Sdílet
 
Fasády, úpravy stěn

Proč a jak zateplit váš dům?

2. díl - porovnání bezkontaktního a kontaktního zateplení

Datum vydání: 19.02.2010 | autor:
V prvním díle tohoto mini-seriálu jsme se zaměřili na technické a ekonomické důvody hovořící pro zateplení objektů a základní způsoby jeho provedení. Zmínili jsme také, že zateplení budovy zvnějšku je častější než zevnitř. Dál nás tedy čeká porovnání dvou základních systémů vnějšího zateplení – a to systému bezkontaktního a kontaktního. Seznámíme vás také s možností získání užitečné státní dotace z programu Zelená úsporám.
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Vnější zateplovací systémy se podle způsobu provedení dělí na bezkontaktní (také nekontaktní, provětrávané či odvětrávané) a kontaktní.

Bezkontaktní zateplení

Provětrávané zateplovací systémy jsou v podstatě zavěšené fasády s provětrávanou vzduchovou mezerou. Využívají se především jako dodatečné zateplení stávajících budov, které mají vyšší vnitřní vlhkost. Odvětrávací vrstva, kterou je volný prostor mezi předsazenou (pohledovou) vrstvou a tepelnou izolací připevněnou na obvodovou stěnu, totiž napomáhá odvádět vlhkost mimo konstrukci. Bezkontaktní systém je pak vhodný také pro budovy, jejichž fasáda se obkládá deskovým materiálem.

Jako tepelná izolace se v tomto případě nejčastěji využívají výrobky z polyuretanu, ovčí vlny nebo celulózy. Na obklady jsou využívané například dřevotřískové, betonové, kovové nebo keramické desky. Celý bezkontaktní systém je technicky a časově náročnější než systém kontaktní, což se promítá i na ceně, která je vyšší. Cenu přitom ovlivňuje také typ použitého obkladového materiálu a způsob ukotvení.
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Kontaktní zateplení

Kontaktní zateplovací systém je oblíbenější a využívanější než systém bezkontaktní, protože jeho realizace je jednodušší a levnější. Jedná se o zateplení obvodové stěny z exteriéru mokrým procesem. Slovo kontaktní vypovídá o tom, že zateplovací materiál těsně přiléhá k ploše obvodového pláště. Izolace, která se lepí, či kotví na připravený povrch, je v kontaktu s krycí vrstvou, čímž zároveň vzniká nepropustná bariéra pro vodní páry.

Tyto systémy tak splňují nejen požadavky na snížení spotřeby energie při vytápění, ale navíc minimalizují riziko kondenzace vodních par na povrchu stavby, se kterým se jinak pojí i následný vznik plísní. Tepelnou izolaci doplňuje také snížení hlukové zátěže a celá vrstva pak konstrukci chrání před přímým působením všech vnějších vlivů.

Kontaktní zateplovací systémy se hodí pro tepelnou izolaci rodinných, bytových i panelových domů. Na rozdíl od provětrávaných systémů se však nehodí do vlhkého prostředí. U objektu určeného k zateplení musí být navíc ukončeny všechny mokré procesy – celý objekt tedy musí být přiměřeně vyschlý. Systém kontaktního zateplení poskytuje výběr ze široké barevné škály, je přitom snadno opravitelný.

Kontaktní zateplovací systémy se vyrábějí buď z pěnového polystyrenu, nebo minerální vlny. Pěnový polystyren je všestrannější, snadno zpracovatelný, levnější než vlna a při práci s ním spotřebujete méně stěrkových materiálů. Dražší izolační desky z minerální vlny pak zajišťují kromě vynikající tepelné izolace spolehlivou a účinnou ochranu proti hluku i požáru a možnost vyššího mechanického zatížení.
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Foto: PROGRES PSV
Dotační program Zelená úsporám

Vhodně zvolené a kvalitně provedené zateplení budovy významně sníží spotřeby energií. Proto jsou dnes kvalitní systémy zateplení zařazeny i do dotačních programů. Nejaktuálnějším státním programem je přitom Zelená úsporám - program Ministerstva životního prostředí ČR, ze kterého je možné čerpat dotaci na Úsporu energie a vytápění (oblast podpory A) až do roku 2012.

Abyste mohli čerpat dotace z tohoto programu, musí váš záměr zateplení, či revitalizace vašeho domu, samozřejmě splnit stanovené podmínky. Bližší informace o vašich konkrétních možnostech na získání podpory najdete na oficiálních stránkách programu Zelená úsporám. V příslušné příručce se zaměřte na oblast podpory A (Úspora energie na vytápění).

Podle charakteru zamýšleného zateplení se vás pak bude týkat podoblast A.1 (Komplexní zateplení obálky budovy vedoucí k dosažení nízkoenergetického standardu), či A.2 (Kvalitní zateplení vybraných částí obytných domů - dílčí zateplení).

Můžete se také obrátit přímo na někoho ze Seznamu odborných dodavatelů programu, mezi něž patří i společnost PROGRES PSV, s.r.o. Realizace zateplení právě od této společnosti totiž může být z daného dotačního programu finančně podpořena.
PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec II, Jarošovská 753/II, 37701
Tel: 384 320 322
Web: http://www.progres-psv.cz
E-mail: info@progres-psv.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

PROGRES PSV, s.r.o. - fasády, izolace, sanace

Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec II, Jarošovská 753/II, 37701
Tel: 384 320 322
Mobil: 602 490 659
Web: http://www.progres-psv.cz
E-mail: info@progres-psv.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Sokl domuSokl domu

  S pojmem sokl se setkáme u sochařských uměleckých děl (je vlastně jejich podstavcem), nábytku, který nemá nohy a sokl je právě jeho styčnou plochou s podlahou a samozřejmě u staveb domů samotných. Sokl je ve stavebnictví částí…

 • FasádaFasáda

  Fasáda nám na první pohled prozradí mnohé jak o architektovi, který dům navrhoval, tak majiteli objektu. Navíc může fasáda poukázat i na vnitřní členění domu. Pro finální úpravy povrchů vnějších stěn domů se používají…

 • Nejen barva dělá novou fasáduNejen barva dělá novou fasádu

  Fasádní systém JUBIZOL – nejen druh, barva a struktura omítky dělá novou fasádu.

Diskuze na téma "Proč a jak zateplit váš dům? "

Buďte první a napište komentář k  "Proč a jak zateplit váš dům? "

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE