz a díky svému přírodnímu vzhledu nenaruší okolní krajinu. Gabionové koše lze využít i pro úpravu terénů, zahrádek, nebo k vytvoření neprůhledné stěny či oplocení například pro oddělení bazénu. Zajímavým řešením jsou také v podobě lemování chodníků či zatravněných ploch.

Problém se svahovitostí terénu vyřeší pevné gabionové terasy, ze kterých se kaskádovitě vytvoří rovné stěny. Velmi originálně působí okrasné gabionové terasy tvořené kompletní sestavou rovných sítí, které se ohnou do požadovaného tvaru. Design se může dotvořit umístěním květináčů, popínavých rostlin, fontán a vodotrysků.

Okrasné gabionové stěny

Gabionové stěny působí velmi dekorativně, především pokud do prasklin mezi kameny přidáme zeminu a pěstujem v nich květiny nebo okrasné trávy. Gabiony můžeme také osadit dlouhozelenými stromy nebo keři.
Detail gabionové konstrukce Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce Detail gabionové konstrukce
Detail gabionové konstrukce
Gabionová konstrukce Gabionová konstrukce
Gabionová konstrukce

Péče o gabionové stěny

O postavenou gabionovou konstrukci se nemusíme nijak starat, dráty jsou chráněny proti korozi a konstrukce nenarušuje vodní ekosystém lokality (propouští přirozeně vodu). Chceme-li stavbu odstranit, jednoduše ji rozebereme a materiál recyklujeme, nebo využijeme pro jiné účely.

Výsledný vzhled gabionové konstrukce můžeme ovlivňovat jejím celkovým tvarem, barvou a typem výplňového materiálu, hrubostí lomového nebo přírodního kamene, velikostí a tvarem ok gabionové sítě.

Zdroj: www.gabions.cz
A-Z GABION, s.r.o.

A-Z GABION, s.r.o.

Lelekovice, Lelekovice, Chmelníky 905, 66431
Tel: 604 273 018
Web: http://www.gabions.cz
E-mail: a-zgabion@email.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

A-Z GABION, s.r.o.

Lelekovice, Lelekovice, Chmelníky 905, 66431
Tel: 604 273 018
Web: http://www.gabions.cz
E-mail: a-zgabion@email.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Skládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraníSkládané řádkové zdivo PlayBlok vyzývá k hraní

  Realizací oplocení ze skládaného řádkového zdiva PlayBlok si vlastně hrajete s tvarovkami různých formátů, barev a povrchových úprav, jako když tvoříte mozaiku. A výsledek stojí opravdu za to!

 • PlotPlot

  Ploty jsou historicky spjaté s budováním lidských obydlí a sídel (dávnověké osady, hradby měst a hradů, ...). Ploty kolem našich pozemků měly ještě nedávno hlavně úlohy vymezovací a bezpečnostní stavby. Dnešní rozsáhlá…

 • Jak vybrat výplň nového plotu?Jak vybrat výplň nového plotu?

  Dřevěnou plotovou výplň, plastovou a nebo kovovou? Vždy záleží na tom, z čeho plot stavíme a jak jeho vzhled skloubit s okolními budovami včetně architektury, která dominuje našemu pozemku.

Diskuze na téma "Vkusné a praktické gabionové konstrukce"

Buďte první a napište komentář k  "Vkusné a praktické gabionové konstrukce"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE