Sdílet
 

Vyměnit stávající úsporné žárovky za LED?

Datum vydání: 03.07.2018 | autor:

Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám tři zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká výměny úsporných žárovek za LED, druhý instalace elektrického kotle a třetí zateplení stropu přístavby.

Dobrý den, zajímá mě, zda má ekonomický smysl vyměnit v celém domu stávající úsporné žárovky za nové LED žárovky nebo měnit postupně po dosloužení.

Dobrý den, úspornými žárovkami pravděpodobně myslíte úsporné kompaktní zářivky. Tento typ uspoří oproti klasické žárovce asi 80% energie. LED osvětlení je úspornější oproti zářivce přibližně o polovinu. Čili zásadnější úsporu přináší vždy přechod z klasické žárovky na úspornější variantu. Pokud máte všude již úsporné zářivky, tak je lepší varianta postupné výměny až když stávající zdroj doslouží. Jen pro představu, když budete svítit kompaktní 16 W zářivkou třeba 4 hodiny denně, tak za rok bude provoz činit cca 100 Kč. V případě osvětlení LED vyjde při stejném provozu cca na 50 Kč za rok.

Dobrý den, pořídili jsme starší rodinný dům, ve kterém je vytápění pomocí krbové vložky s výměníkem a jedná se o jediný zdroj. Ohřev vody je v kombinovaném boileru. Rádi bychom pořídili navíc elektrokotel a zajímá mě, jestli je možné získat nějakou dotaci.

Dobrý den, na pořízení elektrokotle bohužel žádná dotace není. V současnosti fungují dva dotační programy na výměnu zdrojů. Tím hlavním jsou kotlíkové dotace, kde je možné získat dotaci při přechodu ze stávajícího neekologického kotle na tuhá paliva (1. a 2. emisní třídy) na nový ekologický zdroj (tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu). Tím druhým programem je Nová zelená úsporám, který umožňuje přechod z lokálních topidel (kamna na uhlí) na nový ekologický zdroj, nebo přechod z elektrického vytápění na tepelné čerpadlo. Jedinou možností ve vašem případě je dotace na instalaci solárního systému (fototermika, fotovoltaiky) na podporu ohřevu teplé vody, případně i přitápění.

Dobrý den, chystám se na dodatečné zateplení stropu přístavby, nad kterou je terasa. Strop je klasický jak se dříve dělával, tzn. hurdisky se škvárobetonem a hydroizolace je asfaltová lepenka.

Dobrý den, nejlepší varianta je zateplit strop z venkovní strany. Vnitřní zateplení přináší více komplikací, především z důvodu kondenzace vodních par a následného vzniku plísní. Pokud byste zateploval z venkovní strany, obecné doporučení by bylo ideálně částečně rozebrat stávající strop po betonovou vrstvu nad hurdis stropem. Vytvořit novou betonovou vrstvu, která vytvoří potřebný spád, na ni položit parozábranu ve formě asfaltového pásu. Na ni položit tepelnou izolaci, ideálně ve formě polystyrenu EPS 100 v tloušťce minimálně 150 mm. Případně spádovou vrstvu může plnit i onen pěnový polystyren ve formě spádových klínů. Na polystyren přijde hydroizolační souvrství a finální podlaha dle vašich požadavků, pravděpodobně dlažba na podložkách.

Energy Centre České Budějovice

Energy Centre České Budějovice

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 87/25, 37001
Tel: 387 312 580
Web: http://www.eccb.cz
E-mail: eccb@eccb.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Energy Centre České Budějovice

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 87/25, 37001
Tel: 387 312 580
Web: http://www.eccb.cz
E-mail: eccb@eccb.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Stmívejte cokoli chcete!Stmívejte cokoli chcete!

  Snadné ovládnutí osvětlení s iNELSem znamená, že můžete kdykoli stmívat cokoliv chcete!

 • OsvětleníOsvětlení

  Dostali jste se ve svém domě do fáze výběru konkrétních svítidel? Tento sortiment je natolik široký, že i jen pouhý pokus v jeho orientaci dopadne chaosem. Pokusíme se vám tedy problematiku osvětlení interiéru osvětlit a nabídneme…

 • Léčivá síla solných lampLéčivá síla solných lamp

  Jsou bytové doplňky, které pouze doplňují byt, jsou svítidla, která pouze svítí, ale jsou lampy, kterým se říká solné, a ty především léčí.

Diskuze na téma "Vyměnit stávající úsporné žárovky za LED?"

Buďte první a napište komentář k  "Vyměnit stávající úsporné žárovky za LED?"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE