Zahradě sluší kamenná dekorace jakékoli velikosti

Kameny hrály velice důležitou roli v mytologii, stejně jako skály - symbolizovaly pevnost, sílu, stálost a nezlomnost. V dnešní době jsou kameny pro změnu vnímány jako neskutečný zdroj energie. V každém případě se ale na naše zahrady kámen hodí už jen pro svůj přírodní původ a vzhled, originalitu každého kousku a trvanlivost, ovšem i barevnost a kresbu. A nemusí jít zrovna o velké kusy kamene, natož jakkoli povrchově upravovaného. Dekorační kámen je běžně nabízen v surové podobě – od štěrku a oblázků až po velké přírodní monolity, které si najdou své místo v promyšlené koncepci zahrady.

V okrasné zahradě by kameny prostě neměly chybět

Okrasné (dekorační) kameny doplní skalku, zajímavé zákoutí, vytvoří solitérní prvek zahrady. Malé valounky či štěrk zase nahradí mulčovací kůru, ovšem mohou být i na pochozích plochách místo dlažby či šlapáků. A oblázky vhodně doplní zahradní jezírko či prostor kolem bazénu a jiné. Pokud uvažujete o kamenivu pro skalku, vsaďte vždy na jeden dominantní druh dekoračního kamene. Zahradní architekti v tomto případě nedoporučují míchání materiálů. Navíc platí, že se dokonce ke konkrétním druhům kamene hodí jen některé rostliny, vzhled skalky či jiného okrasného prvku v zahradě by měl být vyvážený. A hlavně – je třeba nechat solitérní okrasné prvky v zahradě vyniknout.

Solitérní kámen či kameny se stanou nosnými prvky okrasné skladby a my je už jen doplníme výsadbou či rostlinami v mobilních nádobách. Ovšem lze také vybrat větší množství kamenů podobných rozměrů a vytvořit okrasný záhon, který je těmito kameny pouze doplněn. A právě v takovém případě vybíráme pouze kameny stejného druhu. Menšími kamínky pak vyřešíme obsypy a případný barevný kontrast. Kamenná vysypávka se vůbec stala oblíbenou alternativou mulčovací kůry, která se roznáší po zahradě.

Realizujeme skalku či kamenný záhon

Okrasný kámen umisťujeme do předem vyhloubené jámy nebo alespoň „důlku“, čímž zvýšíme stabilitu osazeného kamene. Zadní strana jámy by se měla svažovat, kámen se o ni bude opírat a jeho stabilita se tak ještě zvýší, kámen se nepohne ani za extrémně silného větru.

Ideální je výběr takového druhu kamene, který se vyskytuje v okolí našeho domu. Bude na pozemku a v okrasné kompozici působit přirozeně. Pokud ale vyžadujeme přesně opačný efekt, proč ne. Skalku nejprve opatříme geotextilií jako ochranou před prorůstajícím plevelem a poté rozmisťujeme rostliny, mezi které se kladou větší kameny a mezery se vyplňují menšími. Rostliny vsazujeme do otvoru vystřiženého ve fólií (pod ní musí být připravena již kvalitní zemina). Následně rozmístíme kameny (pro ty velké jsme již jámy připravili předem, ještě před položením fólie). Nakonec se rozhodneme pro vhodný způsob úpravy povrchu skalky, v zásadě jde o rozhodnutí mezi mulčovací kůrou a kamennou vysypávkou, třeba kontrastními oblázky. V případě skalky též zvažujeme její velikost a naši ochotu skalku udržovat až teprve poté necháme vytvořit návrh zahrady. 

Jako dekorační kameny si můžeme vybrat mramory, vápence, travertin, pískovec, žulu, mořský vápenec, rulu, břidlici, onyx, lávové kameny, nebo třeba pouštní růži a další materiály.

Dekorační valounky a štěrk

Tento materiál je vhodný k vysypávkám skalek, japonských zahrad, obsypávkám kolem keřů a jiných rostlin, výsypu zahradního chodníčku. Nabízené jsou různě probarvené materiály různého původu. Vybrat si lze například z valounů žulových, mramorových, vápencových, amfibolitu a dalších materiálů. Pytlované či volně ložené pořídíme materiály jako kamennou kůru, vápenec (bílý, žlutobílý, růžový), žulu, rulu, štěpku břidlice, andezit, mramor včetně leštěného, pískovec, tufu, lávový štěrk, zkamenělé dřevo, štěrk kačírek (více barevný), ale také barvené písky.